Προς το περιεχόμενο

σκαλωμα στους μικρους ενισχητες


Giwrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Roland Cube XL και αν εισαι για πιο μεταλ φαση μπορεις να κινηθεις και στους Vypyr. Βασικα εχω δει και πολλα βιντεο με μπλουζ απο vypyr αρα το τελευταιο μπορεις και να το αγνοησεις  :P .

Παντως ειναι πολυ αξιολογοι και οι δυο και ο roland ιδιαιτερα προσιτος.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαζί και γώ για Ρόλαντ, πολύ καλό μηχάνημα με πολλά εφέ και παραμορφώσεις και σε πολύ καλή τιμή... Πάντως πετάξου σε ένα μαγαζί αν έχεις τη δυνατότητα και δες τι σου τεριάζει καλύτερα.

Εγώ Ρόλαντ έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πετάξου σε ένα μαγαζί αν έχεις τη δυνατότητα και δες τι σου τεριάζει καλύτερα.

 

 

Βασικό. Αν δεν δοκιμάσεις να δεις και συ τι σου αρέσει μπορεί να απογοητευτείς απ' την αγορά σου.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ακούσει προσωπικά τους ενισχυτες αυτούς;  Αν όχι, θα πρότεινα ν ακούσεις σε μαγαζιά κάποιους απο κοντα. Οι line6 spider iii / iv 15w/30w εχουν πολύ γκάζι , κανουν πολύ καλή δουλειά για μέταλ και σρεντ και εχουν πολυ μειωμενο θόρυβο λόγο του noise gate. Ακόμη και στο insane οι μονοί εχουν ελάχιστο βόμβο/Ηum και πολλή παραμόρφωση. Πρέπει να μελετήσεις ομως το manual γιατι εχει αρκετές και ''κρυφες' ρυθμίσεις. Για μπλουζ δεν κάνουν αλλά εχουν σχετικά καλό καθαρό-με τα εφφε στο off.

 

Εγώ πάντως έναν Spider III/75 τον έδωσα στον μήνα.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έναν Spider III/75 τον έδωσα στον μήνα.....

Δηλαδη ισχυει αυτο που διαβαζα κυριως σε ξενα φορουμ, οτι δηλαδη δεν ειναι και πολυ σοι...;

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έναν Spider III/75 τον έδωσα στον μήνα.....

Χωρίς πλάκα, εγώ έδωσα έναν Vox VR30(υβριδικός), έναν Ibanez Valbee λαμπάτο, έναν Orange cr30 κι άλλους... Και τι σημαίνει αυτό?...

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν έκανε για εμένα κάποιος από τους παραπάνω καθότι ήθελα να πάρω κάτι με πολύ(πολύ όμως) gain και lead για να γράψω metal κομμάτια και solo, με καλή ισχύ, πολλά εφφέ, χαμηλό θόρυβο και καλό ήχο σε χαμηλή ένταση.

Κατέληξα σε line6 spider II 75 και spider II 15 για portability (Ναι, και τους 2!). Ηταν used σε μια χαρά τιμές και για metal με καλύπτουν καλύτερα από έναν Randall RG75hybrid tube που έχω... Αν είχα παραπάνω $, ίσως να έπαιρνα έναν νεο Peavey vypyr 75.

Και κάτι ακόμη, με τους line6 πρέπει να διαβάσεις καλά το manual γιατί έχουν "κρυμμένες" λειτουργίες. Ενας τύπος έδωσε τον line6 του μετά από 2χρόνια γιατί δεν ήξερε να ρυθμίζει το boost και το noise gate ... όταν του εξήγησα, τράβαγε τα μαλλιά του. RTFM που λέμε...

 

Για blues είπαμε, καλύτερα κάτι σε λάμπα. Για metal όμως, οι ψηφιακοί κάνουν καλύτερη δουλειά από λαμπάτους της ίδιας κατηγορίας τιμής(μη μου πείτε mesa boogie κλπ...)

 

Επίσης, ένα θέμα που υπάρχει είναι: τι σχέση έχουν οι line6 με τους marshall mg?... Αλλο κύκλωμα, άλλα κανάλια, άλλη κατασκευή, άλλα μεγάφωνα, χάλι ποιότητα των κυκλωμάτων των mg και πάει λέγοντας. Έχω επισκευάσει mg (αρκετούς) και είναι χαμηλής ποιότητας υλικών. Από ό,τι φαίνεται και σε ξένα forum, oi mg έχουν υψηλά ποσοστά failure ως ενισχυτές solid state. Λίγο καλύτεροι είναι οι mg ΙV series αλλά έχουν ακόμη δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, εγώ έδωσα έναν Vox VR30(υβριδικός), έναν Ibanez Valbee λαμπάτο, έναν Orange cr30 κι άλλους... Και τι σημαίνει αυτό?...

 

 

Κι αυτο σωστο να μου πεις...  ;D

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα παω σε ενα καταστημα νακα στην παιανια,(μου παν πως εκει ειναι τα κεντρικα του νακα και πως θα μπορεσω να δοκιμασω και καμια 20ρια ενισχητες) μονο ελπιζω να βρω εκει τον pyvyr καi τον ρολαντ cube γιατι εχω ακουσει πολλα γιαυτους.παντος βασικη προιποθεση για να τον αγορασω ειναι να περνει footswitch.βαρεθηκα να παταω το κουμπακι στη μεση του τραγουδιου!

 

μα γιατι για αυτον τον line 6 λενε παντου τα χειροτερα!κριμα,και μου φαινοτανε καλος.

α αλλη μια ερωτηση:ενας ενισχητης που ειναι 30w,θα εχει πιο ποιοτικο ηχο απο το ιδιο μοντελο στα 15w?ι τουλαχηστον λιγο ποιοτικοτερο?η κατι τετοιο δεν ισχυει?γιατι σκεφτομαι να παρω εναν 30αρι μονο και μονο για αυτο το λογο,δηλαδη μπας και εχει καλητερο ηχο στις προβες,και οχι γιατι σκεφτομαι τα βατ,μιας και ο drummer μας εχει σαπια drums και παρολο που παιζι πολυ δυνατα και με μισος , με τον 15αρι ibanez που εχω,ποτε δεν ειχα προβλημα οτι δεν  ακουγομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικότερο, δεν νομίζω. Αυτό που ισχύει όμως στις περισσότερες εταιρίες είναι ότι ο 15αρης εχει τα λιγότερα εφέ και μπιχλιμπίδια γενικότερα.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καλή τιμή βρήκες , ούτε αξιόλογο ενισχυτή. (αποψή μου πάντα)

Οι spider είναι για μενα ότι πιο άχρηστο έχει βγάλει η Line6. Το ίδιο ισχύει και για την Marshall και τους MG DFX. O roland cube 40 XL είναι απείρως καλύτερος ποιοτικά ενισχυτής και θα σε βγάλει παντού για μεταλ - ροκ - καθαρούς ήχους. Πηγαινε δοκίμασε τον και θα καταλάβεις. Πάρνει και footswitch για να αλλάζεις μεταξύ 3 ήχων. Αν και είναι λίγο ακριβο το footswitch της BOSS.

 

 

+2112

 

εχω τον microcube και εχω ακουσει απο φιλους και μαθητες μου ολη την σειρα και ειναι καταπλικτικη!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου