Προς το περιεχόμενο

σκαλωμα στους μικρους ενισχητες


Giwrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού τον άκουσες και σου άρεσε χτύπα τον. Δεν νομίζω να χρειαστείς παραπάνω gain από αυτό που μπορεί να σου δώσει ο cube 40XL. Είναι γενικά καταπληκτικός ενισχυτής στην κατήγορία του , αργότερα χτυπάς και ενα footswitch και είσαι κύριος.

 

ναι οκ το αποφασισα.θα κατεβω να τον παρω την δευτερα που θα παω σχολη. :)

τωρα οσον αφορα ,τα footswitch ,δεν ξερω πως λειτουργουν αλλα θα θελα να ρωτησω κατι.αμα παρω ενα με ενα κουμπακι μονο,αλλαζω απο το καθαρο καναλι στο βρομικο, με τι βρομια η τα εφε που εχω επιλεξει εγω?δηλαδη μπορω να αλλαζω μεταξυ δυο ηχων που εχω φτιαξει εγω?η οχι?μεταξη δυο ηχων του ενισχυτη?και επισης αμα το πατησω το κουμπακι και τριτη φορα με παει σε αλλο ηχο αμα το εχω προγραματησει?η πρεπει να παρω footswitch me τρια κουμπακια?γιατι θα ηθελα να μπορω να εχω εναν clean που εχω φτιαξει εγω, εναν distorion για  ρυθμο,και ενα για σολο.ειναι εφικτο κατι τετοιο?

μπορει να λειτουργησει καποιο απο αυτα εδω που βρικα στον roland cube 40 xl?

http://smart.noiz.gr/details.php?id=28055

http://smart.noiz.gr/details.php?id=12475

http://smart.noiz.gr/details.php?id=23738 αυτο ειναι μαλλον για πληκτρα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To Footswitch του Cube40XL είναι στέρεο καρφί αρα το τελευταίο το midi δε σου κάνει.

Λογικά το FS5 θα σου κάνει δουλειά στο να αλλάζεις μεταξύ δύο (μόνο 2) ήχων. Oi ήχοι που σου δίνει ο ενισχυτής είναι ενα καθαρό , έναν οτι θές μεταξύ των προσωμοιώσεων που έχει και έναν ακόμα ότι θές εσύ που στον τελευταίο μπορείς να αποθηκέυσεις ότι ρυθμισεις θες απο ήχους προσομοιώσεις εφφε ένταση κτλ που τον λέει solo. Στις εναλλαγές των 3 ήχων θες δυο πετάλια ή ένα διπλό με ενα στερεο βύσμα συνδεδεμενο στο 1o footswitch input του ενισχυτή. Με έναν διπλό momentary switch λογικά θα κάνεις δουλειά με το πρωτο θα αλλάζεις απο clean σε Rythym και με το δεύτερο θα ενεργοποιείς το solo.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τον Ibanez tbx.Τον διάλεξα ανάμεσα σε αρκετούς που άκουσα στα ίδια λεφτά και πιστεύω ότι αξίζει...Έχει αρκετό gain για μεταλ και mid freq στο eq για διαφορετική χροιά.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο μια μικρη αναζητηση ειδα οτι τα περισσοτερα μαγαζια προτεινουν Boss FS Series.

Εδω

 ο τυπος τον δοκιμαζει και πανε στο 1:41 θα δεις τι χρησιμοποιει. Αν το δεις ολο λεει και ποιο ακριβως ειναι. Στο Θωμα εχει αρκετα μοντελα fs παντως.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Footswitch του Cube40XL είναι στέρεο καρφί αρα το τελευταίο το midi δε σου κάνει.

Λογικά το FS5 θα σου κάνει δουλειά στο να αλλάζεις μεταξύ δύο (μόνο 2) ήχων. Oi ήχοι που σου δίνει ο ενισχυτής είναι ενα καθαρό , έναν οτι θές μεταξύ των προσωμοιώσεων που έχει και έναν ακόμα ότι θές εσύ που στον τελευταίο μπορείς να αποθηκέυσεις ότι ρυθμισεις θες απο ήχους προσομοιώσεις εφφε ένταση κτλ που τον λέει solo. Στις εναλλαγές των 3 ήχων θες δυο πετάλια ή ένα διπλό με ενα στερεο βύσμα συνδεδεμενο στο 1o footswitch input του ενισχυτή. Με έναν διπλό momentary switch λογικά θα κάνεις δουλειά με το πρωτο θα αλλάζεις απο clean σε Rythym και με το δεύτερο θα ενεργοποιείς το solo.

 

α δηλαδη δεν μπορω να εχω 2 ηχους οι οποιοι θα εχουν και οτι εφφε και προσωμιοση θελω εγω?θα εχω αναγκαστικα ενα ξερο καθαρο,και ενα βρωμικο με μια προσωμιοση χωρις εφε αμα παρω το footswitch με το ενα κουμπακι.ενω με αυτο εδω θα χω και τον solo hxo. http://www.thomann.de/gr/boss_fs6.htm

και κατι αλλο.πρεπει να παρω αναγκαστικα τις boss για να λειτουργει σε αυτον τον ενισχυτη?η μπορω να παρω π.χ και φεντερ που ειναι πιο φτινο?η θα λειτουργει και τις fenter απλος θα μου χαλαει λιγακι τον ηχο που θα ειχα αμα ειχα το boss?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τπ βιντεο που ανεβασα προσεκτικα και ολοκληρο  ;D θα δεις οτι εχει ολοκληρη foot switch πεταλιερα και εχει κανει πολλα presets. Οπως σου ειπα και πριν δηλωνει ποια πεταλιερα(fotswitch) ειναι.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τπ βιντεο που ανεβασα προσεκτικα και ολοκληρο  ;D θα δεις οτι εχει ολοκληρη foot switch πεταλιερα και εχει κανει πολλα presets. Οπως σου ειπα και πριν δηλωνει ποια πεταλιερα(fotswitch) ειναι.

ενταξι απλος δεν εχω λευτα για να αγορασω μια τοσο μεγαλη.θα θελα την boss fs 6 που εχει τα δυο κουμπακια αλλα και παλι ειναι ακριβουτσικη.πρεπει αναγκαστικα να ειναι boss για να λειτουργει δηληδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 30W combo βγάζει πιο άνετα πρόβα από τα 15W και δέχεται και footswitch(ενώ τα 15W συνήθως Δεν δέχονται footswitch). Ηχητικά, το 12" ιντσών Celestion μεγάφωνο που έχει ο spider30w είναι πολύ καλύτερο από το φθηνό 8" των 15w...

Και για τους υπόλοιπους 30W combo με 10" μεγάφωνο, ισχύει ότι ακούγονται με λίγο καλύτερο "όγκο" και eq από ένα 8".

 

ΨΙλο ασχετο με το θεμα αυτο που θα πω...

 

αλλα προσφατα εκανα μια προβιτσα με κατι μεταλαδες...και η αλλη κιθαρα ειχε ενα marshall hybrid 2x12 100αρης και εγω ο φλορος..εναν special 6...ε μονο εγω ακουγομουν (μαλιστα καλυπτα χαλαρα τον ντραμμερ)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν ειναι και τοσο χαλια οι line6... ισα ισα που για τα χρηματα τους ειναι εξαιρετικοι... Ανκαι το παραπανω μοντελο ξεφευγει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου