Προς το περιεχόμενο

σκαλωμα στους μικρους ενισχητες


Giwrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok θα παω σε ενα καταστημα νακα στην παιανια,(μου παν πως εκει ειναι τα κεντρικα του νακα και πως θα μπορεσω να δοκιμασω και καμια 20ρια ενισχητες) μονο ελπιζω να βρω εκει τον pyvyr καi τον ρολαντ cube γιατι εχω ακουσει πολλα γιαυτους.παντος βασικη προιποθεση για να τον αγορασω ειναι να περνει footswitch.βαρεθηκα να παταω το κουμπακι στη μεση του τραγουδιου!

 

Μην το κάνεις καλύτερα γιατι θα απογοητευτείς. Ο Νακας έχει μόνο Line 6 , Laney , Bogner , Crate και Washnburn ενισχυτές. Αρα δεν πρόκειται να βρεις να δοκιμασεις αυτούς που θες.

Τον Roland Cube 40XL θα τον βρείς στο ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ στα Εξάρχεια

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8478

Για τον Peavey δεν ξέρω αλλά αφού θα είσαι κεντρο ριξε μια ματια στα κιθαρομαγαζα της περιοχης μπας και τον πετύχεις.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ok θα παω σε ενα καταστημα νακα στην παιανια,(μου παν πως εκει ειναι τα κεντρικα του νακα και πως θα μπορεσω να δοκιμασω και καμια 20ρια ενισχητες) μονο ελπιζω να βρω εκει τον pyvyr καi τον ρολαντ cube γιατι εχω ακουσει πολλα γιαυτους.παντος βασικη προιποθεση για να τον αγορασω ειναι να περνει footswitch.βαρεθηκα να παταω το κουμπακι στη μεση του τραγουδιου!

 

μα γιατι για αυτον τον line 6 λενε παντου τα χειροτερα!κριμα,και μου φαινοτανε καλος.

α αλλη μια ερωτηση:ενας ενισχητης που ειναι 30w,θα εχει πιο ποιοτικο ηχο απο το ιδιο μοντελο στα 15w?ι τουλαχηστον λιγο ποιοτικοτερο?η κατι τετοιο δεν ισχυει?γιατι σκεφτομαι να παρω εναν 30αρι μονο και μονο για αυτο το λογο,δηλαδη μπας και εχει καλητερο ηχο στις προβες,και οχι γιατι σκεφτομαι τα βατ,μιας και ο drummer μας εχει σαπια drums και παρολο που παιζι πολυ δυνατα και με μισος , με τον 15αρι ibanez που εχω,ποτε δεν ειχα προβλημα οτι δεν  ακουγομαι.

 

Ο 30W combo βγάζει πιο άνετα πρόβα από τα 15W και δέχεται και footswitch(ενώ τα 15W συνήθως Δεν δέχονται footswitch). Ηχητικά, το 12" ιντσών Celestion μεγάφωνο που έχει ο spider30w είναι πολύ καλύτερο από το φθηνό 8" των 15w...

Και για τους υπόλοιπους 30W combo με 10" μεγάφωνο, ισχύει ότι ακούγονται με λίγο καλύτερο "όγκο" και eq από ένα 8".

 

O Νάκας έχει μόνο Line6. Για καλύτερες τιμές, τσέκαρε και το site του Νάκα που έχει εκπτώσεις κάποιες φορές(απλά παραγγέλνεις από το site και παραλαμβάνεις+πληρώνεις σε κατάστημα).

Για καλές τιμές(πιο κάτω από Thomann...) για τους Peavey vypyr ρώτησε στο

http://www.artsound.gr/

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?products_id=17224

Για roland, υπάρχει κι επίσημο κατάστημα στην Αθήνα της roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά έχω spider III 30watt και είμαι υπερευχαριστημένος...εννοείται πως το έχω για το σπίτι...και με roland έχω παίξει και με Orange και με Marshall (προσωπικά δεν μου αρέσουν) και με fender (ούτε αυτοί μ' αρέσουν)...είναι γούστα...Οι Line6 είναι φθηνή και καλή πιστεύω λύση...δεν κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου αλλά δεν είναι για τα σκουπίδια...αυτή είναι η προσωπική μου άποψη...

 

p.s.τα κακά των Line 6 είναι η ψηφιακούρα στον ήχο που μπορεί κάποιους να τους κουράσει και η ψεύτικη κατασκευή, για να μην πει και κανείς από δω ότι μιλάω μονόπλευρα :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=nik-hxc link=topic=184326.msg539531#msg539531

 

p.s.τα κακά των Line 6 είναι η ψηφιακούρα στον ήχο που μπορεί κάποιους να τους κουράσει και η ψεύτικη κατασκευή, για να μην πει και κανείς από δω ότι μιλάω μονόπλευρα :p

 

Μααλιστα ψηφιακουρα στον ηχο που κοραζει και φτηνοκατασκευη.    Ποια ειναι τα καλα τους ειπαμ

Ε ;;;;  Αν δε παιρνεις ενισχυτη για τον ηχο του ...τοτε τι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=nik-hxc link=topic=184326.msg539531#msg539531

 

p.s.τα κακά των Line 6 είναι η ψηφιακούρα στον ήχο που μπορεί κάποιους να τους κουράσει και η ψεύτικη κατασκευή, για να μην πει και κανείς από δω ότι μιλάω μονόπλευρα :p

 

 

Μααλιστα ψηφιακουρα στον ηχο που κοραζει και φτηνοκατασκευη.    Ποια ειναι τα καλα τους ειπαμ

Ε ;;;;  Αν δε παιρνεις ενισχυτη για τον ηχο του ...τοτε τι???

 

Με το "ψεύτικη" κατασκευή εννοεί την πλαστική πρόσοψη προφανώς (η οποία έχει μεταλλικό σασί από πίσω βέβαια).

Πάντως, επειδή έχω επισκευάσει marshall, orange, line6, η ποιότητα της πλακέτας και της καμπίνας των spider είναι μακράν ανώτερη. Οι marshall βγάζουν πολλά προβλήματα και το υποστηρίζουν αυτό πολλοί χρήστες marshall (βλέπε ξένα κι ελληνικά φόρουμ).

Επίσης, ο όρος "φηφιακούρα" που τον χρησιμοποιούμε έτσι αβίαστα, δεν ξέρουμε καν τι σημαίνει κι είναι αρκετά ανυπόστατος. Ακούμε δηλαδή το bitrate, τα 0 και 1 ή τη συχνότητα δειγματοληψίας?... ΄

Θα πω κάτι ως προς τα ψηφιακά αλλά ας μην προκαλέσει σοκ: μετά της δεκαετία του '80, Όλοι με ψηφιακά μηχανήματα γράφουν μουσική (κονσόλες, ενισχυτές, κάρτες ήχου, PC) και ο ήχος των παραγωγών είναι άριστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roland Cube XL και αν εισαι για πιο μεταλ φαση μπορεις να κινηθεις και στους Vypyr. Βασικα εχω δει και πολλα βιντεο με μπλουζ απο vypyr αρα το τελευταιο μπορεις και να το αγνοησεις  :P .

Παντως ειναι πολυ αξιολογοι και οι δυο και ο roland ιδιαιτερα προσιτος.

 

κατεβηκα κεντρο σημερα και ακουσα line 6 spider 30w κΑι roland cube 15w και 40w και μου αρεσε πολυ ο 40ρης ο οποιος ειναι και μονο στα 200 ευρω.τον pyvyr δεν τον βρηκα. απλως με προβληματισε αυτο που λες οτι αμα ειμαι για πιο μεταλ φαση να κινηθω στους pyvyr.δηλαδη ο roland, δεν εχει τοσο μεταλ ήχο?

 

δεν τον ακουσα με πολυ gain.αλλα μου αρεσει η πολλη παραμορφωση.ελπιζω να παραμορφωνει κι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τον άκουσες και σου άρεσε χτύπα τον. Δεν νομίζω να χρειαστείς παραπάνω gain από αυτό που μπορεί να σου δώσει ο cube 40XL. Είναι γενικά καταπληκτικός ενισχυτής στην κατήγορία του , αργότερα χτυπάς και ενα footswitch και είσαι κύριος.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού τον άκουσες και σου άρεσε χτύπα τον. Δεν νομίζω να χρειαστείς παραπάνω gain από αυτό που μπορεί να σου δώσει ο cube 40XL. Είναι γενικά καταπληκτικός ενισχυτής στην κατήγορία του , αργότερα χτυπάς και ενα footswitch και είσαι κύριος.

 

Σωστος, μη το κουραζεις πολυ, στο τελος δεν θα παρεις τιποτα...  :P

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου