Προς το περιεχόμενο

Τι προενισχυση για μπασο?


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα κανένα πρόβλημα. Εξάλλου όπως γνωρίζεις, σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, η κολοκυθόπιτα είναι το κυρίως έδεσμα.  ;D

Έχω ακούσει ανθρώπους να καραγουστάρουν το βάψιμο. Δεν είμαι ένας από αυτούς.  ;)

Αλλά είναι custom made (start-to-finish) από τον ένα και μοναδικό υπάλληλο και ιδιοκτήτη (Dave) της εταιρείας.

 

Σε καμμιά ωρίτσα πιστεύω ότι θα καταφέρω να γράψω και δυό λόγια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και για το μηχάνημα δυο λογάκια λοιπόν.

 

Να τονίσω ότι δεν έψαχνα για ένα πετάλι που θα χρησιμοποιούσα για να αλλάζω ήχο στη διάρκεια του live αλλά έναν μικρό φορητό προενισχυτή με DI που θα έμενε σταθερός (μετά τις αρχικές ρυθμίσεις) κατά τη διάρκεια του live / πρόβας, εύκολα προσβάσιμος όμως για μικρές παρεμβάσεις on the fly.

Καλό το behringer που είχα αλλά ήθελα κάτι παραπάνω.

Μετά από ενδελεχή έρευνα σε ελληνικά και ξένα fora είπα να πάρω το ρίσκο να πάω για το DHA. Θα μου πεις γιατί.

Γιατί έχει ρυθμιζόμενο di, είναι λαμπάτο, έχει boost, gain, έχει το απαραίτητο eq, είναι bulletproof και ταυτόχρονα έχει έξοδο ακουστικών και line in είσοδο οπότε με ένα ipod και το πεταλάκι αγκαλιά μπορώ να βαράω με την ησυχία μου στη γωνιά μου ενώ τα καμάρια μου έχουν κάνει κατάληψη στο PC.

Tα DHA είναι made to order. Όπερ και σημαίνει, "πρώτα πλερώνεις και μετά στο φτιάχνω". Τίποτα δραματικό από χρόνο. Μία-μιάμιση βδομάδα. Το καλό είναι ότι μπορείς να μιλήσεις και με τον Dave πριν την κατασκευή του και να του πεις τα σώψυχά σου και να προσαρμόσει το πεταλάκι στα γούστα σου.

To DHA παίζει από 9 έως 12V και θέλει γύρω στα 400mA για να πάρει μπρός. Για αυτό λοιπόν και εγώ μόλις το πήρα,  το δοκίμασα με ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 12V στο 1Α. Τίποτα. Πανικός. Στην αρχή νόμισα ότι το καψα λόγω αντίστροφης πολικότητας. Αλλά έχει προστασία μέσα οπότε κανένα πρόβλημα απλώς αντέστρεψα το φισάκι. Και το μπλε led πλημμύρισε τον χώρο. Και η φασαρία τα ακουστικά μου. Ο Χριστός κι η Παναγία και έλεγχος με τον amp αυτή τη φορά και ο θόρυβος (σα να αλλάζεις σταθμούς σε ράδιο) να συνεχίζεται. Ευγενικά και όμορφα γράφω και λούζω πατόκορφα τον Dave για το ρημάδι που μου στειλε. Ο άνθρωπος στωϊκός (έχει προπονηθεί) αφού με καθοδήγησε (χωρίς βελτίωση) μου είπε να το στείλω πίσω και ή να μου βάλει πίσω τα λεφτά ή να το φτιάξει και να μου το ξαναστείλει.

Πριν το στείλω όμως, μεσολάβησε το ΣΚ και η επίσκεψη στον αρχοντα Marillion (gracias Jorge El Primero) μου απέδειξε α) Ότι έφταιγε το μπουροχοτροφοδοτικό μου και β) Το DHA κάνει πάρα πολύ ωραία και για κιθάρα. Ναι, η ελευθερία της μπαταρίας είναι καλοδεχούμενη. Αλλά δεν μπορείς να οδηγήσεις σοβαρά λάμπα με μπαταρία. Άσε που θα σαι συνέχεια σε αναζήτηση μπαταριών.

Το πεταλάκι παίζει πλέον πάρα πολύ ήσυχα με ένα μικρό και καλής ποιότητας τροφοδοτικό από λαπτοπ και έχει αυτόν τον παχύ αλλά όχι λασπωμένο λαμπάτο ήχο. Δεν έχω πειραματιστεί με αλλαγή λάμπών ακόμα και δεν σκοπεύω να το κάνω άμεσα.

Σπρώχνοντας λίγο, αν θέλεις,  έρχεται και η βρωμιά. Την θέλω ελάχιστη μερικές φορές οπότε χρήσιμη είναι. Άσε που έχει ένα ελαφρύ κομπρεσάρισμα που προσωπικά το βρίσκω ευχάριστο.

Είμαι τόσο ικανοποιημένος με το πεταλάκι (εντάξει, δεν είναι «–άκι» λόγω μεγέθους) που μου φαίνεται όμως ότι θα το πουλήσω για να πάω στην Twin version του. Αλλά δεν ξέρω.  Είμαι τόσο ευχαριστημένος μαζί του……..

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merci για τα λεγομενα σου. Να ρωτησω καποια πραγματακια τωρα.Καλα για την εμφανιση και το ποση ζωγραφικη θα πεσει πανω απ οτι ειδα αυτο μπορω να το αλλαξω κατοπιν συννενοησης. Αλλα μπορει να δουλεψει με μπαταριες - 2 εννιαβολτες π.χ.? Εστειλα και mail στον Dave και περιμενω απαντηση.

Οσο αφορα το παραμετρικο mid. Απο τι συχνοτητες ξεκιναει και που τελειωνει? Απ οσο ειδα εχει και Q control, σωστα? Υπαρχει πουθενα το manual στο net γιατι στο site ειναι under construction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω την ερώτηση του άσχετου ? Αυτό το πραγματάκι, είτε το (πολύ ωραίο ομολογουμένως, pollock-ικό κατασκεύασμα του Audiokosta) είτε το VT-Bass, που μπαίνει σε σχέση με τα άλλα πετάλια της αλυσίδας? Και πως συνδέεται με τον ενισχυτή? Απευθείας στο in, ή κάπως αλλιώς?

 

Κοινώς, δουλεύει μαζί με τον ενισχυτή ή τον αντικαθιστά?

Ευχαριστώ πολύ!

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω την ερώτηση του άσχετου ? Αυτό το πραγματάκι, είτε το (πολύ ωραίο ομολογουμένως, pollock-ικό κατασκεύασμα του Audiokosta) είτε το VT-Bass, που μπαίνει σε σχέση με τα άλλα πετάλια της αλυσίδας? Και πως συνδέεται με τον ενισχυτή? Απευθείας στο in, ή κάπως αλλιώς?

 

Κοινώς, δουλεύει μαζί με τον ενισχυτή ή τον αντικαθιστά?

Ευχαριστώ πολύ!

Καρφί στο in του ενισχυτή.

Τον "αντικαθιστά" αν στέλνεις κατευθείαν το σήμα στην κονσόλα μέσω di ή αν δουλεύεις σπίτι (με τον DHA) με ακουστικά. Αλλιώς πως μπορείς να τον αντικαταστήσεις; Δεν μπαίνουν τα ηχεία κατευθείαν επάνω του αν είναι αυτό που ρωτάς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρφί στο in του ενισχυτή.

Τον "αντικαθιστά" αν στέλνεις κατευθείαν το σήμα στην κονσόλα μέσω di ή αν δουλεύεις σπίτι (με τον DHA) με ακουστικά. Αλλιώς πως μπορείς να τον αντικαταστήσεις; Δεν μπαίνουν τα ηχεία κατευθείαν επάνω του αν είναι αυτό που ρωτάς.

 

Μάλλον εννοεί αν μπορείς πχ να βγεις στην κονσόλα κατευθείαν μόνο μ αυτά που με τα διάφορα sansamp γίνεται, αν κ κατά τη γνώμη μου δεν συμφέρει :/

 

Πλάκα πλάκα όλα αυτά δε δίνουν γενικά drive στον ήχο του μπάσου; Ή υπάρχει η δυνατότητα να βγάζουν κ καθαρό ήχο;

 

Εν τω μεταξύ είχε κυκλοφορήσει κ ένα εξελιγμένο του vt bass που έχει και di.

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html

Το δοκίμασε κανείς αυτό; Φαίνεται πολύ ωραίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα όλα αυτά δε δίνουν γενικά drive στον ήχο του μπάσου; Ή υπάρχει η δυνατότητα να βγάζουν κ καθαρό ήχο;

Πλάκα-πλάκα ©  ;D θα λεγα ότι έχουν την δυνατότητα να βγάζουν και drive ήχο.

Εγώ κατά βάση χρησιμοποιώ καθαρό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου