Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε συναλλαγή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Noiz.

Αρχικά θέλω να παρακαλέσω θερμά να ΜΗ διαγραφεί αυτό το thread γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να βρω το δίκιο μου με άλλο τρόπο.

 

Δεύτερον να αναφέρω ότι είμαι μέλος παλιό του forum, αλλά έκανα σήμερα επίτηδες ένα fake account για να ανοίξω αυτό το thread για προσωπικούς λόγους.Θέλω να αναφέρω αναλυτικά όλο το γεγονός και να το συζητήσουμε για να με βοηθήσετε να βρω λύση.

 

Πρόσφατα έβαλα σε αγγελία ένα Controller το οποίο ήθελα να πουλήσω και βρήκα ενδιαφέρον από έναν 'φίλτατο' στις Σέρρες, ο οποίος μάλιστα τυχαίνει να είναι και αρκετά γνωστός Έλληνας dj.Μέσα σε όλα αυτά εγώ αποφάσισα να το στείλω το πακέτο.Για να μη τα πολυλογώ μη φανταστείτε βγήκε στα 80 Ευρώ, με τα σταλτικά σύν. 90 Ευρώ και καταλήξαμε στο συγκεκριμένο ποσό ύστερα από έκπτωση που συμφωνήθηκε.

 

Ο συγκεκριμένος κύριος του οποίου τα στοιχεία είμαι στο τσακ πριν δημοσιεύσω, με ειδοποίησε ότι έλαβε το πακέτο 7 ημέρες μετά λέγοντας μου ότι κάτι δεν πάει καλά με το συνολικό ποσό, καθώς περίμενε σύνολο αντικαταβολής 90 Ευρώ ή κάτι αντίστοιχο.Εγώ κοίταξα και ξανακοίταξα τις αποδείξεις και ήταν ολόσωστες (από τα ΕΛΤΑ) και δεν υπήρχε το παραμικρό θέμα.

Το άτομο αυτό επίσης μου είπε ότι έχει αγοράσει μεγάλα synths από το Noiz και ποτέ του δεν είχε πρόβλημα.Εγώ τον διαβεβαίωσα ότι δεν υπάρχει το παραμικρό θέμα και του ζήτησα να το παραλάβει, όπως συμφωνήσαμε.Μου απάντησε ότι είναι στην Αθήνα (!!!) και εξαφανίστηκε από το Email του (!!!).

 

Πρόκειται για ένα ποσό των 90 Ευρώ.Σημασία μεγάλη δεν θα έδινα.

Τη συμπεριφορά αυτή που ο 'απέναντι' δεν υπολογίζει τίποτα απολύτως, άσχετα με το ποιος είναι, που σε αντιμετωπίζει σαν ζώο, το θεωρώ ανεπίτρεπτο.

Δεν ξέρω καν το πόσοι από εσάς πέφτετε 'θύματα' αντίστοιχων ανθρώπων, αλλά μπορεί σήμερα εγώ να μπήκα στο κόπο και να στηρίχθηκα στο λόγο του ανθρώπου αυτού και να έστειλα ένα πακέτο μέχρι τις Σέρρες χωρίς ΚΑΝ να το παραλάβει, όμως άλλοι άνθρωποι αντιμετωπίζουν προβλήματα με πολλής μεγαλύτερης αξίας δέματα.

 

Το Ελληναριό αυτό εγώ δεν μπορώ να το ανεχτώ.Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ.

Αν έχετε να μου δώσετε απόψεις/συμβουλές τις περιμένω.Τα στοιχεία του για να αποφευχθούν άλλα τέτοια συμβάντα, θα τα δημοσιεύσω (-1 απατεώνες στο Noiz).

 

By the way, έχουν περάσει 16 ημέρες από την ημέρα που το έστειλα.

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λες ότι:

κάτι δεν πάει καλά με το συνολικό ποσό, καθώς περίμενε σύνολο αντικαταβολής 90 Ευρώ ή κάτι αντίστοιχο

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, του ζήτησαν άλλο ποσό απ'αυτό που έχεις εσύ στις αποδείξεις?

 

Γιατί απ'τη στιγμή που του είχες πει €90 και παρέλαβε €90 ήταν εις γνώσιν του, τι πήγε στραβά?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Καταλαβαίνω πως είσαι σε βρασμό, όμως μια συμφωνία με παρεξηγήσεις και κακή συνεννόηση ή αθέτηση δεν αφορά το φόρουμ. Υπάρχει η αξιολόγηση συναλλαγών γι αυτό.

Αν υπάρχει κάτι περισσότερο μπορείς να συνεννοηθείς μαζί μου με π.μ.

 

Εξ άλλου στις Οδηγίες της σελίδας Αγγελιών λέει ξεκάθαρα:

 

Προσοχή!

 

Αποφεύγετε τις απάτες αγοράζοντας τοπικά ή πληρώνοντας μέσω PayPal.

 

Μην πραγματοποιείτε ποτέ πληρωμές μέσω Western Union, Moneygram ή άλλων ανώνυμων υπηρεσιών πληρωμών.

 

Μην αγοράζετε από ή πουλάτε στο εξωτερικό. Μην αποδέχεστε τραπεζικές επιταγές από το εξωτερικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ειδοποίησε ότι έλαβε το πακέτο 7 ημέρες μετά λέγοντας μου ότι κάτι δεν πάει καλά με το συνολικό ποσό, καθώς περίμενε σύνολο αντικαταβολής 90 Ευρώ ή κάτι αντίστοιχο.

 

Για να καταλάβω κάτι..

Η αποστολή ήταν αντικαταβολή?

Γιατί αν ήταν, θα πρέπει για να το παραλάβει να πληρώσει.

 

Δε θέλω να πιστέψω οτι το έστειλες έτσι, στηριζόμενος στο "λόγο" του συγκεκριμένου μέλους για κατάθεση μετά κτλ...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία του πακέτου είναι 80 Ευρώ.

Τα σταλτικά 10 Ευρώ.

 

Το έστειλα με αντικαταβολή όπως συμφωνήθηκε!

 

Τίποτα απολύτως δεν πήγε στραβά!Αυτός μόνος του αποφάσισε να τα αλλάξει.Του ήρθε η ειδοποίηση από το ταχυδρομείο και έλεγε ξεκάθαρα ότι είναι 90 Ευρώ σύνολο.

Το πως είδε πάνω από 90 Ευρώ δεν το γνωρίζω.

 

Ύστερα από επικοινωνία δε που είχα και με το ταχυδρομείο οι ίδιοι με διαβεβαίωσαν (αφού τους ανέφερα και τα στοιχεία της απόδειξης) ότι όλα είναι ΟΚ!

Τι μπορώ να κάνω από εδώ και στο εξής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία του πακέτου είναι 80 Ευρώ.

Τα σταλτικά 10 Ευρώ.

 

Το έστειλα με αντικαταβολή όπως συμφωνήθηκε!

 

Τίποτα απολύτως δεν πήγε στραβά!Αυτός μόνος του αποφάσισε να τα αλλάξει.Του ήρθε η ειδοποίηση από το ταχυδρομείο και έλεγε ξεκάθαρα ότι είναι 90 Ευρώ σύνολο.

Το πως είδε πάνω από 90 Ευρώ δεν το γνωρίζω.

 

Ύστερα από επικοινωνία δε που είχα και με το ταχυδρομείο οι ίδιοι με διαβεβαίωσαν (αφού τους ανέφερα και τα στοιχεία της απόδειξης) ότι όλα είναι ΟΚ!

Τι μπορώ να κάνω από εδώ και στο εξής;

Απο τη στιγμή που δεν το παρέλαβε, δεν κάνεις τίποτα, περιμένεις να επιστρέψει το δέμα.

Απ'ότι κατάλαβα ο τύπος μάλλον το μετάνοιωσε και απλά έψαχνε μία...χμ... δικαιολογία.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Τι μπορώ να κάνω από εδώ και στο εξής;

Να παραλάβεις το δέμα σου από τα ΕΛΤΑ. Πες πως έχασες 10-20 ευρώ, αλλά έγινες σοφότερος.

 

Η σωστή συνεννόηση είναι το Α και το Ω στην αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων.

Μπορείς επίσης να τον βαθμολογήσεις αρνητικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι απο τις περιπτωσεις που δεν μπορεις να κανεις κατι.

Το πιστολι οταν στελνεις αντικαταβολη ειναι ευκολο, δεν το παραλαμβανει ποτε, το κρατανε στο ταχυδρομειο και μαζι με το πηγαινε-ελα χανεις το αντικειμενο για ενα μηνα περιπου και επιπλεον χανεις 10-20 ευρω οπως ειπε ο Yameth.

 

Μονη λυση η καταβολη του ποσου σε λογαριασμο και η αποστολη με οτι τροπο θελει ο αγοραστης ή το Paypal το οποιο βεβαια δεν το χρησιμοποιουν παρα ελαχιστοι.

 

* Οπωσδηποτε να τον βαθμολογησεις αρνητικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου