Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση κιθαρας σε PC...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως θα παρω καλυτερο αποτελεσμα(για αξιοπρεπη ντεμοκατασταση ετσι..)?

 

line 6 pod?

καποιος μικρος ενισχυτης?(roland micro cube,blackstar ht-1klp που θα το παιρνω και στο σαλονι για practice/noodling)?

καποιο audio interface?

software...?(αν και θαθελα να το αποφυγω...βαριεμαι λιγο το ψαξιμο...) ::)

αλλο?

 

να πω πως παιζω με πεταλια(drive,boost,delay,tremolo,wah klp...)και ετσι θελω να γραφω...απλα χρειαζομαι κατι που να διαμορφωσει καταλληλα το σημα της κιθαρας για το πισι...κατευθειαν στην(φτηνη)καρτα ηχου μου ακουγεται ξερη,παραμορφωνει σε διαφορες συχνοτητες και γενικως ειναι σ***α!!!!

 

οταν ειχα την gt-8 εγραφα πολυ καλυτερα....αλλα μου αρεσει ο χαρακτηρας του ηχου με τα πεταλια...η καταγραφη του στο πισι ειναι που δεν με αρεσει...ελπιζω να ημουν σαφης...γνωμες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Βασικά για να γράψεις κιθάρα σε Pc, οι  λύσεις είναι πολλές.

 

1 λύση

Κιθάρα => ενισχυτής  => μικρόφωνο = > mic preamp => κάρτα ήχου => και για πολυκάναλη ηχογράφηση ένα sequencer (π.χ cubase, protools etc)

(ακούς τι γράφεις από τα Monitor, αν ο ενισχυτής είναι σε άλλο χώρο από τα monitor, ή από headphones, αν είναι στον ίδιο χώρο για να μην έχεις feedback )

 

 

2 λύση

 

Κιθάρα => instrument preamp =>  κάρτα ήχου => ειδικό software για εξομοίωση ενισχυτών (π.χ. Guitar rig) και για πολυκάναλη ηχογράφηση ένα sequencer (π.χ cubase, protools etc)

(ακούς τι γράφεις από τα Monitor)

 

3 λύση  

Κιθάρα => line 6 pod  (όπως ανέφερες) ή ένας modeling ενισχυτής (και τα δύο είναι και audio interface) οπότε  πάμε στο τελευταίο  στάδιο  => για πολυκάναλη ηχογράφηση ένα sequencer (π.χ cubase, protools etc)

(ακούς τι γράφεις από τα Monitor)

Πάντως ακόμα και σε αυτή την τελευταία περίπτωση, εγώ δεν θα παρέλειπα to instrument preamp .

 

Μπορούν να γίνουν και συνδυασμοί των ανωτέρω , και υπάρχουν και άλλες λύσεις, απλά εγώ γράφω με αυτούς τους τρεις τρόπους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπετε να μπω λίγο σφήνα με μια ερώτηση που είναι στο θέμα βέβαια.

 

Όλα αυτά πως μπορώ να τα παντρέψω με μια ωραία εικόνα (video) για να το βάλω Youtube ας πούμε?

 

Να έχω video με ήχο δηλαδή... πρέπει να είναι ο ήχος κατευθείαν από την camera η με κάποιο πρόγραμμα κάνω την ένωση... και αν ναι με ποιο?

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πω τι κάνω εγώ. Ο ήχος βγαίνει από το Multitrack του pc μου (ο ήχος της camera είναι άθλιος, μιλάμε για "εξωτερική ηχογράφηση") .

Αφού τον σουλουπώσω όπως μου αρέσει (ή όπως μπορώ) , δηλαδή  κάνω mix , μετά export σε ένα stereo .wav  (96.000 khz ή 48.000 khz (ανάλογα με τα κέφια)  και 24 bit ) και στο τέλος ένα υποτυπώδες master, τον κάνω mp3 στα 320 kbpm (στα 44.100 khz και 16 bit). Τελειώσαμε με τον ήχο.

Εικόνα, αφού τραβήξω την αρχοντονομουτσουνάρα μου ή ό,τι άλλο θέλω, στα 720p HD, (δεν χρησιμοποιώ 1024p γιατί μάλλον στο youtube ελάχιστοι το βλέπουν έτσι) παίρνω μαζί εικόνα και ήχο και τα συγχρονίζω στο sony Vegas pro 9. (εδώ είναι λίγο boring η φάση  ;D). Όταν τελείωσει και αυτό, το optimum format για youtube για το sony Vegas σε εικόνα είναι το .wmv V11 και σε ήχο το .mp3 στα 320 kbmp πάντα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK

 

χρειάζεται πάντα instrument preamp για κιθάρα ή mic preamp για μικρόφωνο για να πάρουμε καλό αποτέλεσμα?  ???

 

εγώ με την m-audio firewire 410 παίρνω εκπληκτικά αποτελέσματα με το μικρόφωνο κατευθείαν συνδεδεμένο στην κάρτα ή με την κιθάρα κατευθείαν και μετά με κάποιο software. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

θενκς LK!!!

 

να σου πω...θα προτεινες pod η phones output απο ενισχυτη???

 

Εδώ κάπου αρχίζει η ιστορία με την κολοκυθόπιτα. Πάντως το phones output ( ως line out) για ηχογράφηση δεν με ενθουσιάζει προσωπικά,. Θα προτιμούσα το pod.Από την άλλη , δέκα άτομα να ρωτήσεις....δέκα απαντήσεις θα πάρεις ;D

 

@LK

 

 

εγώ με την m-audio firewire 410 παίρνω εκπληκτικά αποτελέσματα με το μικρόφωνο κατευθείαν συνδεδεμένο στην κάρτα ή με την κιθάρα κατευθείαν και μετά με κάποιο software. ;D

;D ;D ;D

 

Λογικό, αφού στην m-audio firewire 410 έχεις πολύ καλή προενίσχυση  build in !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά πως μπορώ να τα παντρέψω με μια ωραία εικόνα (video) για να το βάλω Youtube ας πούμε?

 

Να έχω video με ήχο δηλαδή... πρέπει να είναι ο ήχος κατευθείαν από την camera η με κάποιο πρόγραμμα κάνω την ένωση... και αν ναι με ποιο?

 

 

Με το Movie maker των Windows.

 

Στις επιλογές του Movie maker μπορείς να ορίσεις capture απο την κάμερά σου, και ήχο απο οποιαδήποτε κάρτα ήχου έχεις (usb, firewire).

 

Ετσι έχεις φτιάξει τον ήχο που θέλεις παίζοντας στην κάρτα ήχου σου,ενώ ταυτόχρονα γίνεται η λήψη της εικόνας,και δεν χρειαζεται περαιτέρω επεξεργασία για συγχρονισμό audio-video ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου