Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση κιθαρας σε PC...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά θέλει 3 κλικ!  ;D

Αν θες να γράφεται και το backing track απο το winamp και ο ήχος απο το Guitar rig πρέπει να βάλεις το συγκεκριμένο send to HOST WAVE L/R σε ένα AUX SEND και να δώσεις σήμα στο ΑUX από το WAVE OUT strip + ASIO OUT strip.

 

ΥΓ. Το Patchmix τα σπάει!!!!  ;D ;D ;D

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλάω για μικρή σχετικά παλιά compact mini DV camera , μια Cannon δε θυμάμαι μοντέλο καθως δε την έχω κοντα. Πολλά μοντέλα αν θυμάμαι καλά είχαν line in , λογικά και αρκετά καινούρια θα έχουν. Φαντάζομαι πάντως πως οι πολύ μικρές φθηνές κάμερες που γράφουν σε καρτα μνήμης πλέον μπορεί να μην έχουν τέτοια δυνατότητα.

Εχω δεί κάποιες με mic in, όχι όμως line in. Η Zoom έχει πράγματι line in.

 

 

Απλά στο ASIO OUT strip βάζω ένα SEND to HOST WAVE L/R και αυτό είναι όλο.

 

Έχω μια EMU νομιζω είναι 0404. Δεν έχω το patchmix ...υποθέτω ότι μπορώ να το κατεβάσω απ'το site τους?

 

 

Τελικά θέλει 3 κλικ!  ;D

Αν θες να γράφεται και το backing track απο το winamp και ο ήχος απο το Guitar rig πρέπει να βάλεις το συγκεκριμένο send to HOST WAVE L/R σε ένα AUX SEND και να δώσεις σήμα στο ΑUX από το WAVE OUT strip + ASIO OUT strip.

 

Το έκανες και λειτούργησε με το Movie Maker? Γιατί υπέθεσα ότι το πρόβλημα δεν είναι στο πως στέλνει εσωτερικά η κάρτα το σήμα στην έξοδο,αλλά το πως "αντιλαμβάνεται" το Movie Maker την έξοδο αυτή (mono ή stereo).

 

Συνεπώς οι όποιες ρυθμίσεις γίνουν θα πρέπει να είναι απ'το Movie Maker και όχι απ'την κάρτα ήχου

 

(αυτό είναι απλά ένας συλλογισμός δικός μου και ταυτόχρονα ένα ερώτημα προς απάντηση,μπορεί να είναι και λάθος).

 

Σ'ευχαριστώ πάντως ,θα το κοιτάξω.

 

Backing track παίζω απ'το G R, δεν χρησιμοποιώ το Winamp

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 0404 έχει και αυτή Patchmix όπου μπορείς να κάνεις το ιδιο ακριβώς routing. Στην περίπτωση που δεν χρησιμοποιείς Winamp ακολουθείς την πρώτη περίπτωση. 

Για τον ήχο είναι κανονικά στερεο (δεν τον κάνει δηλαδή dual mono) .

Οι μόνες ρυθμίσεις που έκανα εγώ ήταν να επιλέξω στο Control Panel των WindowsXP στο Sounds and Audio devices στο Recording input την ΕMU και μετα το send στο Patchmix. Στο movie maker δεν πείραξα τίποτα πάτησα απλά καταγραφή βίντεο με τις καλύτερες ρυθμίσεις και αυτό ηταν.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιο λόγο δεν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση του Patchmix.  Βγαίνει ενα error message, που λέει οτι το setup wizard δεν μπορεί ν' ανιχνεύσει κάποια συσκευή(EMU).

Τα Windows αναγνωρίζουν τη συσκευή, η οποία λειτουργεί κανονικά με όλα τα προγράμματα.

 

Έχω κάνει επανεγκατάσταση των drivers,αλλά τίποτα

 

Any suggestions please?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως έχεις την 0404 USB ? Εγώ νόμιζα πως μίλαγες για την απλή την PCI.

H USB νομίζω πως δεν έχει το patchmix σαν software mixer της κάρτας αλλά κατι άλλο πολύ πιο απλό με πολύ λιγότερες δυνατότητες.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Εχω μια εξωτερικη καρτα ηχου m-audio m-track II, και το ableton live που εμπεριεχεται στο πακετο. Επισης, εχω ενα μικροφωνο sm57. (Και φυσικα υπαρχει και υπολογιστης).

 

Χρειαζομαι κατι περισσοτερο για να κανω σωστη εγγραφη κιθαρας και μιξη? 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι...αν και το ableton εχει λίγο διαφορετικη προσεγγιση απο συνηθισμενα daw

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου