Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ισως θα εχετε ακουσει οι πιο πολλοι, χτες ηταν η ''τελετη'' των οσκαρ, στα οποια μετα απο παρα πολλα χρονια βρεθηκε και μια ελληνικη ταινια, να διεκδικει ενα απο τα αγαλματακια!

 

μετα απο μια πολυεπιπεδη και πολυημερη(οχι συνεχομενη, απλα για πολλες ημερες)διαφωνια με εναν εκλεκτο μοντερειτορ και παροτρυνση του, αναρωτιεμαι:

την εχετε δει?

ποια η γνωμη σας?

 

να και το πρωτο βιντεακι που βρισκει κανεις στο γιουτιουμπ με την αναζητηση της λεξης!

 

*επιφυλάσσομαι να μοιραστω την δικη μου οπτικη πανω στο ζητημα μετα απο λιγα ποστ!

:)

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Πάντως το oscar  το έχασε τελικά. Θα σου πώς και εγώ τη γνώμη μου, μετά τη δική σου  ;D (έχω να ξυπνήσω πρωί δεν το παίζω δύσκολος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα 2 σκηνές... Κουράστηκα... Το έκλεισα... Όχι πια στη δικτατορία της Athens Voice και της Lifo!!! Δεν αντέχω την ψευτοκουλτούρα του "σκάω γκάζι με βέσπα" και βλέπω σινεφιλ ταινίες... Δεν ξέρω αν είμαι ηλίθιος εγώ αλλά δεν γίνεται ξαφνικά όλοι να γίνανε εξπερ στους συμβολισμούς, ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν, και στις έννοιες "σκηνοθεσία" και "φωτογραφία"... Για να το συνδέσω και με τη μουσική είναι σαν να γίνανε όλοι ειδικοί στο σετάρισμα και την κατασκευή ενός οργάνου επειδή τους αρέσει η μουσική ή επειδή ξέρουν να παίζουν 2 ακόρντα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα 2 σκηνές... Κουράστηκα... Το έκλεισα... Όχι πια στη δικτατορία της Athens Voice και της Lifo!!! Δεν αντέχω την ψευτοκουλτούρα του "σκάω γκάζι με βέσπα" και βλέπω σινεφιλ ταινίες... Δεν ξέρω αν είμαι ηλίθιος εγώ αλλά δεν γίνεται ξαφνικά όλοι να γίνανε εξπερ στους συμβολισμούς, ακόμα και εκεί που δεν υπάρχουν, και στις έννοιες "σκηνοθεσία" και "φωτογραφία"... Για να το συνδέσω και με τη μουσική είναι σαν να γίνανε όλοι ειδικοί στο σετάρισμα και την κατασκευή ενός οργάνου επειδή τους αρέσει η μουσική ή επειδή ξέρουν να παίζουν 2 ακόρντα...

 

δεν θέλω να σε προσβάλω

αλλά νομίζω ότι δεν κατάλαβες (μάλλον 2 σκηνές δεν φτάνουν για να καταλάβεις)

δεν έχουν σχέση αυτά που γράφεις με τη συγκεκριμένη ταινία

είμαι περίεργος ποια ελληνική ταινία της τελευταίας δεκαετίας θεωρείς καλή

η σύνδεση δε που κάνεις με την κατασκευή του οργάνου και τα ακκόρντα είναι εντελώς άκυρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρίσκω εξαιρετική. Πραγματεύεται την κύρια πληγή- κατά τη γνώμη μου- της ελληνικής κοινωνίας. Νομίζω πως οι Έλληνες κινηματογραφιστές τα πάνε περίφημα στο άμεσο σινεμά το οποίο λέει πράγματα με τραχύ τρόπο. Οι Νικολαϊδης και Οικονομίδης είναι άλλες δύο πολύ καλές περιπτώσεις.

 

Ελπίζω, το γεγονός ότι έγινε ντόρος με την συγκεκριμένη ταινία να έχει θετικά αποτελέσματα όσον αφορά την προβολή και στήριξη του έργου των νέων κινηματογραφιστών.

 

Μόνη μου ένσταση για τον κυνόδοντα είναι η κάπως πρόχειρη δουλειά στην φωτογραφία. Τα χρώματα/φώτα κτλ. δεν μου έδιναν την αίσθηση πως συμβάλλουν στην ανάδειξη της ιστορίας. Εκτός αυτού, δεν βρίσκω κανένα ψεγάδι.

 

Πάντως το oscar  το έχασε τελικά.

Κρίμα.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια δεν μου αρεσε και τεχνικα ηταν μετριοτατη (δεν με πειραζει ομως αυτο τοσο πολυ εχω δει πολλες πολυ καλες τεχνικα μετριες ταινιες) ,ομως απο την αλλη ειναι ευχαριστο να βλεπεις ελληνικες ταινιες στα ΟΣΚΑΡ.

 

Επισης ριξτε μια ματια σε αυτο (κατα την ταπεινη μου γνωμη επρεπε να ειχε επισημανθει απο τον σκηνοθετη)

 

http://www.imdb.com/title/tt0068348/plotsummary

 

El castillo de la pureza (1)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρώτο τέταρτο δεν καταλάβαινα τίποτα και μου φάνηκε εντελώς αηδία... Στην πορεία με έβαλε στο κλίμα της και τελικά γούσταρα τρελά.... Ειδικά, αυτή η σκηνή με την κλασσική κιθάρα και τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ χορό, δεν παίζεται... Ή η φάση που λέει ο πατέρας, παιδιά θα ακούσουμε τον παππού να τραγουδάει, και βάζει δίσκο Φρανκ Σινάτρα... Μεταφράζει κιόλας πάνω στο τραγούδι λέγοντας άσχετα....

 

Τι να πω? Σίγουρα κάτι λέει η ταινία, τουλάχιστον δεν ήταν αδιάφορη! Κλασσική περίπτωση love or hate ... ::) ::)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφερα κάτι ζόμπι να ομορφυνω το θρεντ...

Για την ταινία δεν έχω αποφασίσει. Μου άρεσε το θέμα και οι συμβολισμοί. Δεν μου άρεσε η  ελληνο-σινεφίλ εκτέλεση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινια δεν ειχε κατα τη γνωμη μου τιποτα να πει.

Σκηνοθετικα πατησε πανω στον Trier.. και το story πατησε σε ενα σεναριο του Shyamalan σε μια ταινια που ειχε κανει το 2004 με τιτλο The Vilagge ...αλλα με ενα χιλιοστο του κοστους...{Ελλαδαραααα}

Τα παιξιματα των ηθοποιων ηταν αθλια...εως για γελια.

Ποτε δεν καταλαβα τι βρηκαν οι κριτικοι σε αυτη τη ταινια...η ποιος εσπρωξε τοσα λεφτα για να την προμοταρει..

Τελειωνοντας..ειδα οτι καποιος ανεφερε το ονομα του Οικονομιδη...

Ο Οικονομιδης κατα τη γνωμη μου ειναι ετη φωτος μπροστα απο ολους...για μενα μακραν ο καλυτερος alternative κινηματογραφιστης στην Ελλαδα.

Μαλλον δεν εχει τον Λαζοπουλο απο πισω να τον σπρωχνει ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου