Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι.

Να το διαβασεις, αν σε ενδιαφερει να δεις τι γνωμη εχουν οι συγκεκριμενοι κριτικοι.

Να μην το διαβασεις, αν δεν σε ενδιαφερει να δεις τι γνωμη εχουν οι συγκεκριμενοι κριτικοι.

Είπα να μην το σχολιάσω πριν, αλλά καταπιέζομαι και δεν κάνει.

1ον Είσαι ο μεταφραστής του gdevelek ?

2ον Αν ναι, δεν μεταφράζεις καλά. Το παλικάρι έκανε ξεκάθαρο, πως έβαλε το link, μήπως κάποιοι αλλάξουν γνώμη. ;)

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

To γιατι εβαλε καποιος το εν λογω link μου ειναι αδιαφορο. Εκανες μια ερωτηση και σου απαντησα. Αν θεωρει οτι αυτοι που εγραψαν τις εν λογω κριτικες το εκαναν ωστε να σου πουν πως να σκεφτεσαι, εχεις καθε δικαιωμα να τις αγνοησεις.

Αν σε ενδιαφερουν τα περιεχομενα του λινκ, μπορεις να το δεις και ισως αλλαξει η γνωμη σου πανω στο θεμα, ισως και οχι. Δεν υπαρχει κατι το μεμπτο στο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστο ρόλο παίζουν για εμένα οι κριτικές.

 

Αντικειμενικά όμως τι σας άρεσε στη συγκεκριμένη ταινία, έτσι για να γίνουμε και πιο συγκεκριμένοι.

 

Δηλαδή, τι σας μίλησε;Η ηθοποιία;Το σενάριο;Οι συμβολισμοί;Μπορείτε να γίνεται πιο συγκεκριμένοι;

 

Τόση ώρα οι περισσότεροι μιλάτε γενικά και αόριστα, παραθέτοντας κριτικές και διάφορες πηγές.Ας μιλήσουμε πιο ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http:// truth.freeforums.org/index.php

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ  και ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ξανά.

 

Δεν το ήξερα ρε συ, μπράβο σου!!!

Έτσι εξηγούνται όλα. ;)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε η ταινία αλλά δεν θα την βάλω στο εικονοστάση μου και ούτε θα τσακωθώ για αυτή. Δεν είναι η υπέρτατη αλήθεια, ούτε περίμενα να την δω για να προβληματιστώ για την κοινωνική δομή του κόσμου μας. Η ιστορία δεν είναι πρωτότυπη και απορώ γιατί όλοι κολλάνε ότι είναι αντιγραφή (ομάδα ατόμων που είναι ξεκομμένη από την πραγματικότητα μέσω ψεμάτων για διάφορους λόγους) έτσι γίνεται από The Village, Trueman show, The Underground μέχρι το Lost.

Ναι έχει άσχημα σημεία που δεν μπορούν να την κάνουν κλασική και κοινώς αποδεκτή. Ναι μπορεί να αντιγράφει σκηνοθετικές τεχνικές (αλλά για αυτό  λέμε ότι οι σκηνοθέτες που πρωτοπόρησαν έκαναν “σχολή”) και ο Λάνθιμος δεν είναι ο μεσσίας-σκηνοθέτης. Ναι με ενοχλούν τα αποθεωτικά σχόλια διαφόρων alternative-hipster-ότινα'ναι και η υποκουλτούρα που συχνά προωθούν.

Αλλά είναι η πρώτη σύγχρονη ελληνική ταινία κοινωνικού περιοχομένου (που ξέρω προσωπικά που δεν πολυασχολούμαι με τον κινηματόγραφο  :)) που κάνει κάποια επιτυχία εγχώρια και ταυτόχρονα στο εξωτερικό. Οι διάλογοι δεν ήταν οι συνηθισμένοι που παίζουν σε τέτοιες ταινίες που ανά τρεις λέξεις ακούς και βρισιά(η χυδαιότητα δεν είναι μόνο οπτική). Οι ηθοποιοί έπαιζαν μια χαρά τον ρόλο τους (μην ξεχνάτε ότι τα παιδιά έκαναν άτομα με επίπεδο προσχολικό) και είχε και αρκετές στιγμές που γέλασα, άσχετα που αρκετοί τα θεωρούν χαμηλού επιπέδου αστεία και άλλοι ωρύονται  ότι δεν είναι κωμωδία και δεν πρέπει να στέκεται κάποιος εκεί. Τέλος για τις περισσότερες καταστάσεις που λαμβάνουν χώρα στο σπίτι μπορείς να σκεφτείς και να βρεις αντιστοίχηση με γεγονότα της κοινωνίας.

Τελικά πιστεύω ότι αν μη τι άλλο είναι μια ενδιαφέρουσα ταινία που δεν μπορείς να κάτσεις και να την δεις μόνος σου, χωρίς παρέα, γιατί κατά την γνώμη πιο πολλά βγάζεις από τον σχολιασμό της (είτε είναι περισσότερο γέλιο είτε περισσότερος προβληματισμός, c'est la vie).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα φίλο του συγχωρεμενου του αδελφού μου ,κοντά στα 60 ......................φανατίλα led zepelin ακόμα και στα γεράματα ο μπαγλαμάς  ;D

1 πουκάλι σκατς και μερικάαααααααααααααααβάδιστα συντροφιά σε κανά καλό πολιτιστικο κέντρο είναι η διασκέδασή του ,όταν θέλει να ακούσει μουσική πάει σπίτι του για ζεπ .

Εκατομμύρια άνθρωποι ακούνε μπαρούφες ,παρομοίως βλέπουν κιόλας ή διαβάζουν .

Στα 18 διάβασα διάφορα ,μου έμεινε ο Μπουκόφσκι και παραμένει ,απέριψα το κέρουακ σα μπάμια

Στα 45 διαβάζω αρχαίους έλληνες και ντοστογιέφσκι ,χέστικε η φοράδα στ αλώνι

Τη ταινία δε την είδα ,μάλλον δε θα τη δω ποτέ ,έχω να πάω κινηματογράφο 15 χρόνια και ντι βι ντι δε βλέπω , βαριέμαι ..........................και από ζωγραφική δε κατέχω ,ούτε από τις άλλες εικαστικές τέχνες . Τεχνοκριτικούς?  ;D

Μα τι ψάχνουμε ? Τι μου αρεσει? Πόσο πάει στο ζύγι? τι πούλησε? Τι είπε ο κριτικός? τι είπε ο λαός?

Τι είπε ποιός?

Ο μπαγλαμάς ειναι όργανο ,στα σύγχρονα λεξικά μπορεί και να υπάρχει ήδη σαν επιθετικος προσδιορισμός .

Και?

Τζάμπα κουβέντα ,μου αρέσει ,δε μου αρέσει ...................και προσωπικά δε μου πέφτει και λ΄γος μια και δεν είδα τη ταινία  ;D

 

Α ναι θυμάμαι κάποτε μια ταινία στην ΕΛΛΗ ΤΟ 80κάτι ,μάλλον φασμπίντερ ,2 αστυνομικούς να προσπαθούν να τα κάνουν μέσα σε 1 ποτήρι σφηνάκι ...........τα χοντρά τους ........................για κάποιους τέχνη , μπορεί και να ήταν ............γι αυτούς που το πίστευαν

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι ψάχνουμε ?

 

Δε ξέρω για τον εξηντάχρονο φίλο σου, αλλά εσύ πάντως (όπως και όλοι εδώ μέσα) κάποιο είδος αυτοεπιβεβαίωσης ψάχνεις... αλλιώς δε θα παράταγες στιγμή τον ντοστογιέφσκυ και τους έλληνες, για να διαβάσεις (ή να απαντήσεις) στα ποστ μας.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι λοιπόν, προς τι όοοόλη αυτή η ποζεριά, του τύπου που (και καλά) δεν νοιάζεται για τη γνώμη των κριτικών ή των μαζών.

 

Σωστά Αλεξ;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάλος έχει ξεσπάσει στην Ελλάδα για το γεγονός ότι η απαράδεκτη ταινία Κυνόδοντας πήρε βραβείο στο κορυφαίο φεστιβάλ στις Κάννες, ενώ αργότερα μέσα στη χρονιά προτάθηκε και για Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας. Το βαθιά σινεφίλ ελληνικό κοινό εντόπισε από την πρώτη στιγμή την ανεπάρκεια του σκηνοθέτη στα τεχνικά ζητήματα, και ιδίως στην ανεπεξέργαστη εικόνα και στη χρήση του χρώματος, ενώ αποτράπηκε την τελευταία στιγμή πρωτοβουλία να κρεμαστούν ανάποδα οι κάκιστοι ηθοποιοί, αφού επικράτησε η καλύτερη ιδέα να τους κάψουν στην πυρά. Ταυτόχρονα κατατέθηκε μήνυση κατά του Λάκη Λαζόπουλου ο οποίος επηρέασε υπέρ της ταινίας όχι μόνο την Ακαδημία Κινηματογράφου των ΗΠΑ αλλά και την κριτική επιτροπή των Καννών, καθώς και καμία 100ριά κορυφαίους διεθνείς κριτικούς που είπαν πολύ καλά λόγια για την ταινία. Στη θέση του Κυνόδοντα το ελληνικό κοινό πρότεινε για τα Όσκαρ τη μεγάλη εγχώρια επιτυχία «Η καλή κουβέντα πέθανε»...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου