Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σάλος ξέσπασε σε μουσικό φόρουμ, διότι κάποια είδη πιθήκων, υπέπεσαν στο υπέρτατο ατόπημα, να εκφέρουν άποψη για μία ταινία, η οποία παρεμπιπτόντως διανεμήθει εις τας αίθουσες των κινηματογράφων προς θέαση  :o, ω ναι, προς θέαση λέγω, σε όχλον ασινεφίλ  υπανάπτυκτων χιμπατζήδων.

Ενώ δε, οι αλλοδαποί χιμπατζήδες αλάλαζαν χαρωπά μετά την θέαση της εν λόγω ταινίας και κάποιοι σημειωτέων της κατέθεσαν τις χρυσές μπανάνες τους, οι εντόπιοι ασχημομούρηδες (τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς), προτίμησαν να κρατήσουν τις μπανάνες τους δια τον εαυτόν τους. (Ντροπή τους και αίσχος τους.)

Μη έχοντας ξαναδεί ταινία στην ζωή τους, ήτο φυσικό να προτιμήσουν την συνέχιση της μίζερης φύσης τους, μη αντιλαμβανόμενοι τα υψηλά για αυτούς νοήματα, τα οποία ήταν ψιλά για αυτούς και δεν τα έφταναν.

Μάταια κάποιοι ουραγκοτάγκοι και μερικοί γίβωνες συνοδεία λίγων καπουτσίνων (περίπου εκατό, εκατόν δώδεκα όλοι μαζί), προσπάθησαν να  εμφυσήσουν μια σταλιά κουλτούρας στα ξεροκέφαλά τους. Φευ.

Αντ' αυτού, οι χαμερπείς χιμπατζήδες, προτίμησαν να δουν τον ''Χαυλιόδοντα'', που δεν γνωρίζουμε για την ποιότητά του, αλλά όπως οι ίδιοι δήλωσαν, η μεγαλύτερη διάρκειά του : άξιζε μέχρι την τελευταία μπανανόφλουδα του δέντρου τους.

Σε απευτείας μετάδοση από το Αλαθιστάν - Ναεκειεινηστάν,

Πιθήκος Αποίθεικος για το Ουγκ-Ουγκ τσάνελ.

 

Ελπίζω τα επιχειρήματα μου να είναι σινεφίλ. ;D ή τουλάχιστον ντοκυμαντεροφίλ.  :P

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οπως ισως θα εχετε ακουσει οι πιο πολλοι, χτες ηταν η ''τελετη'' των οσκαρ, στα οποια μετα απο παρα πολλα χρονια βρεθηκε και μια ελληνικη ταινια, να διεκδικει ενα απο τα αγαλματακια!

 

μετα απο μια πολυεπιπεδη και πολυημερη(οχι συνεχομενη, απλα για πολλες ημερες)διαφωνια με εναν εκλεκτο μοντερειτορ και παροτρυνση του, αναρωτιεμαι:

την εχετε δει?

ποια η γνωμη σας?

 

να και το πρωτο βιντεακι που βρισκει κανεις στο γιουτιουμπ με την αναζητηση της λεξης!

 

*επιφυλάσσομαι να μοιραστω την δικη μου οπτικη πανω στο ζητημα μετα απο λιγα ποστ!

:)

 

Ρε συ εμένα μου βγάζει το επίσημο trailer πρώτο-πρώτο, φάτσα-κάρτα όταν ψάξω για dogtooth στον εσυσωλήνα (βλ. attached εικόνα).

 

Πάντως η σκηνή του χορού είναι εντελώς out of context από μόνη της. Άμα δεις το trailer και διαβάσεις και δυο ψιλά λογάκια για την ταινία, μπαίνεις καλύτερα στο νόημα.

 

Ντάξει πολλές οι απόψεις στο θρεντ και προσωπικά δε με ενέπνευσαν να ασχοληθώ με την ταινία (δεν την έχω δει). Αφότου είδα το trailer και διαβάζοντας λίγο στο imdb.ψομ λέω κάποια στιγμή να τη δω την ταινία, φαίνεται ενδιαφέρουσα. Από την άλλη πήγα οικειοθελώς να δω στο σινεμά το τελευταίο "Ρόδα, Τσάντα και Κοπάνα" οπότε δε σημαίνει απαραίτητα κάτι αυτό  ;D

 

Σχετικά με τα oscar, τώρα τσέκαρα:

http://www.oscars.org/awards/academyawards/83/nominees.html

 

Foreign Language Film

“Biutiful” Mexico

“Dogtooth” Greece

“In a Better World” Denmark“Incendies” Canada

“Outside the Law (Hors-la-loi)” Algeria

 

Από τα trailers δείχνουν νορμάλ εως αρκετά ενδιαφέρουσες ταινίες. Τώρα ποιά απ'όλες ήταν καλύτερη ΙΜΗΟ δε μπορώ να ξέρω, αποκλείεται να τις δω όλες  :P

Κάτι είναι και μια υποψηφιότητα.

Άμα κάποιοι εκτός Ελλάδας την ξεχώρισαν αρκετά για να σκεφτούν μήπως πάρει διάκριση sounds good to me, αν και απ'ότι ξέρω τα Όσκαρ για foreign language films δεν έχουν δα και κανένα ιδιαίτερο κύρος σε σχέση με τις άλλες κλασσικές κατηγορίες του ίδιου θεσμού, οπότε no really big deal...εδώ ταινιάρες όπως το old boy δεν ήταν καν υποψήφιες...κάθε χώρα διαλέγει μια ταινία να την εκπροσωπήσει για την συγκεκριμένη κατηγορία οπότε είναι προφανές ότι δεν είναι ιδιαίτερα αντιπροσωπευτικό βραβείο...

dogtooth.thumb.jpg.47c06601b224b98706949fd9e8b3c1e6.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν άξιζε να πάρει το Όσκαρ ή όχι, καθώς δεν έχω δει τις υπόλοιπες ταινίες της κατηγορίας, παρ' όλα αυτά μου άρεσε αρκετά. Η σκηνοθεσία αρκετά καλή, το "ζουμί" το πιάνεις αν προσέξεις τους διαλόγους, ωραίο το θέμα που διάλεξε ο σκηνοθέτης, οι ηθοποιοί πάρα πολύ καλοί (τα 3 παιδιά κυρίως) Και για όποιον δεν κατάλαβε, το ότι έπαιζαν σαν να μην έπαιζαν ήταν σκηνοθετική άποψη. ;)

Η φωτογραφία με χάλασε λίγο, όπως και τα χρώματα, αλλά υποθέτω πως κολλάει με όλο το ύφος της ταινίας. Σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη ελληνική ταινία εβερ και λοιπές υπερβολές που άκουσα, αλλά ήταν ένα πολύ καλό δείγμα της δουλειάς του Λάνθιμου, και περιμένω στο μέλλον για την επόμενή του.

 

Η σκηνή που ακούνε τον "παππού" Sinatra και ο πατέρας τους μεταφράζει τους στίχους, είναι απλά φανταστική.  ;D

 

Άσχετα από την ταινία τώρα, αυτό που πρόσεξα εγώ είναι το κλασσικό παράδειγμα που η νεοελληνική κουλτούρα προσπαθεί να ενστερνιστεί κάποια πράγματα που δεν μπορεί να κατανοήσει. Εμένα τουλάχιστον μου κάθεται άσχημα, να προβάλλουν τέτοιες ταινίες στα μεσημεριανάδικα για την ποζεριά, από τη στιγμή που αν δεν είχε προταθεί η ταινία, όλοι θα τη γράφανε. Κλασσικά, με το που η ταινία πήγε για Όσκαρ, έγινε ντόρος, λες και τώρα καταλάβανε πως βγαίνουν καλές ελληνικές ταινίες. Από προσωπική εμπειρία, φίλοι μου άσχετοι με τον χώρο, έκατσαν να το δουν επειδή άκουσαν πως πάει στα Όσκαρ. Πεθάνανε στο γέλιο απ'ότι μου είπαν...

Θα ήθελα πάντως να δω τι θα γινόταν άμα "το παίρναμε". Όλοι Ομόνοια με σημαίες όπως τότε με τη Eurovision;  :P

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου