Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καταγούσταρα την ταινία από το πρώτο λεπτό γιατί την αντιμετώπισα σαν κωμωδία, με αυτές τις ερμηνείες είναι σαν να βλέπεις πειραγμένο video στο you tube ή μεξικάνικο voiceover  ::)

 

Και όχι την απαγγελία "διαβάζω το κείμενο από μέσα" δεν την θεωρώ άποψη ούτε ηθοποιία

Κωμωδια.....Διαβαζω το κειμενο απο μεσα....Προσεχε πως εκφραζεσαι φιλε μου

Θα μας νομιζουν οτι δεν βλεπουμε ταινιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Bρε Νικολα μου...μπαινεις σε διαδικασια debate μαζι μου...διχως να εχεις δει την ταινια..?

Ατοπημα...

Μα αυτό είναι που δεν έπιασες. Δε διαφωνώ μαζί σου για αυτά που λες, αλλά για πως τα λές. ;)

1.Αν παιζω ντραμς και ακουγομαι σαν τον weckl ...τοτε κατι λαθος κανω...Αν συνθετεις ..και ακουγεσαι σα το Μοτσαρτ...κατι λαθος κανεις.
Απαράδεκτο να λες κάτι τέτοιο. Ακόμη και μέσα στο πανεπιστήμιο, μέρος της μάθησης είναι η αντιγραφή! Άσε που είναι γνωστό ακόμη και στους ακαδημαϊκούς ότι παρθενογέννεση δεν... υπάρχει πλέον. Τουλάχιστον μέχρι να βγει το επόμενο θαύμα...

2.Αν ημουν κομψος θα εγραφα κριτικες σε περιοδικα..

Η κομψοτητα δεν ειναι κατι που με διακρινει.

Συμφωνούμε... ;D

3.Τελος...ο Σαιμαλαν...πριν χρονια ..μας εδωσε εκτος απο το ΑIRBENDER που ειναι παιδικο ,και που καθολου δεν με χαλασε...αν και ειναι για παιδια...

μας εχει δωσει μια ταινια που λεγετε....γκουχ γκουχ   ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ...

γκουχ γκουχ....μια αλλη ταινια που λεγετε.ΤHE HAPPENING..γκουχ γκουχ...και το καινουργιο Τhe Devil...

Tαινιουλες δηλαδυ.

Προσωπικά, ναι, ταινιούλες τις βλέπω... Και άντε το 6th sense βλεπετε αλλά τα υπόλοιπα... ΟΧΙ! (Προσωπική άποψη πάντα...)

 

Το Airbender βγήκε φέτος (2010 δηλαδή τέλος πάντων), γιατί έτσι όπως το γράφεις στην αρχή μπερδεύτηκα. :)

 

Θα δεις και στο άλλο θρεντ για το ελληνικό συγκρότημα ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν πιάνομαι σε προσωπικά, απλά στηρίζομαι στα γραφόμενα! :) (τουλάχιστον προσπαθώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kαταρχην Νικολα μου..

1.Οταν καποιος εκδιδει ενα εργο του ..εκτιθεται και στην κριτικη.

2.Εχοντας δει χμ....γυρω στα 200.000 ταινιες...νομιζω οτι εχω το δικαιωμα αποψης..

αν φυσικα μου επιτρεπεις.

3.Αναφερθηκα πολυ συγκεκριμενα...στο τι μου θυμησε η ταινια..ΔΕΝ ΕΚΡΑΞΑ

4.Εχω κολληματα με την αυθεντικοτητα και την πρωτοπορια. και αυτη η ταινια ...δεν ειχε ουτε το ενα...ουτε το αλλο.

5.Τσεκαρε το εργο του Τριερ και ισως και λιγο Σοντεμπεργκ για να δεις γιατι κραταει την καμερα του ετσι..

6.Τσεκαρε την ταινια του Σαιμαλαν που αναφερω..και τα ξαναλεμε.

7 .Τσεκαρε επισης το σπιρτοκουτο του Οικονομιδη...

8. Αν ειχα το σκηνοθετη μπροστα μου...θα του ελεγε να δει περισσοτερες ταινιες οπως ακριβως ενα μουσικος πριν δισκογραφησει πρεπει να ξερει αν εχει επηρεαστει ...η αν μιμειται.....και να μην μας περναει για μαλακες. Καποιοι απο εμας ειμαστε και σινεφιλ.

Παντος ..διαβασε καμια κριτικη,..

Ολοι οι σοβαροι κριτικοι...τα ιδια με μενα λενε.

 

Να απαντήσω εγώ? Έχω δει και το σπιρτοκουτο, και τριερ, και σοντερμπεργκ, αλλα και το the village ( ::) ), και, ειλικρινά, καλύτερα να μην επικαλείσαι την αυθεντία σου σε τέτοια ζητήματα. Εάν η άποψή σου ήταν τόσο έγκυρη, θα διαβάζαμε την κριτική σου σε σχετικές ιστοσελίδες, μαζί με τους υπόλοιπους σοβαρούς κριτικούς. Εαν οι 200.000 ταινίες που ισχυρίζεσαι ότι έχεις δει σε οδηγούν στο συμπέρασμα ότι ο κυνόδοντας αντέγραφε τον shyamalan, τον trier και τον sonderbergh, τότε ίσως πρέπει να τις ξαναδεις.

 

Στο θέμα μας, πιστεύω ότι η ιδέα της ταινίας αρκετά ενδιαφέρουσα, αλλά αδικήθηκε αρκετά(όπως πολλές δυστυχώς ελληνικές ταινίες) από το τεχνικό 'περιτύλιγμα' (κυρίως από την φωτογραφία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον θα συμφωνούσα μαζί σου, (αν και δεν έχω δει την ταινία ακόμη), ΑΛΛΑ διαφωνώ με τον άσχημο τρόπο (που είναι επίσης απόλυτος) που μιλάς και γράφεις.

 

Mια χαρά τον βρίσκω, και προσωπικά από τη στιγμή που δεν έχω δει την ταινία αντιλαμβάνομαι πως δεν έχω απολύτως καμία δουλειά στο παρόν θρεντ, και πως ό,τι και να έγραφα περισσότερο "θόρυβο" (εντροπία κλπ.) θα δημιουργούσε παρά κάτι χρήσιμο, ενδιαφέρον και on topic.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200.000 ταινίες;

*1,5 ώρα η καθεμία=

300.000 ώρες

/16 ώρες την ημέρα (αν υποθέσουμε ότι κοιμάσαι 8 )=

18.750 ημέρες

/365 μέρες το χρόνο=

51 χρόνια

(αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις άλλες ανάγκες εκτός από ύπνο).

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται ότι υπερβάλλεις λίγο Βαγγέλη... :P :P :P

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει Παρθενογεννεση...

χμ....

Αν ξεκινας  με αυτη τη προοπτικη.. εχεις ηττηθει πριν καν μπεις στο γηπεδο καλε μου φιλε.

Σε πιο πανεπιστημιο ειπες...τα διδασκουν αυτα?

Γιατι στο δικο μου θυμαμαι ο δασκαλος μου - μου μαθαινε πως να γενναω τα δικα μου breaks και να μην κλεβω φρασεις δεξια και αριστερα απλα και μονο για να παιζω καλα.

Γνωστοι δημιουργοι που δεν εκατσαν σαν αυγα τους...αλλα την εψαξαν μεχρι να βγει κατι καινουργιο..

xm

Joy Division

Bjork

Picasso

Jacson Pollock

Oικονομιδης

Shyamalan

David Fincher

Tool

Lars von Trier

Coppola

Chan woo park

Tori Amos

Jeff Buckley

Radiohead

Μαλαμας

Θ. Παπακωνσταντινου

κλπ κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200.000 ταινίες;

*1,5 ώρα η καθεμία=

300.000 ώρες

/16 ώρες την ημέρα (αν υποθέσουμε ότι κοιμάσαι 8 )=

18.750 ημέρες

/365 μέρες το χρόνο=

51 χρόνια

(αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις άλλες ανάγκες εκτός από ύπνο).

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται ότι υπερβάλλεις λίγο Βαγγέλη... :P :P :P

 

μιας και εισαι τοσο καλος στα μαθηματικα...δεν ερχεσαι να μου κανεις και τη φορολογικη ? ;D ;D

Νοικιασα την πρωτη μου βιντεοκασετα το 80..με κοστος 25 δραχμες.

Συγνωμη αν υπερεβαλλα οκ?

 

Με συγχωρεις ετσι?

 

p.s Βλεπεις οτι δεν βαζω τονους επισης..

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντος ..διαβασε καμια κριτικη,..

Ολοι οι σοβαροι κριτικοι...τα ιδια με μενα λενε.

 

εννοείς πως όσοι συμφωνούν μαζί σου είναι αυτομάτως και "σοβαροί", μάλλον...

 

 

η ταινία για μένα είχε καλό concept αλλά ερασιτεχνική υλοποίηση (κυρίως σε ερμηνείες), καθώς και υπερβολική/αδικαιολόγητη έμφαση στο σεξ, πράγμα που ίσως της κόστισε το όσκαρ, οι αμερικάνοι δεν αρέσκονται να βλέπουν στοματικό σεξ στην οθόνη τους κάθε 15' σε μια ταινία 90'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν υπαρχει Παρθενογεννεση...

χμ....

Παρθενογένεση είναι αυτό που γεννιέται μονάχο του, χωρίς προηγούμενο, χωρίς να προϋπάρξει με άλλον τρόπο.

 

Τα πιο πολλά ονόματα (δεν λέω όλα, αφού δεν τα έχω ψάξει όλα) στήριξαν την δουλειά τους κάπου. Απίστευτη εξέλιξη ναι, Απίστευτη τεχνική ναι, επίκαιρη αισθητική πριν από άλλους φυσικά, αλλά πάντα στηριγμένη σε άλλα έργα.

 

Αν οι Radiohead στο τραγούδι τους Just, χρησιμοποίησαν οκτατονική κλίμακα, εεε... ο Messiaen την είχα καταχρησιμοποιήσει χρόνια πριν... Προφανώς και το κομμάτι σκίζει, και ακόμη περισσότερο το γεγονός ότι σκέφτηκαν να χρησιμοποιήσουν κάτι τέτοιο μέσα στην ροκ (έστω και alternative) εμένα μου φτάνει και μου περισσεύει... Απλά δεν το θεωρώ ουρανοκατέβατο.

 

ΥΓ. Είμαστε και οι δύο στην ορθογραφία... μάπα όμως.! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ταινία για μένα είχε καλό concept αλλά ερασιτεχνική υλοποίηση

 

και δυστυχως το concept δεν ειναι original....οποτε τι μας μενει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου