Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Ενα σχετικο link για τις προαναφερθεισες επιρροες.

 

http://www.theonion.com/articles/radiohead-denies-influencing-local-band,2730/

Πώπω... Δε μου άρεσαν οι Radiohead καθόλου όπως παρουσιάζονται στο άρθρο... :(
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και το 90% του νεοελληνικού κινηματογράφου  ;)

 

στοματικό σεξ προς άνδρα και γυναίκα, explicit μάλιστα, δεν έχω δει ποτέ σε ελληνική ταινία

 

ούτε αδέλφια μαζί σε μπανιέρα όπου ο αδελφός πασπατεύει τις αδελφές, μετά από πρόταση του πατέρα να πάψει να του φέρνει την υπάλληλο για να "εκτονώνεται" και να κάνει το ίδιο με μια απο τις αδελφές του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,την ειδα την ταινια που παρεθεσες superfunk και οντως,παρα-παταει πανω της ο Κυνοδοντας.

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο την εκλεψε.Φανταζομαι κατι παρομοιο θα 'χε γραφτει και στη λογοτεχνια πριν απο την Πορτογαλικη ταινια αν με καταλαβαινεις.

Σκηνοθετικα δεν μοιαζει παντως αλλα το στορυ οχι Γιαννης,Γιαννακης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν τυχόν δεν είναι σαφές σε κάποιους, το The Onion είναι καθαρά χιουμοριστικό site και οι "ιστορίες" του είναι κατασκευασμένες

Δεν το πρόσεξα ότι ήταν το onion. είμαι βλαμένος... σορρυ...  >:( (<-στον εαυτό μου το κανω...)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο την εκλεψε.Φανταζομαι κατι παρομοιο θα 'χε γραφτει και στη λογοτεχνια πριν απο την Πορτογαλικη ταινια αν με καταλαβαινεις.

Σκηνοθετικα δεν μοιαζει παντως αλλα το στορυ οχι Γιαννης,Γιαννακης.

 

θα συμφωνησω με ολα τα παραπανω.

 

 

Φανταζομαι κατι παρομοιο θα 'χε γραφτει και στη λογοτεχνια πριν απο την Πορτογαλικη ταινια αν με καταλαβαινεις.

 

στον μύθο του σπηλαίου της Πολιτειας του Πλάτωνα περιγραφεται μια τετοια κατασταση,οποτε ναι δεν ειναι και τοσο Original .....βεβαια αν το εμπνευστηκε απο εκει....ευγε του....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Φιλε Χιωτη

Πραγματικα χαιρομαι που ταυτιστηκες με την ταινια.

Εγω παλι {οπως και μερικοι φιλοι εδω μεσα} την ειδα σαν κωμωδια στο fast forward..που δεν ελεγε να τελειωσει. Και που στο τελος βαλαμε τα γελια...

Εχοντας δει αρκετες alternative παραγωγες ..η εν λογω ταινια απλα δεν μου εκανε τιποτα και μου θυμισε 1000 πραγματα..οχι μονο σκηνοθετικα αλλα και σεναριακα.

Τωρα...σαν ημιμαθης οπως λες οτι ειμαι...θελω να σου πω οτι κανεις debate χωρις αντιλογο.. Λες οτι λεω μαμακιες δηλαδυ χωρις ομως να με διορθωνεις.

Περιμενω λοιπον τις αποψεις σου για τις επηρροες {η το μιμητισμο} του σκηνοθετα .

Το τι ηθελε να πει ο ποιητης το καταλαβαμε.

Ως τωρα ομως εχουμε βρει 2 ταινιες με τι ιδιο ακριβως θεμα .

Και 2 σκηνοθετες{τουλαχιστον] με την ιδια σκηνοθετικη αποψη  .

Αυτα και μονο τα στοιχεια ηταν αρκετα στο να δω την ταινια σαν παρωδια .Δεν θελω να δω κατι που θυμιζει Τριερ ...θα δω Τριερ.

Διαφωτισε μας λοιπον {μπας και βγουμε απο την αμαθεια} ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά!

Βλέποντας το ποστ για τον Κυνόδοντα λέω, Α! θα μπω και εγώ να γράψω, βλέπω βέβαια τώρα το υψηλό επίπεδο γνώσεων σας και  το σκέφτομαι αν έχω κάτι ενδιαφέρον να προσθέσω και εγώ!...

Θα πω απλά ότι αν δεν είσαι επαγγελματίας στον χώρο του Κινηματογράφου, θεάτρου, δεν πιστεύω ότι αξίζει να δεις την ταινεία, καθώς ο χρόνος μας είναι λίγος σήμερα και υπάρχουν τόσες και τόσες αξιόλογες ταινειες να δεις (σε βίντεο)

Η σκηνή του χορού αξίζει η οπoία κυκλοφορεί και στο youtube

Rock is deader than dead - Shock is all in your head

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου