Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι, είδα τον Κυνόδοντα επειδή είναι ελληνική ταινία και άκουσα τον ντόρο.

ναι, μου άρεσε.

Δεν έχω ιδέα αν άξιζε για oscar. Σίγουρα πολλές ταινίες δεν αξίζουν. Είναι και λίγο χαζό αυτό το πρωτάθλημα κινηματογράφου. Ντε και καλά oscar κάθε χρόνο. Δηλαδή έχει oscar το Shakespeare in Love, έχει και η Φωλιά του Κούκου. Υπάρχει καμία σύγκριση?

Τέλος πάντων, ο Κυνόδοντας μου φάνηκε μια πολύ καλή αλληγορία (σε κάποιες περιπτώσεις, όχι και τόσο αλληγορία) για την ελληνική οικογένεια και κοινωνία. Καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδια καλημερα ειδα κ εγω τον Κυνοδοντα πριν απο 2 μηνες περιπου και δεν μου αρεσε.

 

Ο λογος που δεν μου αρεσε σαν ταινια ειναι διοτι δεν μου προκαλεσε καποιο συναισθημα-προβληματισμο-μαγεια που ειναι ο σκοπος της 7' τεχνης, η διαδικασια να σε βαζει μεσα στην οθονη και να μην εχεις καταλαβει ποτε περασαν οι 2 ωρες.

Η συγκεκριμενη ταινια δεν μου αφησε κατι.Οκ τα πρωτα λεπτα ειναι αρκετα ενδιαφεροντα με τις απαγγελιες της κασσετας "τι ειναι αυτοκινητοδρομος" κ.τ.λ.π." και η σκεψη οτι ο κοσμος μας ειναι απολυτα κατευθυνομενος,αλλα μεχρι εκει.Στην συνεχεια δεν μου αφησε τιποτα ουτε οι ερμηνιες, ουτε η υπερβολη στους ηθοποιους,ουτε ο χορος στο τελος,ουτε με σοκαραν οι σκηνες σεξ μεταξυ δυο αδελφων ουτε τιποτα.

Στην τελικη δεν ειναι αναγκη να θαυμασω εναν σουρεαλ χορο-την κουβεντα δυο μεσιλικων με τα γεννητικα οργανα εξω και το σεξ μεταξυ δυο αδελφων και να το θεωρησω επος.

Ολοι γνωριζουμε ολοι πως το περιβαλλον διαμορφωνει το πως συμπεριφοραμαστε σαν ατομα.Αν μας πουν οτι ειναι σωστο να πηδιομαστε με τα αδελφια μας ,θα το καναμε, χωρις αναστολες γιατι οι εικονες μας διαμαρφωνουν(στα ζωα δεν υπαρχουν τετοιοι ηθκοι περιορισμοι) απλα αυτο το σοβαρο θεμα (το ξαναλεω) τελειωνει μετα τα πρωτα 20 λεπτα.Τωρα για το oscar και τα λοιπα καλα εκανε και πηγε

(αν και μενα οτι εχω δει τωρα τελαιτευα oscar-ικα τα θεωρω απολυτα μετρια π.χ. slumbog millionare 8 oscar, hurt locker 6 oscar ) η ταινια μπραβο της! θα βοηθησει τον Ελληνικο κινηματογραφο.

Αν ηταν ξενη η συγκεκριμενη ταινια τα ιδια θα ελεγα.Δεν τα λεω αυτα γιατι ειναι Ελληνικη. Την ιδια αρνητικη αποψη εχω και για το 'last days" τα αναφερω μιας και ειμαστε μουσικοι και ισως την εχουμε δει οι πιο πολυ.

Δεν το παιζω ειδιμων απλα καταθετω την προσωπικη μου αποψη για την συγκεκριμενη ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dogtooth.gr/awards.html

 

Σε μια χώρα που δέχεται καθημερινά την ήττα, όταν ένας άνθρωπος με την δεύτερη του ταινία πετυγχαίνει όλα αυτά μόνο μπράβο μπορεί να πει κάποιος. Μακάρι να υπάρξουν και άλλοι "Κυνόδοντες". Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ακριβώς είναι το βεληνεκές του "Κυνόδοντα" ήταν γνωστότατο πριν την υποψηφιότητα για το Όσκαρ. Απλώς, μετά την υποψηφιότητα θεωρήθηκε σκόπιμο να ανασυρθεί το ζήτημα από το χρονοντούλαπο των βίντεο-κλαμπ. Γιατί άραγε;

 

Την επόμενη Κυριακή, θα διανεμηθεί από κυριακάτικη εφημερίδα, και θα βρεθεί σε πολλά ελληνικά σπίτια, εξ' ίσου προσβάσιμη με το δίσκο του Χατζημπάνη.

 

Το βρίσκω τρομακτικό, ότι παιδιά μπορεί να δουν (τυχαία έστω) αυτή τη ταινία, πριν προλάβουν να δουν τα έργα αυθεντικών εκπροσώπων του είδους της, ώστε να προλάβουν να έχουν μέτρο σύγκρισης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την επόμενη Κυριακή, θα διανεμηθεί από κυριακάτικη εφημερίδα

 

πες μου οτι κανεις πλακα.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ακριβώς είναι το βεληνεκές του "Κυνόδοντα" ήταν γνωστότατο πριν την υποψηφιότητα για το Όσκαρ. Απλώς, μετά την υποψηφιότητα θεωρήθηκε σκόπιμο να ανασυρθεί το ζήτημα από το χρονοντούλαπο των βίντεο-κλαμπ. Γιατί άραγε;

 

Την επόμενη Κυριακή, θα διανεμηθεί από κυριακάτικη εφημερίδα, και θα βρεθεί σε πολλά ελληνικά σπίτια, εξ' ίσου προσβάσιμη με το δίσκο του Χατζημπάνη.

 

Το βρίσκω τρομακτικό, ότι παιδιά μπορεί να δουν (τυχαία έστω) αυτή τη ταινία, πριν προλάβουν να δουν τα έργα αυθεντικών εκπροσώπων του είδους της, ώστε να προλάβουν να έχουν μέτρο σύγκρισης.

 

 

Aυτο δεν το περιμενα απο σενα Trolley

Eχεις αρχισει και χαλας..

+ 1000000 Απο μενα στον Trolley...Unpisteytable... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρίσκω τρομακτικό, ότι παιδιά μπορεί να δουν (τυχαία έστω) αυτή τη ταινία, πριν προλάβουν να δουν τα έργα αυθεντικών εκπροσώπων του είδους της, ώστε να προλάβουν να έχουν μέτρο σύγκρισης.

Καταρχήν η ταινία δεν είναι για παιδιά, οπότε κακώς θα την δουν εξ' αρχής. Κατά δεύτερον, μπορείς να παραθέσεις μερικά έργα αυθεντικών εκπροσώπων του είδους, για εμάς που ενδιαφερόμαστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν η ταινία δεν είναι για παιδιά, οπότε κακώς θα την δουν εξ' αρχής. Κατά δεύτερον, μπορείς να παραθέσεις μερικά έργα αυθεντικών εκπροσώπων του είδους, για εμάς που ενδιαφερόμαστε?

 

Μπορώ, αλλά δεν θα το κάνω διότι δε θεωρώ ότι στο συγκεκριμένο φόρουμ υπάρχει οποιοσδήποτε λόγος να συζητώ για κινηματογράφο γενικώς και αορίστως.

 

Όσον αφορά τα παιδιά (εκτιμώ πως δεν έχεις, εφ' όσον κάνεις αυτή την ερώτηση), όταν είναι πάνω από 6-7 ετών, έχουν προ-πολλού μάθει ότι η κυριακάτικη εφημερίδα του μπαμπά είναι γεμάτη από μικρά δισκάκια, και τείνουν να τα βάζουν να παίζουν αν δεν προειδοποιηθούν περί του αντιθέτου.

 

Όμως, το σχόλιό μου δεν αφορά μόνο τα - κατά την ηλικία - παιδιά, αλλά και όλους όσους μη έχοντας επάρκεια κινηματογραφικής παιδείας καταλήγουν σε συμπεράσματα για τον σοβαρό κινηματογράφο με αφετηρία τέτοιες ταινίες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου