Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο ισοπεδωτικό το ότι προτιμάς να μην συζητάς για κινηματογράφο, παρότι θίγεις το θέμα ούτως ή άλλως στο προηγούμενο post σου, και το avatar σου είναι άλλη μια φιλμική αναφορά. Δεν νομίζω ότι η συζήτηση είναι απαραίτητο να γίνει γενικώς και αορίστως, για τον Κυνόδοντα προσπαθούμε να συζητήσουμε.

 

Όσον αφορά τα παιδιά 6-7 ετών, παρότι δεν έχω, υπήρξα ο ίδιος και η προσοχή ήταν τόση ώστε να μην πετάω στο βίντεο οποιαδήποτε ταινία έβρισκα μπροστά μου και να αρχίσω να την βλέπω. Το ότι συμβαίνει το αντίθετο σήμερα (και συνέβαινε όταν ήμουν σε αντίστοιχη ηλικία με άλλα παιδιά) δεν αποτελεί πρόβλημα της συγκεκριμένης ταινίας, καθώς η ίδια κάνει αρκετά ξεκάθαρο το σε ποιο κοινό απευθύνεται.

 

Με το τελευταίο σκέλος του post σου συμφωνώ απόλυτα, αλλά οδηγούμαστε σε άλλη κουβέντα, διότι η εν λόγω συμπεριφορά και νοοτροπία συναντάται και σε άλλες μορφές τέχνης (οπότε τί κάνουμε εκεί? τους αποκλείουμε από τα μουσεία? την κάνουμε όσο το λιγότερο προσιτή γίνεται?κάτι άλλο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Απαντώ μόνο στο τελευταίο σκέλος:

 

Με το τελευταίο σκέλος του post σου συμφωνώ απόλυτα, αλλά οδηγούμαστε σε άλλη κουβέντα, διότι η εν λόγω συμπεριφορά και νοοτροπία συναντάται και σε άλλες μορφές τέχνης (οπότε τί κάνουμε εκεί? τους αποκλείουμε από τα μουσεία? την κάνουμε όσο το λιγότερο προσιτή γίνεται?κάτι άλλο?)

 

Όχι, δεν αποκλείουμε τίποτε, άλλωστε αν πίστευα στη θεωρία του αποκλεισμού, δε θα ενημέρωνα από δημόσιο βήμα ότι πρόκειται να διανεμηθεί η ταινία.

 

Απλώς, δε θεωρώ τυχαίο ότι θα διανεμηθεί ο Κυνόδοντας, από μία εφημερίδα που υπάρχει (οικονομικώς) επειδή ακριβώς διανέμει συστηματικώς, διάφορα χολυγουντιανά μπλοκμπάστερς, λαϊκές επιτυχίες (σόρυ Μιχαλάκη), και ελαφρά πορνό (σόρυ Κυνόδοντα).

 

Ο λόγος που όλα αυτά μοιράζονται με επιτυχία (εμπορική) από το ίδιο έντυπο, είναι ότι απευθύνονται στο ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ κοινό: αυτή είναι η μόνη λογική εξήγηση και δεν θα αποφύγω το προφανές συμπέρασμα για τη σύσταση αυτού του κοινού.

 

Οι κυριακάτικες εφημερίδες θα μπορούσαν να διανέμουν (με πολύ μικρότερο κόστος για τις ίδιες) το σύνολο των ταινιών του Μπέργκμαν (π.χ.), των οποίων η έκδοση με ελληνικούς υποτίτλους είναι πλέον πολύ σπάνια, αλλά τότε θα δημιουργείτο το πρόβλημα του πως θα ταϊζες ένα κοινό που έμαθε να βλέπει Μπέργκμαν (ή που - έστω - θα τον είχε υπ' όψιν του), με ελληνικές ταινίες σαν την υπό συζήτηση.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μία εφημερίδα που υπάρχει (οικονομικώς) επειδή ακριβώς διανέμει συστηματικώς

 

Βασικα ΟΛΕΣ οι Ελληνικες εφημεριδες υπαρχουν ...οικονομικως....η μαλλον σκετα υπαρχουν..επειδη εσυ και εγω σαν λαλακες συνεχιζουμε και καλυπτουμε, με τους φορους που πληρωνουμε,  τα ΚΤΗΝΩΔΗ χρεη τους που κανεις δεν τους ζηταει να γυρισουν πισω...

 

 

συνεχιστε.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ΟΛΕΣ οι Ελληνικες εφημεριδες υπαρχουν ...οικονομικως....η μαλλον σκετα υπαρχουν..επειδη εσυ και εγω σαν λαλακες συνεχιζουμε και καλυπτουμε τα ΚΤΗΝΩΔΗ χρεη τους που κανεις δεν τους ζηταει να γυρισουν πισω...

 

Δεκτή η διόρθωση. Αυτό ακριβώς ισχύει. Οι ταινίες και οι δίσκοι είναι η βιτρίνα.

 

συνεχιστε.... ;D

 

Πριτς... να γράφω εγώ για να διασκεδάζεις εσύ; Θέλω και εγώ να πιω καφεδάκι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ΟΛΕΣ οι Ελληνικες εφημεριδες υπαρχουν ...οικονομικως....η μαλλον σκετα υπαρχουν..επειδη εσυ και εγω σαν λαλακες συνεχιζουμε και καλυπτουμε, με τους φορους που πληρωνουμε,  τα ΚΤΗΝΩΔΗ χρεη τους που κανεις δεν τους ζηταει να γυρισουν πισω...

 

μα θα κλείσουν και θα πεταχτούν τόσοι εργαζόμενοι στο δρόμο!!!!!    :o  :o  :o  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσοι εργαζόμενοι

 

τοσοι ΤΙ??? ;D ;D ;D

 

(ειδες που ενω εχουν απολυθει 800.000 ιδιωτικοι υπαλληλοι δεν εχει διαμαρτυρηθει κανεις και μολις εδιωξαν με αποζημιωσεις βασιλιαδων 120... κοπριτες,δεν το λεω εγω ο...αντιπροεδρος της κυβερνησης τους ονομαζει επισημως ετσι..., απο τη Cosmote χαλασε ο κοσμος???? για αυτο σου λεω δεν υπαρχει ελπις ...μονη λυση οι...Sex Pistols... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να σε πικάρω λίγο, μου έδωσες εύκολο στόχο...

 

πάντως νομίζω πως το να τρέχεις να παραδώσεις το άρθρο εντός προθεσμίας  κάθε μέρα δεν είναι και τόσο εύκολη δουλειά... τώρα τα αφεντικά τι πάρε-δώσε και κρυφές ατζέντες έχουν είναι άλλη ιστορία που όζει

 

και είμαστε και οφφ τόπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω και εγώ να πιω καφεδάκι.

Για το παραπάνω η κουβέντα προσφέρεται άνετα πλέον.Καλή συνέχεια και από μένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα την ταινια όταν κυκλοφόρησε επιδεικνύοντας καλή θέληση απέναντι στο ενδεχόμενο "να τα ξαναβρούμε" με το σύγχρονο ελληνικό κινηματογράφο. Όταν τελείωσε είχα δει μια ταινία που δεν μου έκοψε τον ύπνο (από το μεγαλείο) αλλά ούτε και με προσέβαλε (από τη φτήνια). Και "το έργο το έχουμε ξαναδεί" και "αυτό αν δεν ήταν έτσι θα ήταν καλύτερα" κ.α. με βρίσκουν αρκετά σύμφωνο.

 

Η συμμετοχή στα Oscar λογίστηκε από τις σινεφίλ-παρέες με αποδοκιμασία στηριζόμενη σε δύο διαφορετικές εστίες : η μία αφορά στην υποτιθέμενη αδυναμία της ταινίας να σταθεί στο ύψος της περίστασης και η άλλη στην ολική απαξίωση των βραβείων της Ακαδημίας.Μάλιστα κάποιοι ήλπιζαν να πάρει το όσκαρ ο Κυνόδοντας για να τους δώσει ένα επιπλέον επιχείρημα για να κράξουν ;D

 

Οι συνθήκες της κατάστασης και ο αυτόματος διπολικός διαχωρισμός στις απόψεις που διατυπώθηκαν για να την περιγράψουν επέβαλαν την άμεση  ντοροποίηση του θέματος και κατά συνέπεια την ευκαιρία για εμπορική εκμετάλλευση, τουλάχιστον για όσο διαρκεί αυτός ο διϋλισμός. Για τον ίδιο λόγο οι εφημερίδες που εφαρμόζουν την τακτική "με κάθε μενίρ δώρο ένας σκλάβος" έσπευσαν να διατηρήσουν τη θέση τους στην κατάταξη καλυτερότητας που προσδιορίζεται από τον αριθμό φύλλων δωροπακέτων που πωλούνται.

 

Δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ διάθεση για κουβέντα πάνω στην ταινία, μιας και οι δύο πόλοι έλξης των αντιφωνούντων θεμελιώνουν την υπόστασή τους στην προδιάθεση για επιβεβαίωση της κοινωνικής διάστασης της απόφασης γύρω από την κριτική της ταινίας (οι ακροατές, αλλά και οι μη-ακροατές δεν έχουν να επιλέξουν ανάμεσα στο αν έχασαν χρόνο παρακολουθώντας το φιλμ ή οχι (ακόμη και αυτοί που δεν το παρακολούθησαν ;D), αλλά για το που ανήκουν αισθητικά, πού βγαίνουν για ποτό, με τι πάνε εκεί, από πού ενημερώνονται και τι εργαλεία επιχειρηματολογίας έχουν στη διάθεσή τους).

 

Αφού δεν έχουμε κάτι να μας προσδιορίζει, ας το κάνει μία ταινία για εμάς :)

 

Eγώ παίζω με τελεκάστερ :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου