Προς το περιεχόμενο

Κυνόδοντας-μια ελληνικη ταινια στα οσκαρ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να θέλω να φανώ ούτε υπέρ ούτε κατά, βλέπω πολλή κουβέντα για τα Όσκαρ, όχι όμως και για τις Κάννες.

 

Όπου ο Κυνόδοντας κέρδισε κάποια διάκριση.

 

Εντάξει οι Αμερικάνοι, τα Όσκαρ, το Χόλιγουντ κ.α. γνωστά. Οι Καννιώτες όμως; Κι αυτοί δεν καταλαβαίνουν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οι Καννιώτες όμως; Κι αυτοί δεν καταλαβαίνουν;

Αυτοί...έχουν δώσει και στον Αγγελόπουλο ;D ;D ;D Πές μου εσύ, τι κατάλαβαν από εκείνο το έργο!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχουμε κάτι να μας προσδιορίζει, ας το κάνει μία ταινία για εμάς :)

 

Ε, γιατί παραξενεύεσαι; Εδώ μόλις δώρισες στο σκηνοθέτη, ακριβώς αυτό το είδος κριτικής στο οποίο ήλπιζε, προσποιούμενος ότι υπάρχει κοινό για το συγκεκριμένο πόνημα.

 

Πολύ (χαμό)γέλασα με αυτό το "κουβέντα πάνω στη ταινία". Λες και είναι δυνατό να κάνεις κουβέντα πάνω στα ποιήματα του ποιητή Φανφάρα. Δεν μπορείς, διότι ο μόνος χώρος στον οποίο υπάρχουν είναι εκείνος της φάρσας (μέσα σε μία άλλη φάρσα), το είδος των στίχων που φτιάχονται ακριβώς για να προκαλέσουν γκριμάτσες.

 

Αυτό - πολύ απλά και σταράτα - δεν είναι τέχνη. Είναι απλώς ένα τεχνούργημα, εφικτό μόνο και μόνο επειδή είναι οικονομικά προσιτό να κάνεις πλέον το σκηνοθέτη και επειδή ξέρεις (δυστυχώς) ότι πλεονάζουν εκείνοι που νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα για την οικογένεια, από εκείνους που έχουν (ή προτίθενται να κάνουν) οικογένεια.

 

Σε σχέση με το ότι αρκετοί (σε αυτό το thread και άλλα) λένε τη γνώμη τους χωρίς να έχουν δει κάτι ή ακούσει κάτι, υπενθυμίζω ότι δε συνιστά παραβίαση των κανονισμών.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα κάποιοι ήλπιζαν να πάρει το όσκαρ ο Κυνόδοντας για να τους δώσει ένα επιπλέον επιχείρημα για να κράξουν ;D

 

Για δώσε κανένα link, για να μην ψάχνω.

 

 

Δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ διάθεση για κουβέντα πάνω στην ταινία, μιας και οι δύο πόλοι έλξης των αντιφωνούντων θεμελιώνουν την υπόστασή τους στην προδιάθεση για επιβεβαίωση της κοινωνικής διάστασης της απόφασης γύρω από την κριτική της ταινίας (οι ακροατές, αλλά και οι μη-ακροατές δεν έχουν να επιλέξουν ανάμεσα στο αν έχασαν χρόνο παρακολουθώντας το φιλμ ή οχι (ακόμη και αυτοί που δεν το παρακολούθησαν ;D), αλλά για το που ανήκουν αισθητικά, πού βγαίνουν για ποτό, με τι πάνε εκεί, από πού ενημερώνονται και τι εργαλεία επιχειρηματολογίας έχουν στη διάθεσή τους).

 

Καλό το τσιγάρο εεεε ?? ;D ;D ;D (No offence. Μου άρεσε η διάταξη των λέξεων. ;D)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δει την ταινια σε θερινο πριν καιρο.

Το thread μολις το πηρα πρεφα, αλλιως ισως να ειχα ηδη συμμετασχει...

 

Η ταινια θεωρω πως ειναι τουλαχιστον τραγικη.

Αν οντως υπηρχε εμπρακτη δεοντολογια, θα χρωσταγαν απο τα προστιμα.

Ορθως ειπωθηκε για το σεναριο πως ειναι παραφραση αλλου εργου.

Μου το ειχε πει λιγο καιρο αφοτου το ειδα ενας φιλος.

Απο κει κι υστερα, σκηνοθετικα, ο τυπος ανακαλυψε τον Godard με τριακονταετη καθυστερηση.

Πλανα κομμενα που δεν δειχνουν προσωπα και ποιος ειναι σε δραση, χρωμα σαν να ειναι απο φιλμ 70s, κενα δρασης χωρις μουσικη, χωροι μεγαλοι σχετικα και ολα βαλμενα σε μια, προφανως, μεγαλοαστικη οικογενεια.

Περι ερμηνειων να μη σχολιασω καλυτερα...

Εχει γινει μοδα ο καθε τραχανουλης να παιρνει και καλα "ερασιτεχνες" για να κανει κατι.

Ειτε λεγεται θεατρο, ειτε σινεμα, ειτε οτιδηποτε.

Επειδη δουλεψε καποτε το κολπο, με καποιους ανθρωπους (Sean Connery π.χ.) δεν παει να πει οτι το κανουμε κανονα.

Γι'αυτο το λογο εχει σταματησει ο κοσμος να πηγαινει θεατρο κ σινεμα.

 

Να παει να δει τι?

Τα ξερασματα του καθε νευρωτικου?

Δεν εννοω να υπαρχουν μονο εμπορικες η χαζοταινιουλες, αλλα, εχω βαρεθει να βλεπω τα ψυχολογικα κομπλεξ του καθε δηθεν (που ορθως ειπωθηκε επισης, οτι πατροναρονται απο εφημεριδες τυπου lifo κλπ) να βγαινουν στη φορα σα να ειναι το δεδομενο.

Εχουμε γεμισει με ηθοποιους, μουσικους, σκηνοθετες, τραγουδιστες και μετα απορουμε για τα σκουπιδια.

Εχω γενικα βαρεθει να βλεπω καταστασεις τραβηγμενες απο τα μαλλια, απλα και μονο για να σοκαρουν, επειδη δεν εχουν αλλο τροπο να πρωτοτυπησουν.

Πιθανον επειδη γενικα δεν εχουν κατι αλλο να πουν.

Ειδικα οταν βλεπω οτι ο σκηνοθετης αναφερει πως στην επομενη ταινια του οι ερωτικες σκηνες θα ειναι πραγματικες, ε, ξερω γω?

Δηλαδη, αν οχι για να προωθηθει, μεσω και καλα ενος "σοκ", τοτε για ποιο λογο?

Τεχνη, ε?

Καλο σινεμα, ε?

Και μετα απορουμε που οι Γερμανοι μας θεωρουν την βορειοτερη χωρα της Αφρικης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί...έχουν δώσει και στον Αγγελόπουλο ;D ;D ;D Πές μου εσύ, τι κατάλαβαν από εκείνο το έργο!!!!

 

Εγώ που να ξέρω. Ούτε χίλιες ταινίες δεν έχω δει ολόκληρες. Δύο μισές στη NOVA μετράνε σαν μία;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι θεωρούν την ταινία τραγική, ελεεινή και τρισάθλια ας κοιτάξουν μερικές απο τις 56 κριτικές επαγγελματιών κριτικών, ίσως προβληματιστούν λίγο και βάλουν νερό στο κρασί τους (ή το ξύδι τους)

 

το θάψιμο είναι εξίσου ακραίο με τους διθύραμβους

 

http://www.rottentomatoes.com/m/dogtooth/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσοι θεωρούν την ταινία τραγική, ελεεινή και τρισάθλια ας κοιτάξουν μερικές απο τις 56 κριτικές επαγγελματιών κριτικών, ίσως προβληματιστούν λίγο και βάλουν νερό στο κρασί τους (ή το ξύδι τους

το θάψιμο είναι εξίσου ακραίο με τους διθύραμβους

http://www.rottentomatoes.com/m/dogtooth/

 

Να διαβάσω να μου πουν, τι να νομίζω ??  ???

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διαβάσω να μου πουν, τι να νομίζω ??  ???

 

Οχι.

Να το διαβασεις, αν σε ενδιαφερει να δεις τι γνωμη εχουν οι συγκεκριμενοι κριτικοι.

Να μην το διαβασεις, αν δεν σε ενδιαφερει να δεις τι γνωμη εχουν οι συγκεκριμενοι κριτικοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααααα τώρα κατάλαβα.

Ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν με ενδιαφέρει η γνώμη τους. Είδα την ταινία, όπως είπα.

Αν επρόκειτο να την δω, ίσως με ενδιέφερε.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου