Προς το περιεχόμενο

Vox AC4 + distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Εδώ και 1,5 μηνα έκανα ανανέωση του εξοπλισμού μου και είμαι ευτυχής κάτοχος τώρα πια μιας. Gibson Les Paul Studio, ενός Vox AC4 και ενός Rocktron Rampage.

 

Το ερώτημα μου αφορά το τελευταίο. Δεν μπορώ να πάρω ένα διστόρτιον ήχο της προκοπής.

 

Αν καταφέρω και φτιάξω έναν συμπαθητικό ήχο για ρυθμικά μέρη τότε ή θα "θάβονται" οι νότες όταν τις παίζω μία μία ή θα "τρίζουν"(ειδικά στις μι,σι,σολ μετά το 12 τάστο).... και το αντίθετο δήλαδή πολύ ψόφια ρυθμικά όταν καθαρίζω τίς άλλες νότες.

 

Να πώ επίσης ότι απο πετάλια γενικά είμαι άσχετος στην πραξη, αφού αυτό είναι το μονο που έχω χρησιμοποιήσει. Κάνω λάθος ρυθμίσεις λοιπόν λόγο ασχετοσύνης ή ....

 

Πάμε στο δεύτερο μέρος τις ερώτησης που είναι να αλλάξω πετάλι και ποιό ταιριάζει με το ιδιαίτερο χρώμα Vox (αν και με το tone στη μέση ακούγετε αρκετά ουδέτερος);;

Μέσα απο πολλά βίντεα και διάβασμα εδω (στο φόρουμ ντε) έχω "καταλήξει" σε αυτά:

 

Boss DS-1

EHX Big Muff

MXR Distortion III

Digitech SC2-valve distortion

Ibanez Tube King (Κάπου εδώ τελειώνει και το budget)

 

Τα έχει ακούσει κανείς με το Voxακι;

Τι άλλο μου προτείνετε να ψάξω;

 

Από ήχο που ψάχνω κάτι σε kylesa/mastodon/baroness/isis/neurosis/kyuss....κυρίως

OK το ξέρω αρκετά διαφορετική μεταξύ τους αλλά πιστεύω να πιάσατε το νόημα.

 

ΥΓ1: Για το πώς ακούγετε με τις τώρα ρυθμίσεις δυστυχώς δεν μπορώ να ηχογραφήσω κάτι και να το ανεβάσω... μόνο από κινητό αλλά φαντάζομαι δεν κάνει...

ΥΓ2:Το ξέρω οτί οι καλλιτέχνες που ανέφερα παίζουν συνήθως σε τερματισμένους ενισχυτές και κάποιο overdrive απο πάνω και σε χαμηλά κουρδίσματα αλλά και κάποια πρόταση για πετάλι που να ταιριάζει στο είδος δεν πάει χαμένη ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τo Vox-άκι είναι θεσπέσιο αλλά αρκετά ιδιόρρυθμο. Αν θες να το χρησιμοποιήσεις για το φυσικό του distortion κανένα πρόβλημα (ένας χαρακτηριστικός ήχος που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι). Αν θες να το χρησιμοποιήσεις σαν πλατφόρμα για τα πετάλια σου θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα γιατί είναι αρκετά "παρεμβατικό" στο έντονα χρωματισμένο καθαρό του, το οποίο επίσης είναι σχεδόν ανύπαρκτο λόγω των λίγων βατ και του σχεδόν ανύπαρκτου headroom.

 

To Rocktron δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά η πρώτη μου επιλογή για έναν Vox (έναν 15ρη ή 30ρη) θα ήταν ένα ωραίο tubescreamer. Για να δημιουργήσεις έναν ήχο που θα θυμίζει μια από αυτές τις μπάντες θα χρειαστείς εντελώς διαφορετικό σετάπ (ή μεγάλο ενισχυτή με δικό του gain και καμπίνες, ή έστω κάποιον καθαρό και με τα ανάλογα πετάλια ή πεταλιέρα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φυσικό του distortion μου αρέσει αρκετά αλλά το βρίσκω σχετικά "λίγο" (σε κάτι κομμάτια clutch και qotsa καλά τα πήγαινε) για πιό καφρίλες...

 

Όμως είναι λίγο απαγορευτικό να πίασεις τέτοιες εντάσεις για practice δωματίου για να παίρνω το φυσικό του ήχο (χωρίς το atunator). Συνήθως παίζω με το volume στο 2-3 και είναι καθαρότατο έκει....

 

Απο tubescreamerοειδή (εκτος του original) καμία άλλη πρόταση;

 

edit: Η χρήση είναι καθαρά σπιτίσια... δεν είμαι για να με ακούει κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ε; είχα την εντύπωση πως αυτά είναι για να boostάρεις τον τον ήχο σου στα σόλο και θέλω ακριβώς(κυρίως γιατι δεν μπορώ να σολάρω  ;D ;D) θα το τσεκάρω πάντως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αρχίσω να απογοητεύομαι δηλαδή ...το έχω ερωτευτεί μέχρι στιγμής και κυρίως για τα καθαρά του και για το ιδιαίτερο χρώμα του...

 

Σε ξένα site κάποιοι λένε ότι είναι πολύ ευχαριστημένοι απο tubescreamer και Little Big Muff... αλλα ο πιο "σκληρός" ήχος που αναφερθηκε είναι οι sabbath(καθόλου κακό φυσικά)

 

Κυρώς για μπλουζ ήχους το χρησιμοποιούν ...

 

Τι να πώ μια δοκιμή θα με πείσει πάντως....

 

@Gerrard: για booster βρήκα κανα δυο τοπικ εδω μέσα οπότε αύριο έχει διαβασμα μήπως τελικά κινηθώ προς τα εκεί.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Gerrard: για treble booster βρήκα κανα δυο τοπικ εδω μέσα οπότε αύριο έχει διαβασμα μήπως τελικά κινηθώ προς τα εκεί.....

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TREBLE booster

 

Μη με βάλεις να το γράψω 100 φορές για τιμωρία  ;D ;D ;D (Κάνω πλάκα)

 

ΥΓ. Για treble booster ειχα κάνει αναζήτηση αλλα το έφαγε η βιασύνη το treble.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου