Προς το περιεχόμενο

Vox AC4 + distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει το Vox με κάποιο hi gain πετάλι ικανοποιητικά;

 

Δηλαδή και για αργοτερα που σκέφτομαι για phaser,fuzz, delays ..... γενικά αν θέλω πετάλια να σκέφτομαι αλλαγή ενιχσυτή...

:'( :'(

 

Είναι κρίμα μόλις το πήρα....μαρέσει πολύ "σκέτος"....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδεια το voxακι το εχω κι εγω και ΕΙΝΑΙ πεταλομηχανη.Το χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο και κατι με αυτον τον τροπο και τα αποτελεσματα ειναι υποδηγματικα.Φιλε μου για

high gain εγω εχω το msd telegun και ο ηχος ειναι παρα πολυ καλος.Για στονεροκατασταση που περιγραφεις βαζω τον big muff κλονο του jam και τον boostαρω

με ενα bbpreamp,αλλα αν τον βαλεις στο 1/4 watt και ριξεις πανω ενα boost παλι βγαζει μαμω τους ηχους.

Εγω βεβαια εχω κανει 2 Modifications για να με ικανοποιει.Εχω βαλει ενα celestion g10 vintage μεγαφωνο στη θεση του στοκ wannabe greenback,και αντικατεστησα την λαμπα προενισχυσης με μια jj 12au7.Aξιζει να του ριξεις λιγα λεφτα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ηχείο το έχω ξαναδιαβάσει κάπου εδω μέσα οτι το stock δεν λέει πολύ... αλλα επειδή στην ουσία είναι ο πρώτος μου σοβαρός ενισχυτής (μεχρι τώρα είχα ένα Leem!!!) θα περιμένω να ακούσω 5 πράγματα παραπάνω πριν κάνω καμία αλλαγή...

 

Οχι τίποτα άλλο ο καινούριος εξοπλισμός κόστισε 2 μισθούς και τώρα μαζεύω για να αλλάξω το vintage mazda, road-worn silverburst  του 82'

 

Τα jam πετάλια που τα βρίσκω να τα δοκιμάσω γιατι τα βλέπω συχνα πυκνά να αναφέρονται σαν καλά εδω μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδεια το voxακι το εχω κι εγω και ΕΙΝΑΙ πεταλομηχανη.

Εμ φυσικά! Στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις!  ;D

 

 

Εννοείται πως δεν είναι "πεταλομηχανή", ούτε πως είναι αυτός ο ρόλος του - κλασσικός turn-me-up ενισχυτάκος είναι. Αν έχει μερικά sweet spots πριν αρχίσει να "σπάει", στα οποία μπορούν ενίοτε να μπουν πετάλια και να ακουστούν καλά, ok. Αλλά πάει πολύ να τον πει κάποιος και "πεταλομηχανή". Παρ'όλα αυτά, κι εγώ είμαι της άποψης πως αξίζει να τον περιποιηθείς λίγο με μεγάφωνο και λάμπες. Αν μένεις Αθήνα, τα πετάλια του Jam μπορείς να τα βρεις σε μερικά μαγαζιά στο κέντρο (εκτός από αυτά εδώ http://www.jampedals.com/dealers/ έχω δει μερικά και στο Guitar Store).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'όλα αυτά, κι εγώ είμαι της άποψης πως αξίζει να τον περιποιηθείς λίγο με μεγάφωνο και λάμπες. Αν μένεις Αθήνα, τα πετάλια του Jam μπορείς να τα βρεις σε μερικά μαγαζιά στο κέντρο (εκτός από αυτά εδώ http://www.jampedals.com/dealers/ έχω δει μερικά και στο Guitar Store).

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά...

 

Και πριν βιάστηκα πριν ρωτήσω καθως έκανα το αυτονόητο (Google) και βρήκα και τα Jam και τα Crazy Tube Circuits που το clipακι το Black Magic με εντυπωσίασε...άν και γενικά λιγο ακριβά για το budget μου

 

Οπότε αρχικά μια βόλτα απο GuitarStore (που έχει και τον Vox και δεν θα κουβαλάω) και βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου ρε συ bloody μια χαρα καθονται τα πεταλακια...Οτι γκαζι κι αν εχω βαλει με λιγο tweaking στα knobs του και το tone του ενισχυτη βγαζει ωφέλιμο ηχο,και με τα delay chorus κτλ συμπεριφερεται αψογα.Πως να τον πω δηλαδη?Επειδη δεν ειναι fender δεν σημαινει οτι δεν περνει πεταλακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω ότι τα παίρνει καλά. Κι εγώ όταν τον δοκίμαζα με πετάλια (σε ανεξάρτητες καμπίνες) καλά τα έπαιρνε, αλλά πεταλομηχανή είναι λίγο too much. Επίσης, οι Fender δεν είναι όλοι πεταλομηχανές... Και πάρα πολλοί χρησιμοποιούν Vox - 15ρηδες ή 30ρηδες - με πετάλια και ακούγονται θαυμάσια, και μάλιστα σε τραγούδια που ακούμε κάθε μέρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου