Προς το περιεχόμενο

Vox AC4 + distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10000 αυτό κανω εγώ (+ ένα delay ;))

 

Ναι μέν όπως είπα μαρέσει και πάρα πολύ σκέτος... προτιμώ όμως τη λύση hi gain πεταλίου λόγω ευελιξίας...

 

καθαρός ήχος-κλικ-καφρίλα-κλικ-καθαρός-κλικ-καφρίλα...

 

(κλίκ = πάτημα πεταλιού  ;D)

 

Πάντως μέχρι το δώρο πάσχα έχω χρόνο να κοιτάξω και όλες τις προτάσεις και να μάθω καλύτερα τον vox και το rampage...

 

Αλήθεια για τη πρωτη ερώτηση έχει κανείς καμία ιδέα γιατι να το κάνει η μάλλον είναι η φύση του πεταλιού τέτοια....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τώρα μαζεύω για να αλλάξω το vintage mazda, road-worn silverburst  του 82'

 

Θα το μετανιώσεις.

Δεν τα φτιάχνουν όπως κάποτε. Άσε που έχει άλλη αίσθηση στο...πόδι, το αναλογικό γκάζι. Λάβε επίσης υπ' όψιν, ότι καρμπυλατέρ και λυχνίες προσδίδουν θετικό φενγκ-σούι στις ζωές των βιντατζόφιλων.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το μετανιώσεις.

Δεν τα φτιάχνουν όπως κάποτε. Άσε που έχει άλλη αίσθηση στο...πόδι, το αναλογικό γκάζι. Λάβε επίσης υπ' όψιν, ότι καρμπυλατέρ και λυχνίες προσδίδουν θετικό φενγκ-σούι στις ζωές των βιντατζόφιλων.

;D

 

Κ όχι μόνο...προσδίδουν επίσης:

  • Ατομική πισίνα μετά απο βροχόπτωση
  • Αδυνάτισμα - κρυο το χειμώνα να σφίξουν τα κρέατα και σάουνα το καλοκαίρι
  • Σασπένς σε κάθε βόλτα (θα φτάσω - δεν θα φτάσω)
  • ..και σε κάθε φρενάρισμα (Θα σταματήσω - δεν θα σταματήσω)
  • Φυσική ανακύκλωση των υδάτων (τη μία μέρα γεμίζεις το ψυγείο την επόμενη έχει επιστρέψει τον νερό στη μάνα γη)
  • Boοstάρει την παραγωγή λαδιού(κάθε δεύτερο γέμισμα βενζίνης refill και στα λάδια) που το έχει τόση ανάγκη

 

Αν και δεν είμαι βιντατζόφιλος με έπισες  ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος  :)

 

Λοιπόν, επί του θέματος.

Ο ενισχυτής σου αρχικά δεν είναι προορισμένος να κάνει αυτό για το οποίο τον προορίζεις. Ένα βρωμοπέταλο σαν το ρόκτρον, πολύ εύκολα μπορεί να ξεπεράσει κατά πολύ τα αποθέματα headroom και να υπεροδογήσει έντονα την (κακής ποιότητας;) τελική λυχνία, συντελλώντας στην "ασάφεια" που ακούς από το (κακής ποιότητας;) μεγάφωνο. Η καμπίνα, επίσης δεν είναι προορισμένη για να αντέχει όγκο χωρίς να τρίζει.

Εγώ θα ξεκινούσα από εκεί αν ήθελα να κρατήσω τον ενισχυτή κι οχι να τον πουλήσω για κάποιον blackheart, ας πούμε. Θα άλλαζα λυχνίες, μεγάφωνο. Βεβαιώσου ότι η κιθάρα σου είναι σεταρισμενη σωστά, τσέκαρε ύψος μαγνητών κλπ. Και μην το παρακάνεις με τα scoop, sustain, volume του ροκτρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαιώσου ότι η κιθάρα σου είναι σεταρισμενη σωστά, τσέκαρε ύψος μαγνητών κλπ. Και μην το παρακάνεις με τα scoop, sustain, volume του ροκτρον.

 

Η κιθάρα θέλει σετάρισμα... είναι φρέσκια και επειδή το αρχικό σεταπ δεν ήταν άσχημο δεν μπορώ να την αποχωριστώ για την ώρα για να την πάω σε μάστορη...θα πάει σήντομα πάντως

 

Για τα άλλα voluma σπάνια περνάει το 2, to sustain μεχρι τι μέση το πολύ και το scoop  στα 3/4  συνήθως η πιό αποδεκτες (αλλα πολύ μέτριες) ρυθμίσεις που έχω βρει...

 

ΥΓ: Ο BlackHeart ήταν στις αρχικές μου σκέψης αλλά δεν το βρήκα να τον ακούσω στα (λίγα ομολογουμενος) μαγαζιά που κοίταξα συν του ότι τον Vox ton αγάπησα κεραυνοβόλα!!

 

Για αλλαγή λυχνίας και ηχείου μελλοντικά όπως είπα παραπάνω....ίδωμεν

 

Μόλις τσέκαρα σε βίντεα και το fulltone OCD... αν κατάλαβα καλά είναι ένα hi gain OD στην μία επιλογή και treble booster στην άλλη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αν κατάλαβα καλά είσαι σχετικά νέος στο σπορ είναι καλή ιδέα να το δει το σκηνικό σου κι ένας πιο έμπειρος.

Να του δείξεις τον τρόπο που παίζεις για να πάρεις τον ήχο που θέλεις, μήπως κι εκεί υπάρχει κάνα bug-άκι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον χώρο του εξοπλισμού ναι πολύ νέος...2 μηνών περίπου ;)

 

Στον χώρο τις κιθάρας γενικά ... θεωρητικά "ταλαιπωρούμαι" περίπου 8 χρόνια...και λέω ταλαιπωρούμαι γιατί πρακτικά πάντα ήμουνα με τα φεγγάρια μου 6 μήνες έπαιζα απο το πρωί μέχρι το βράδυ και μέτα την άφηνα να πιάνει σκόνη για άλλο τόσο....

 

Και αυτα χωρίς δάσκαλο.... τώρα τον ψάχνω και αυτόν...

 

Για πιο έμπειρο αυτί δύσκολα...

2 ξέρω και τον έναν τον βλέπω καθε 3μηνο και αυτό με τα χίλια ζόρια και ο άλλος που δηλώνει ηχολήπτης και έχει πολύ καλή αντύληψη του ήχου αλλά καμία επαφή με μουσικά όργανα... κ το έχει ρήξη και στις ταινίες μικρού μήκους...

 

Καταραμένη μοναξία...

 

Αν προσφέρετε κανείς κερνάω ελληνικό απο τα χεράκια μου!!!  ;) ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση:(Ηθέλα να αλλάξω και τον τίτλο του θέματος σε "Vox AC4 + distortion/fuzz" αλλά δεν ξέρω πως γίνεται)

 

Έχουμε και λέμε μετά απο πολύ ψάξιμο και συζητήσεις με φίλο πολύ πιο έμπειρο απο μένα σε θέματα πεταλίων κατέληξα στo να δοκιμάσω τα εξής:

 

Fuzz:

EHX Big Muff with Tone/Wicker

Way Huge Swollen Pickle

Zvex Mastotron

 

Distortion:

MXR Distortion III

Mi Audio CrunchBox

 

α)Επειδή δυστυχώς δεν έχω χρόνο για πολλές βόλτες στα μαγαζία υπάρχει κάποιος που να τα έχει χρησιμοποιήσει (κατα προτίμηση με αντίστοιχο setup) και να μπορεί να εκφέρει κάποια άποψη/πρόταση/απόρριψη;

β)Κ μίας και μου προτείνατε την λύση του treble booster, τα distrotion αυτα μπορούν να κάνουν και αντίστοιχη δουλεία δηλαδή να boostάρω το drive του ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε gadget..

 

εχω εδω και αρκετο καιρο ενα distortion iii... αλλα εχω να σου πω πως δεν θα το χαρακτηριζα σαν distortion αλλα κυριος σαν od...αντε heavy οd μετα το 2 o'clock...

 

σαν ηχοχρωμα ειναι λιγο μουντο δλδ το tone του ειναι πολυ ψοφιο...δεν δινει και πολυ treble...αλλα για boost με το volume μετα το 1 o'clock και το distortion στο παρα τεταρτο..κανει δουλεια...

 

προσοπικα σκευτομαι να το στειλω γιατι δεν με τρελαινει πια...αν ενδιαφερεσαι στειλε μου π.μ (πακετο μουσακα)  :)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι μουντό που λές ίσως να μην μου κάνει... :-\ Μουντός ο ενισχυτής μουντή η κιθάρα, μουντά και τα fuzz (που κατα πάσα πιθανότητα σε τετοια λύση θα πάω αρχικά και σε διστορτιον αν περισσέψουν λεφτά)....

μαρέσει η μουντίλα αλλα να έχει και ένα όριο... ;D

 

Σ'ευχαριστώ πάντως. Θα το ακούσω και απο κοντά πρώτα και θα σου πώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου