Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για Meinl MB8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους!Μπορει καποιος να μου πει τι λενε τα ΜΒ8 και αν ειναι καλυτερα (ηχητικα παντα) απο τα Alpha.Θα παρω καινουργιο σετ και απο οσο ακουσα στο ιντερνετ μου φενονται καπως καλυτερα.Εχει κανεις εμπειρια να με βοηθησει;Αν αυτο βοηθαει θα παρω  μεσαιου βαρους,hi hat,china,splash και κανα δυο μεγαλα crash και θελω ολα να ειναι της ιδιας σειρας για να ταιριαζουν ηχητικα.Aπο τιμη (για καινουργια παντα μιλαω δε θα κατσω να ψαχνω ενα ενα μεταχειρισμενο) στο thomman που κοιταξα ειναι λιγο πιο ακριβα απτα Αlpha.Θα ρωτησω και τον Τριμη βεβαια(τα φερνει και κανενας αλλος;)  αν και ξερω οτι θα ναι και πιο ακριβα και δε θα εχει ολα οσα θελω.Επισης εκτος απο τη συγκριση MB8 - Alpha εχει καποιος να προτεινει καποια αλλη μαρκα-σειρα σε αυτο το στυλ και τιμη;Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα.

Δεν ξέρω εάν έχεις δοκιμάσει τα πιατίνια που θέλεις να πάρεις αλλά θα πρέπει να το κάνεις παίρνοντας μαζί σου 1-2 πιατίνια Alpha για να συγκρίνεις τον ήχο.

Στο δικά μου αυτιά όταν τα δοκίμασα, κοντύτερα στα Alpha είναι η σειρά Classic της Meinl (B8 και πάλι) ενώ η σειρά MB8 φαίρνει περισσότερο σε 502+.

ανέφερε εάν θέλεις και το μουσικό είδος που ακολουθείς και μέχρι τι ποσό είσαι διατεθειμένος να δώσεις για μια τέτοια αγορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ'όσων μπορείς να διαθέσεις μέχρι 1000 ευρώ μπορείς να κοιτάξεις και για Meinl MB10 που είναι στο ίδιο επίπεδο με τα παλιά σειρά Raker πάλι της ίδιας εταιρίας, η οποία ήταν ίδια με την σειρά Paiste 2002 αλλά φθηνότερη. Για metal είναι ότι πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω και εγώ νέο θέμα,πρόκειται σε λίγο καιρό να αγοράσω ένα 16'crash και ένα 20'ride(με σκληρό ''καμπανάτο'' ήχο) με budget 300 ευρω(καινούργια)απ'όσα έχω δει είμαι ανάμεσα σε καποια istanbul και alpha metal.θέλω να ακούσω γνώμες και αν ξέρετε να μου πείτε που μπορώ να δοκιμάσω τα alpha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 20'' metal ride της Alpha. Δε μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχει ωραίο ping αλλα με πολύ μεγάλο sustain. Σε σημείο να μην ακούω τπτ άλλο απο αυτά που παίζω. Βέβαια του έχω βάλει ενα μικρό κομματάκι αφρολέξ απο κάτω και έχει διορθωθεί αυτό, αλλα έχει ψιλοχαλάσει και ο ωραίος του ήχος. Πήγαινε στο drumstore στα Εξάρχεια. Είναι απίστευτα τα παιδιά -πως να μην είναι άλλωστε, αφου ειναι drummers- και θα σε βοηθήσουν σε ότι θές. Εκεί θα τα δοκιμάσεις κιόλλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά εγώ τα alpha κτλ δεν τα χω και σε πολύ εκτίμιση γιατί τελικά δεν είναι τόσο φτηνά που να δικαιολογούν τέτοιο συμβιβασμό στον ήχο. Καλύτερα να πάρεις λιγότερα πιάτα πιο ακριβών σειρών και στη συνέχεια συμπληρώνεις οτι σου λείπει. Γενικά τα istanbul και avedis είναι ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλύτερα (εγώ έχω τα avedis που προαναφέρθηκαν) αλλά είναι για πιο ''πολιτισμένες'' καταστάσεις. Για metal και ''βαρύ χέρι'' θα πρότεινα Zildjian Α Custom-Z3, Sabian AAX, Meinl MB20, Paiste RUDE κτλ. Προφανώς μια βόλτα στα μαγαζιά θα σας πείσει (τα λέμε και τα ξαναλέμε....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω και εγώ νέο θέμα,πρόκειται σε λίγο καιρό να αγοράσω ένα 16'crash και ένα 20'ride(με σκληρό ''καμπανάτο'' ήχο) με budget 300 ευρω(καινούργια)απ'όσα έχω δει είμαι ανάμεσα σε καποια istanbul και alpha metal.θέλω να ακούσω γνώμες και αν ξέρετε να μου πείτε που μπορώ να δοκιμάσω τα alpha

Παντως αν θες σου πoυλαω Alpha metal ride 20'' kai rock crash 16'' σαν καινουργια.θα τα βρουμε στην τιμη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου