Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μεγαφώνου σε Laney Cub12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σε όλους!

μετα απο 4 μήνες με τον αγαπημένο μου laney cub12, το gas υποτροπίασε πάλι...

 

σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να αλλάξω το ηχείο του (τώρα φοράει ένα celestion rocket 50 με ευαισθησια 95db) και να βάλω πάνω κάποιο άλλο 12άρι πιο φωνακλάδικο ωστε να βελτιώσω το καθαρό headroom του ενισχυτή, αλλά επίσης να αποκτήσει ο ήχος περισσότερο όγκο, μιας που ο συνδυασμος στριμόκωλης καμπίνας με πρίμο ηχειο πολλαπλασιάζουν το αποτέλεσμα.

 

1) πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο να βάλω ένα καλό ηχείο σε μια τόσο μικρή καμπίνα?

2) υπάρχει περίπτωση να έχω τριξίματα/προβλήματα με την καμπίνα λόγω των πιο υψηλών SPL?

 

έκανα κάποια έρευνα στο ιντερνετ και βρήκα πως οι ευαισθησίες που ανακοινώνουν οι εταιρίες δεν είναι πάντα αξιοπιστο κριτήριο γιατί ίσως αναφέρονται σε μια στενή περιοχή συχνοτήτων, ισχύει αυτό?

 

ένα ακόμα κριτήριο είναι το βάρος. Ο ενισχυτής τώρα ζυγίζει 10 περιπου κιλα οπότε θα προτιμούσα να μην βάλω πάνω κανένα τέρας και αλλάξει ο φορητός χαρακτήρας του (χωρις βεβαια το βαρος να αποτελει και σοβαρό κριτηριο). Διαβάζω πολλά τελευταία για speakers με neo magnet που υποτίθεται οτι είναι φτηνοτερα, δυνατότερα και ελαφρύτερα.

 

αρκετή η πολυλογια, ακουω προτάσεις! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Go for it.

Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβληματα με τριξιματα και τα λοιπα.

Τα μεγαφωνα κιθαρας, εχουν x-max 3-4 mm τα οποια λογω συχνοτητων δεν τα πιανουν σχεδον ποτε, εκτος εαν εχεις τρελα drop κουρδισμα και στην συγκεκριμενη περιπτωση θα το καταλαβεις, θα συντονιστουν τα παντα.

Εγω ειχα αλλαξει ενα rocket 50, σε εναν hughes n kettner, με ενα vintage 30 και ειδα φοβερη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ακούσει και δεν είμαι σίγουρος για το πόσο θα αλλάξει τα πράγματα...αλλά στο πασάρω:

 

Tayden Retro 55:

http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p3859_Tayden-Retro-55-12----55-W---8-Ohm.html

 

Σχεδόν καρμπόν με το Celestion στα specs που σε απασχολούν (wattege, sensitivity), κάπως ελαφρύτερο απ' τον "επώνυμο" ανταγωνισμό, αλλά εντούτοις +2kg για τα χέρια σου...

 

Μα καλά, μόνο 2 kg ζυγίζει το stock Celestion; Κι από ζυμάρι να ήταν... :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

 

Earendil αυτό που προτείνεις καλό φαίνεται αλλά βλέπω οτι γράφει sensitivity 98 db. Έλεγα αν είναι να αλλάξω ηχείο, να πάω σε κάτι όσο πιο δυνατό μπορώ, χωρίς να θυσιάζω την ισορροπία του ήχου.

 

Τελικά να το κοιτάζω το sensitivity στα specs ή οχι? ???

 

 

να αναφέρω επίσης οτι με ενδιαφέρουν τα καθαρά, τα mild overdrive, και οι crunch ήχοι. Παίζω και πιο βαριά πράγματα αλλά αν είναι τα παραπάνω σούπερ, δε με πειράζει καθόλου οι καφρίλες να μη βγαινουν τόσο καλά. ούτως ή αλλως δε περιμένω και θαύματα απο μια μικρή ανοιχτή καμπινούλα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά καινούρια άποψη?

 

εχει κανείς προσωπική εμπειρία απο το αποτέλεσμα που δίνει κάποιο ηχείο σε στενή καμπίνα?

 

συγγνώμη για το bump

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει αυτό:

http://www.thomann.de/gr/eminence_tonker8.htm

στον blues junior και τα αποτελέσματα είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!

Σε μεγάλες εντάσεις η αλήθεια είναι ότι καταλαβαίνεις πως η καμπίνα του είναι

λίγο μικρή γι΄αυτό το μεγάφωνο, αλλά πρόβλημα με τρίξημο κλπ δεν έχω.

Τα Celestion, ειδικά το vintage 30 το σιχαίνομαι προσωπικά και πιστεύω ότι πουλάει

λόγω του ονόματος που έκανε τις περασμένες δεκαετίες, χωρίς πλέον να έχουν καμία σχέση τα σημερινά Σελέστιον με τα τότε...

Απο ένταση...: Σε 1-1 σύγκριση του Τζουνιορ, με έναν VOX ac15, η ένταση ήταν ίδια, με vox στο τέρμα κι ενοείται ότι είχε αρπάξει αρκετά, ενώ ο τζούνιορ ήταν στο 5 και πεντακάθαρος!!! (ο τζούνιορ πάει μέχρι το 12, άρα το 5 είναι πιο κάτω απο τη μέση).

Εγώ λοιπόν ψηφίζω και λατρεύω Eminence!!!

 

ps. Δες κι αυτό.. 103bd 75w : http://www.thomann.de/gr/eminence_the_wizard8.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

 

το τονκερ πως τα πάει στα βρώμικα? Με ενδιαφέρουν κυρίως μεχρι κράντς ήχοι.

 

επίσης πρέπει να λάβω υπ'οψιν οτι ο cub 12 έχει αρκετά διαφορετικό ηχόχρωμα απο τον BJR τον οποίο είχα παλιά. Η κύρια διαφορά (αν θυμαμαι καλα και τον bjr) ειναι οτι ο laney είναι πιο "βρετανικός", έχει αυτή την πριμαδούρα που δε το λες treble, αλλά ακόμα πιο πρίμο.

 

λές να τζιτζικίζει στους overdriven ήχους?

 

εσύ πως θα περιέγραφες την αλλαγή που άκουσες σε σχέση με το στοκ μεγάφωνο?

 

θενξ και πάλι! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα.. σε σχέση με το στόκ μεγάφωνο, απλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Είναι άλλος ενισχυτής. Μου έδωσε ΠΟΛΥ περισσότερο χέντρουμ, πόλυ καλλύτερη απόκριση στις χαμλές συχνότητες, πολύ πιο γλυκά και στρογγυλά πρίμα και... τι να πω.. άλλος ενισχυτής.. αυτό!!

Μαζί με μεγάφωνο βέβαια άλλαξα και 1-2 πραγματάκια μέσα στο κύκλωμα, για να ξελασπίσει λίγο... ¨οχι τπτ ιδιαίτερο, απλές μόντες που κυκλοφορούν στο νέτ.

Όσον αφορά στα γκάζια, επίσης σκωτώνει.. Τον τζούνιορ, τον έχω για πεταλομηχανή

και με ένα OCD μπουσταρισμένο απο απο το Fulldrive 2  βγάζω άπειρο γκάζι..

Επίσης ένας φίλος με κεφάλι ORANGE το έβαλε στο μεγάφωνο του τζούνιορ κ έπαθε πλάκα...

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@asprados

 

χωράει το 12άρι ηχείο στο χώρου του 10ριού?

 

edit: άκυρο, μπερδεύτηκα με τον superchamp

 

αλλά μιας και ξέρεις.....

έχεις ακούσει τον cub12r?

θεωρείς πως χρειάζεται αλλαγή ηχείου?

είμαι στο ψάξιμο και cub12r και superchamp είναι απ τους επικρατέστερους...

και για τον superchamp καμία πρόταση, γιατί στο νετ διάβασα πως οι περισσότεροι του αλλάζουν ηχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο laney είναι πιο "βρετανικός", έχει αυτή την πριμαδούρα που δε το λες treble, αλλά ακόμα πιο πρίμο.

λές να τζιτζικίζει στους overdriven ήχους?

 

Για να αντιμετωπίσεις ακριβώς αυτό που λες .... ένα canabis rex είναι η πρόταση μου.

Στρογγυλεύει τα πρίμα , δίνει ''συγκεκριμένα'' και όχι πλαδαρά μπάσα , μαλακώνει και γλυκαίνει το λαιμό  ;D    http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Cannabis_Rex 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου