Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής - αρκετά watt για live?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχετε δίκιο για το PA, αλλα αν ήταν μόνο θέμα ΡΑ ο ήχος έξω γιατί όλες οι σοβαρές μπάντες να έχουν απο 50 ως 200 watt ενισχυτές, αφού οι 'κανονικες΄ συναυλίες εχουν παντοτε ΡΑ; και δε μιλω μονο για μπαντες που παιζουν σε μεγαλες εξωτερικες σκηνες/φεστιβαλ, αλλα και για μικροτερες που κανου tour και παιζουν σε μικροτερα μαγαζια..

για τους λόγους μου αυτή τη στιγμή έχω καταλήξει σε 3 κυρίως κεφαλές, τον orange dual terror (30), και τους 50ρηδες engl thunder και palmer fat.. αν ημουν σιγουρος οτι θα εστεκε καλα στις συναυλιες ο orange θα επαιρνα αυτον με τη μια..

βοηθειααα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα μια χαρά μου ακούγεται και ας είναι 5 watt.Δέν είναι ο main ενισχυτής του αλλά βλέπεις ότι δουλειά με μικρόφωνο γίνεται μια χαρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είναι ο main ενισχυτής του αλλά βλέπεις ότι δουλειά με μικρόφωνο γίνεται μια χαρά.

 

Κοιταξε....καλιστα μπορουσε να χει και εναν προενισχυτη, ιδια παλι δουλεια θα εκανε (και μην μου πεις για ποιοτητα, μπορουσε να την κανει και καλυτερη).

Αυτος ο συγγεκριμενος μουσικος δεν νομιζω παντως να παιζει με αυτο το τσικρικακι στα live του (αν και αλλοι παιζουν δεν ειναι και περιεργο...).

 

Φιλαρακο IonK, για να εισαι με εναν ενισχυτη "παντος καιρου" η ισχυ του ενισχυτη πρεπει να ειναι στα 100 ισως και λιγο παρακατω watt. Γι αυτο αυτες οι σοβαρες μπαντες που αναφερεις εχουν και τετοια μηχανηματα. Φυσικα αυτα τα ατομα δεν παιζουν στο σπιτι τους με αυτους τους ενισχυτες αλλα εχουν αλλους μικρους και κανουν τη δουλεια τους.

Αν θελεις παντως μπορω να στο αναλυσω και περεταιρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε....καλιστα μπορουσε να χει και εναν προενισχυτη, ιδια παλι δουλεια θα εκανε (και μην μου πεις για ποιοτητα, μπορουσε να την κανει και καλυτερη).

Αυτος ο συγγεκριμενος μουσικος δεν νομιζω παντως να παιζει με αυτο το τσικρικακι στα live του (αν και αλλοι παιζουν δεν ειναι και περιεργο...).

 

Φιλαρακο IonK, για να εισαι με εναν ενισχυτη "παντος καιρου" η ισχυ του ενισχυτη πρεπει να ειναι στα 100 ισως και λιγο παρακατω watt. Γι αυτο αυτες οι σοβαρες μπαντες που αναφερεις εχουν και τετοια μηχανηματα. Φυσικα αυτα τα ατομα δεν παιζουν στο σπιτι τους με αυτους τους ενισχυτες αλλα εχουν αλλους μικρους και κανουν τη δουλεια τους.

Αν θελεις παντως μπορω να στο αναλυσω και περεταιρω.

 

 

Φυσικά εννοείτε ότι δεν παίζει στα λαιβ με αυτον τον ενισχυτή.Εδώ απλά κάνει promo τον ενισχυτάκο.Η ουσία του θέματος δεν είναι αν θα μπορούσε να έχει καλύτερη ποιότητα( που φυσικά μπορούσε) αλλά το αν είναι αρκετά τα watt για να μπορεί να παίξει λαιβ με μικ ή χωρίς.Στα 20 χρόνια που παιζω κιθάρα δε μπόρεσα ποτέ να ανοιξω έναν 100αρη λαμπάτο για να δουλεψει όπως πρέπει να δουλευει ένας λαμπατος.Τα 100 βατ κατα την ταπεινή μου γνώμη νομίζω πώς είναι υπερβολικά.Εκτός εάν εσύ παίζεις στο albert hall ή στο ΟΑΚΑ όπως παίζουν οι σοβαροί όπως είπες.Εδώ έναν blues deluxe 40αρη έχoυμε και δε μπορούμε να τον βάλουμε πάνω απο το 3 σε λαιβ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα αυτα τα μαγαζια εχουν ΡΑ οποτε και με 5 βαττ μια χαρα θα εισαι μια και ο ενισχυτης σου θα εχει μικροφωνο μπροστα του & θα ακουγεται μεσα απο το ΡΑ.

 

Για του λογου το αληθες, στο Lazy, και νομιζω στο Αν club εχω παιξει με τον ac4tv. Με εξαιρεση κανα δυο κομματια που ολοι ξεσαλωνανε και δεν ακουγες καλα τι παιζεις- γενικα με το σωστο ηχο συνολικα στην μπαντα- 5 watt οντως ειναι μια χαρα.

Παντως για τα 30 watt που ειναι η βασικη ερωτηση του φιλου να πουμε οτι ο edge παιζει με ac30 το wembley, 'η ο Gallagher επαιζε μπροστα σε 15-20.000 κοσμο με ac30. Αρα μαλλον νομιζω οτι ο φιλος που εθεσε το αρχικο θεμα μαλλον θα ειναι καλα. LOL.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε δίκιο για το PA, αλλα αν ήταν μόνο θέμα ΡΑ ο ήχος έξω γιατί όλες οι σοβαρές μπάντες να έχουν απο 50 ως 200 watt ενισχυτές, αφού οι 'κανονικες΄ συναυλίες εχουν παντοτε ΡΑ;βοηθειααα!

 

Μα τι ειδους χρησμος ειναι αυτος?. Που το ακουσες οτι ολες οι "σοβαρες μπαντες" παιζουν με 50-200 watt?.  Εγω εχω δει συναυλια των No doubt στο Λονδινο που ο κιθαριστας τους επαιζε με 20 watt solid state. Εχω δει τον Billy gibbons να παιζει συναυλια με 30000 κοσμο με τον champ 57 poy einai 5 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια υπαρχει περιπτωση το μαγαζι που θα παιξεις να μην εχει PA ?

 

Παρτε το μεσο ορο των μαγαζιων που μπορει να παιξει ενα μικρο συγκροτημα στην ελλαδα...

 

Ας πουμε τις προαλλες ημουν σε ενα μαγαζι και δεν ειχε καμπινες , οποτε αν εφερνε καποιος την κεφαλη του που θα την σενεδεε ? τελικα τα παιδια ειχαν πεταλιερες . Οποτε μηπως ενας κομπο ειναι καλυτερη επιλογη γιατι δεν ξερεις που θα βρεθεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια υπαρχει περιπτωση το μαγαζι που θα παιξεις να μην εχει PA ?

 

Παρτε το μεσο ορο των μαγαζιων που μπορει να παιξει ενα μικρο συγκροτημα στην ελλαδα...

 

Ας πουμε τις προαλλες ημουν σε ενα μαγαζι και δεν ειχε καμπινες , οποτε αν εφερνε καποιος την κεφαλη του που θα την σενεδεε ? τελικα τα παιδια ειχαν πεταλιερες . Οποτε μηπως ενας κομπο ειναι καλυτερη επιλογη γιατι δεν ξερεις που θα βρεθεις ?

 

Γεσ ιτ ιζ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε δίκιο για το PA, αλλα αν ήταν μόνο θέμα ΡΑ ο ήχος έξω γιατί όλες οι σοβαρές μπάντες να έχουν απο 50 ως 200 watt ενισχυτές, αφού οι 'κανονικες΄ συναυλίες εχουν παντοτε ΡΑ;

 

Κάνεις λάθος. Πάρα μα πάρα πολλές μπάντες παίζουν με 30άρηδες, 20άρηδες και 15άρηδες ενισχυτές. Επιπλέον, πολλές μπάντες που παίζουν σε μεγάλες σκηνές, ίσως θα έχεις παρατηρήσει ότι πλέον δεν έχουν τις καμπίνες στραμμένες προς το κοινό, αλλά ΠΙΣΩ. Ο Μποναμάσσας που αναφέρθηκε, συχνά χρησιμοποιεί πλέξιγκλας μπροστά από τις καμπίνες του. Ο λόγος που γίνονται αυτά (θα έπρεπε να) είναι προφανής: τα μικρόφωνα των vocals, των τυμπάνων, κλπ, αρπάζουν κι'αυτά τον ήχο από τις καμπίνες και το αποτέλεσμα καταλήγει οχετός. Όπως σε αρκετές συναυλίες "ερασιτεχνικών" μπαντών που έχω ακούσει και που δε λένε να καταλάβουν αυτή τη μικρή λεπτομέρεια.

 

Ένας ενισχυτής 20βατ δεν είναι και τόσο λιγώτερο δυνατός σε ένταση σε σχέση με έναν 100άρη, πόσο μάλλον 50άρη. Μιλάμε πάντα για τις ίδιες καμπίνες και μεγάφωνα.

 

Ο λόγος του να πάρεις έναν "μεγάλο" (ο,τιδήποτε πάνω από 50-60 βατ, θεωρείται "μεγάλο") ενισχυτή, είναι γιατί σου αρέσει το ηχόχρωμα και τα χαρακτηριστικά του. Αυτός θα έπρεπε να είναι ο βασικός κανόνας επιλογής ενός ενισχυτή και όχι τα watt. Το επιθυμητό headroom στα καθαρά, συνιστά οπωσδήποτε ένα κριτήριο για την επιλογή πιο μεγάλου ενισχυτή, αλλά δεν είναι 100% απαραίτητο.

 

Σαφώς στην συντριπτική πλειονότητα των μαγαζιών υπάρχει PA, άλλο αν δεν υπάρχει η εμπειρία και η ικανότητα να στηθεί σωστός ήχος απλά καταναλώνει ηλεκτρικό ρεύμα.... Αν, παρ'ελπίδα, σε κάποιο μικρό μαγαζί δεν υπάρχει τέτοια... πολυτέλεια, αρκούν τα εξής:

 

1) Η ρυθμική κιθάρα να ακούγεται τόσο δυνατά όσο το ταμπούρο.

2) Η lead κιθάρα να ακούγεται το ίδιο (ή λίγο παραπάνω) δυνατά με τα πιατίνια.

3) Το μπάσσο στα ίδια επίπεδα με τη μπότα.

4) Η φωνή σε συνδιασμό με τα παραπάνω, φαντάζομαι ότι θα υπάρχει λίγη κοινή λογική ώστε να μην ξελαρυγγιάζεται ο τραγουδιστής.

 

Αν ακολουθηθεί ο παραπάνω μπούσουλας (σε κάθε περίπτωση), τα πράγματα γίνονται ΤΟΣΟ απλά... Έλα όμως που (από την εμπειρία μου), σπάνια ακολουθείται...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Headroom, αρμονικές, Ηχόχρωμα.....

O τάδε παίζει με 30 ο δείνα με 40 ο Blackmore με 200 κλπ.

Ο Loci το είπε... όπως έπρεπε. Οι πολλές λάμπες κάνουν καλό στον ήχο.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου