Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής - αρκετά watt για live?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια, εχω την εξής απορία, ένας λαμπάτος 30ρης ενισχητής (κεφαλή) είναι αρκετά δυνατός για συναυλίες σε μαγαζία τύπου ΑΝ, gagarin και κύτταρο; δηλαδή χωρητικότητα απο 100 ως 1000 ατομα. ξέρω οτι για το σπιτι θα ειναι υπεραρκετος. πιο συκρεκριμένα έχω στο νου μου τον orange dual terror, δηλαδή αυτό http://www.thomann.de/gr/orange_dual_terror_head.htm

αν δεν είναι αρκετά, έχετε κάτι να μου προτείνετε;

 

αυτά.. καμία γνώμη; αν έχετε κάτι αλλο να μου προτείνετε, δεκτον.. υπ'όψην, συχαίνομαι τους marshall..

ευχαριστώ!!

 

toν ροψκερωερβ 50 τον εχεις δοκιμασει ?

πολυ καλός

 

και τα w του ιδανικα για ..an,,Gagarin ktl

 

και εχει και ενα καθαρο καναλι,,,ερωτας

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια χαρα λαιβ κανεις με 30αρη.. ο κιθαριστας μου παιζει με 40αρη vox,στα μισα του volume του και γινεται χαμος.. εμπειρικά επειδη εχω παίξει Αν και Κιτταρο μια χαρα ενταση βγαζει.. αλλα ισχίει και το P.A που ειπε ενας φίλος πιο πάνω.. ανάλογα τώρα με τη μουσική που παίζεις ταιριάζει κι ο αναλογος ενισχιτής..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που μιλαμε για εντασεις απο την προσωπικη μου εμπειρια σε μαγαζι με PA τον 50αρη μου δεν τον εχω βαλει ποτε ποτε πανω απο το 5 αλλα και σε μικρα μαγαζια που δεν ειχαμε PA παλι πολυ σπανια ξεπερασα το 5.....

 

τωρα πλεον για θεμα κουβαληματος παιζω με εναν 15αρη blues junior αλλα και παλι πανω απο την μεση δεν εχει παιξει....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά προσωπική και μόνο εκτίμηση, είναι θέμα γούστου ο αριθμός των βατ και θέμα βάρους του χεριού του drummer. Έχει τύχει να παίξω σε μαγαζί με τον 80 βαττ ενισχυτή μου και να μην το ανοίξω (σχεδόν) καθόλου, έχει τύχει να παίξω στο Gagarin με 50 βατ Mesa Boogie και να τερματίσει και πάλι να μην ακούω τίποτα, αναγκάστηκα και έστειλα κιθάρα στο μόνιτορ.

 

Επειδή σιχαίνομαι αυτό ακριβώς το πράγμα (να στέλνω δλδ κιθάρα στο μόνιτορ μπροστά μου) αγόρασα έναν αρκετά μεγάλο ενισχυτή (80 βατ). Ούτως ή άλλως η μουσική που παίζω τα απαιτεί, όχι για θέμα έντασης όσο για θέμα kick του καθαρού μου ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toν ροψκερωερβ 50 τον εχεις δοκιμασει ?

πολυ καλός

 

και τα w του ιδανικα για ..an,,Gagarin ktl

 

και εχει και ενα καθαρο καναλι,,,ερωτας

 

rockerverb εννοουσα ! ;D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ενισχυτής 20βατ δεν είναι και τόσο λιγώτερο δυνατός σε ένταση σε σχέση με έναν 100άρη, πόσο μάλλον 50άρη. Μιλάμε πάντα για τις ίδιες καμπίνες και μεγάφωνα.

 

Ο λόγος του να πάρεις έναν "μεγάλο" (ο,τιδήποτε πάνω από 50-60 βατ, θεωρείται "μεγάλο") ενισχυτή, είναι γιατί σου αρέσει το ηχόχρωμα και τα χαρακτηριστικά του. Αυτός θα έπρεπε να είναι ο βασικός κανόνας επιλογής ενός ενισχυτή και όχι τα watt. Το επιθυμητό headroom στα καθαρά, συνιστά οπωσδήποτε ένα κριτήριο για την επιλογή πιο μεγάλου ενισχυτή, αλλά δεν είναι 100% απαραίτητο.

 

Πες τα χρυσόστομε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ενισχυτής 20βατ δεν είναι και τόσο λιγώτερο δυνατός σε ένταση σε σχέση με έναν 100άρη, πόσο μάλλον 50άρη. Μιλάμε πάντα για τις ίδιες καμπίνες και μεγάφωνα.

 

Οπως το δει καποιος. Και το 1 db μετραει...ποσο τα 3 η τα 6 κλπ.

Σε τελικη αναλυση με τον 20/αρη κονσερβα στο ΡΑ θα εισαι αιωνιως. Ενω με το μαγαλυτερο, κονσερβα θα σαι παλι (το απαιτουν τα συγχρονα στανταρ), αλλα αν μπορεις και οποτε θελεις μπορεις και να αυτονομηθεις και να παιξεις με αυτο που πληρωσες και γουσταρεις.

 

 

Το επιθυμητό headroom στα καθαρά, συνιστά οπωσδήποτε ένα κριτήριο για την επιλογή πιο μεγάλου ενισχυτή

 

Εδω ειναι το θεμα...... Οταν θελεις κρυσταλινα και δυνατα καθαρα πως θα τα παρεις καλυτερα (καλυτερα μιλαμε παντα γιατι υπαρχουν πολλοι τροποι τελικα να τα παρεις).

Τελικα αν ενας κομπο με δυο μαγαφωνα mesa boogie 50/αρης κοστιζε 500 ευρω, και ενας ιδιος αλλα 100/αρης 550 ευρω, να ειστε ολοι σας σιγουροι οτι θα περνανε ολοι αυτον και μαλιστα τον 100/αρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το δει καποιος. Και το 1 db μετραει...ποσο τα 3 η τα 6 κλπ.

 

Για να αντιληφθεί το ανθρώπινο αυτί διπλασιασμό της "έντασης" του ήχου, θα πρέπει οι δύο ήχοι να έχουν διαφορά 10db. Αυτό ισοδυναμεί με δεκαπλασιασμό της ισχύος.

 

Θα ήθελα να εξηγήσεις που ακριβώς και σε ποιες συνθήκες "μετράει" το 1db. Γίνεται κάπου πόλεμος και δεν το μάθαμε? Ή πρόκειται για κάποιο ιδιότυπο διαγωνισμό?

 

Σε τελικη αναλυση με τον 20/αρη κονσερβα στο ΡΑ θα εισαι αιωνιως. Ενω με το μαγαλυτερο, κονσερβα θα σαι παλι (το απαιτουν τα συγχρονα στανταρ), αλλα αν μπορεις και οποτε θελεις μπορεις και να αυτονομηθεις και να παιξεις με αυτο που πληρωσες και γουσταρεις.

 

Όχι, δεν το απαιτούν τα "σύγχρονα στάνταρ". Το απαιτεί η κοινή λογική και ο σεβασμός στον ήχο της μπάντας και σ'αυτό που ακούει το κοινό.

 

Επίσης, σαφώς μπορείς να βάλεις τον 100άρη σου στο 11, και να τα κάνεις όλα πουτ@ν@ πάνω στο stage... το ερώτημα είναι αν θέλεις να ξαναέρθει να σε δει ο κόσμος που θα είναι από κάτω.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κονσερβα στο ΡΑ θα εισαι αιωνιως.

 

θες να πεις:

 

"θα εχεις πολυ καλυτερο ηχο,ισοροπημενο και σε σωστη ενταση ωστε το κοινο να απολαμβανει τη μουσικη της ΜΠΑΝΤΑΣ και οχι εναν παπαρα κιθαριστα που παιζει μονος του στο 10" ετσι δεν ειναι? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις και να αυτονομηθεις και να παιξεις με αυτο που πληρωσες και γουσταρεις.

 

 

 

 

 

Αυτο αν καταλαβα σωστα σημαινει να δυναμωσεις σε βαθμο που δεν θα υπαρχει λογος να βγεις απο το PA μιας και θα εχεις καταστρεψει με αυτον τον τροπο το live και για το κοινο,και για τους συμπαικτες σου και θα ελπιζεις να εχει βαλει υποψηφιοτητα για αγιος ο ηχοληπτης ωστε να μην σε πυροβολησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου