Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής - αρκετά watt για live?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αυτοι που αγαπαω εγω δεν παιζουν με Vox 30/αρηδες, αλλα με πιο μεγαλους

 

'Αλλο αυτοί που αγαπάς εσύ, κι άλλη η διαπίστωση πως οι 20ρηδες και 30ρηδες είναι για σπιτάκι και προβούλες...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντελως Offtopic αλλα ο peavey που εχεις στην εικονα πως σου φαινεται; Καποιο χαρακτηριστικο εχεις να μου πεις;

Σε ρωταω γιατι ο τοπικος μαγαζατορας τον εριξε 200 ευρω και το ψηνω ασχημα  ;D

 

εγω εχω το bandit transtube 112 .... κατα την ταπεινη μου αποψη αν και συχνα με ποιανει το γκας μου και ψαχνωμαι για ενυσχητη , ειναι ενας πολυ ωραιος ενυσχητης με το σκεπτικο οτι εχει πολυ γκαζατο καναλι για μεταλ κτλ και μου αρεσει ειδικα στο γκαζατο καναλι περισσοτερο απο οποιαδηποτε προσωμειωση που εχει το pod hd300-rp500 .

 

Δεν μπορω να πω οτι συνεργαζεται τελεια με πεταλιερες αν και εχει λουπα απο πισω κανονικα... Παιζει απο μονος του καλα για πρακτις στο σπιτι. Εγω το εχω παρει και σε στουντιο και ειμαι ικανοποιημενος... Εχω παιξει και λαιβ με αυτον σε ανοιχτο χωρο , οχι κλαμπ κτλ αλλα σε πλατεια και ακουγοταν πολυ καλα. Ο συγκεκριμενος που εχει η φωτο ειναι 212 οποτε θα ειναι καλυτερος απο τον δικο μου σε ενταση κτλ...

 

Το καθαρο του καναλι αν και δεν το εχω ανοιξει ποτε πανω απο το 3 , ειναι πολυ καθαρο και δεν παραμορφωνει... Τωρα τι θα γινει αμα το πας στο 7-8 δεν ξερω αλλα φανταζομαι οτι τοτε δεν θα ακουω τιποτα πλεον...

 

Επιπλεον εχει αλλα 2 καναλια γκειν , 3 συνολικα για πιο μοντερνο ηχο αλλα και πιο κραντς... Θεωρω εν τελει οτι για τα λεφτα του ειναι παρα πολυ τιμιος και απο τις λιγες καλες επιλογες στους τραντζιστορ ενυσχητες...

 

Απο αξιοπιστια , σου λεω οτι φετος κλεινω τον 10ο χρονο μαζι του και δεν ειχα ποτε κανενα απολυτως προβλημα...

 

παραθετω ενα παλιο βιντεο της πλακας στην καλλιθεα και με μια καμερα χειρος εξισου της πλακας να παρεις μια ιδεα...

 

 

τωρα οτι καταλαβες , καταλαβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το bandit transtube 112 .... κατα την ταπεινη μου αποψη αν και συχνα με ποιανει το γκας μου και ψαχνωμαι για ενυσχητη , ειναι ενας πολυ ωραιος ενυσχητης με το σκεπτικο οτι εχει πολυ γκαζατο καναλι για μεταλ κτλ και μου αρεσει ειδικα στο γκαζατο καναλι περισσοτερο απο οποιαδηποτε προσωμειωση που εχει το pod hd300-rp500 .

 

Δεν μπορω να πω οτι συνεργαζεται τελεια με πεταλιερες αν και εχει λουπα απο πισω κανονικα... Παιζει απο μονος του καλα για πρακτις στο σπιτι. Εγω το εχω παρει και σε στουντιο και ειμαι ικανοποιημενος... Εχω παιξει και λαιβ με αυτον σε ανοιχτο χωρο , οχι κλαμπ κτλ αλλα σε πλατεια και ακουγοταν πολυ καλα. Ο συγκεκριμενος που εχει η φωτο ειναι 212 οποτε θα ειναι καλυτερος απο τον δικο μου σε ενταση κτλ...

 

Το καθαρο του καναλι αν και δεν το εχω ανοιξει ποτε πανω απο το 3 , ειναι πολυ καθαρο και δεν παραμορφωνει... Τωρα τι θα γινει αμα το πας στο 7-8 δεν ξερω αλλα φανταζομαι οτι τοτε δεν θα ακουω τιποτα πλεον...

 

Επιπλεον εχει αλλα 2 καναλια γκειν , 3 συνολικα για πιο μοντερνο ηχο αλλα και πιο κραντς... Θεωρω εν τελει οτι για τα λεφτα του ειναι παρα πολυ τιμιος και απο τις λιγες καλες επιλογες στους τραντζιστορ ενυσχητες...

 

Απο αξιοπιστια , σου λεω οτι φετος κλεινω τον 10ο χρονο μαζι του και δεν ειχα ποτε κανενα απολυτως προβλημα...

 

 

Ευχαριστω πολυ, μαλλον θα το κανω το εγχειρημα!

Παντως για το βιντεο ο καμεραμαν μαλλον συμπαθει περισσοτερο τον φροντμαν γιατι το αλλο το παλικαρι το εκλασε κανονικα  :P

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αλλο αυτοί που αγαπάς εσύ, κι άλλη η διαπίστωση πως οι 20ρηδες και 30ρηδες είναι για σπιτάκι και προβούλες...  ;D

 

ετσι μπραβο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που εχει παρει τοσο μεγαλη εκταση το θεμα, ολες αυτες οι γνωμες βοηθανε πραγματικα οποιον εχει απορια επι του θεματος. το σημαντικοτερο συμπερασμα ειναι οτι δεν υπαρχει καποια απολυτα σωστη λυση σε αυτο το προβλημα..

προσωπικα μετα απο ψαξιμο, ανακαλυψα μια νεα σειρα κεφαλων της orange, τους TH οι οποίοι οπως λεγεται εχουν το περισσοτερο gain που ειχε ποτε orange, αλλα και πανεμορφα καθαρα.

http://www.orangeamps.com/th30-head/

http://www.orangeamps.com/th100-guitar-head/

η απορια τωρα ειναι εαν αξιζουν τα 400ε διαφορα για να παρει καποιος την 100ρα κεφαλη εναντι της 30ρας, αφου η 30 βατ κεφαλη προφανως ειναι υπεραρκετη στο σπιτι και την προβα, ενω η 100 θα αξιοποιειται πληρως μονο σε συναυλιες. ο λογος γινεται κυριως για metal συγροτημα, που δηλαδη χρειαζεται καποιον ογκο στον ηχο της κιθαρας.. εχει κανεις δοκιμασει τον 30ρη; θα ανταπεξελθει στα live πιστευετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως Offtopic αλλα ο peavey που εχεις στην εικονα πως σου φαινεται; Καποιο χαρακτηριστικο εχεις να μου πεις;

Σε ρωταω γιατι ο τοπικος μαγαζατορας τον εριξε 200 ευρω και το ψηνω ασχημα   ;D

 

Δεν εισαι offtopic, για ενισχυτες μιλαμε εδω  ;D

 

Διαβασε για τον ενισχυτη αυτον εδω: http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/peavey/transtube_212_efx/index.html, και το βραδυ που θα ευκαιρεσω θα σου γραψω και περισσοτερες λεπτομεριες.

Τωρα, για να σου πω και την αληθεια, δεν ξερω τι ειναι αυτο που πουλαει το μαγαζι αυτου, αλλα το παραπανω (που ειναι ιδιο με το δικο μου που ειδες εκει στη φωτο) ειναι made in USA. Και αυτο εχει τεραστια σημασια και στα λεφτα και στο desing και στην λειτουργια του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εισαι offtopic, για ενισχυτες μιλαμε εδω  ;D

 

Διαβασε για τον ενισχυτη αυτον εδω: http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/peavey/transtube_212_efx/index.html, και το βραδυ που θα ευκαιρεσω θα σου γραψω και περισσοτερες λεπτομεριες.

Τωρα, για να σου πω και την αληθεια, δεν ξερω τι ειναι αυτο που πουλαει το μαγαζι αυτου, αλλα το παραπανω (που ειναι ιδιο με το δικο μου που ειδες εκει στη φωτο) ειναι made in USA. Και αυτο εχει τεραστια σημασια και στα λεφτα και στο desing και στην λειτουργια του.

 

 

Αυτος εδω ειναι: http://loyalkng.com/wp-content/uploads/2009/04/peavey-bandit-112.jpg

Οσο για το made in usa θυμαμαι το χαρακτηριστικο αυτοκολητακι που επιανε τον μισο ενισχυτη  ;D

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

η απορια τωρα ειναι εαν αξιζουν τα 400ε διαφορα για να παρει καποιος την 100ρα κεφαλη εναντι της 30ρας, αφου η 30 βατ κεφαλη προφανως ειναι υπεραρκετη στο σπιτι και την προβα, ενω η 100 θα αξιοποιειται πληρως μονο σε συναυλιες. ο λογος γινεται κυριως για metal συγροτημα, που δηλαδη χρειαζεται καποιον ογκο στον ηχο της κιθαρας.. εχει κανεις δοκιμασει τον 30ρη; θα ανταπεξελθει στα live πιστευετε;

 

Θα ανταπεξελθει και με το παραπανω....... ;)

 

και οντως αυτο το μοντελο orange που παραθετεις (thunder) ειναι κ γ***....... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο λογος γινεται κυριως για metal συγροτημα

 

Ρε φιλαρακο αν παιζεις metal και τον ενισχυτη τον θελεις για τη δουλεια αυτη μην ρωτας αν θα σε βγαλει η οχι. Φυσικα και θα σε βγαλει και με το παραπανω, και με το πολυ παραπανω μαλιστα. Φυσικα θα παρεις και μια αναλογη καμπινα....

Το θεμα ειναι αν σε βγαζει στα καθαρα.

Και εδω εχουμε δυο τινα τωρα

1ον τινο ( ;D): Αν εχεις "δυνατη πενα" δεν εχεις προβλημα και θα σε βγαζει ο ενισχυτης (εμενα η πενα μου ειναι πεθαμενη, αν σκαβω για καποια ωρα μου φευγει απο το χερι και παιζω με το νυχι του δεικτη)

2ον, Αν δεν εχεις δυνατη πενα και τον θελεις για καθαρα, αστον και τραβα για παραπανω ενταση γιατι δεν θα σε βγαλει.

 

Ειναι πολλοι παραγοντες και μαλιστα προσωπικοι που σε οδηγουν στην επιλογη ενος ενισχυτη.

Για να σου φερω ενα απλο παραδειγμα, ολοι οι μπουζουκτζηδες παλιοτερα ειχαν tween fender 135, παιζανε στα μεγαλυτερα μαγαζια το πολυ στο 3, και γω με τον ιδιο ενισχυτη (που δεν ημουνα σολο οργανο αλλα συνοδευτικο) για να ακουστω επαιζα στο 6-7. Ως γνωστον οι μπουζουκτζηδες μαθαινουν απο την αρχη στο δυνατο χτυπημα.

 

Στα βρωμικα δεν μετραει τοσο η σκληρη πενα, συν το οτι αν ανοιξεις τον 30/αρη αυτον στα βρωμικα πανω απο το 4-5 βγαζεις 2415458789 Watt και οχι 20 η εστω 30. Να χεις καλο ηχειο ομως ολα αυτα τα watt να μπορει να τα διαχειριστει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το made in usa θυμαμαι το χαρακτηριστικο αυτοκολητακι που επιανε τον μισο ενισχυτη

 

Για αυτον διαβασε εδω: http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/peavey/transtube_bandit_112/index.html

 

Ειναι ιδιος με το δικο μου, με τη διαφορα οτι εχει ενα μεγαφωνο πανω κατοσταρι (μαλλον) ενω ο δικος μου εχει δυο πενηνταρια σε σειρα. Κατα ολα τα αλλα ειναι ακριβως ιδια.

Οταν πηρα το μαρσαλακο ειχα σκοπο να τον δωσω αυτον, αλλα το ξανασκεφτηκα καλυτερα και...ο ενισχυτης αυτος δεν δινεται γιατι δεν υπαρχει τωρα.

Το made in USA ειναι ολα τα λεφτα.

Εχει τα παντα επανω (απο θεματα συνδεσμολογιας), ειναι 80 watt στα 8 ohm και αν βαλεις και μια εξωτερικη καμπινα 8 ohm γινεται 100.

Δεν ξερω για τον bandit αλλα αυτος συνεργαζεται αψογα με ολα τα πενταλακια και πενταλιερες, και για να μην στα πολυλογαω ειναι ο αγαπημενος μου ενισχυτης.

Ειναι λιγο καφρος στα βρωμικα αλλα εχει τρεις επιλογες (hard, modern, vintage) και αναλογα φτιαχνεις. Επισης εχει ολυ ωραιο πενταλι με 4 διακοπτες που μπορεις να ρυθμισεις απο κει σχεδον ολες του τις λειτουργιες.

Εχει απιθανο desing, καμμια σχεση με τα αντιστοιχα Κινεζικα.

Στη δε λειτουργια του (ανοιγμα κλεισιμο, κλπ) ειναι εντυπωσιακα αθορυβος μεχρι το σημειο που φευγω απο κει που εχω τα οργανα και τον ξεχναω αναμενο.

Θα σε καλυψει σε καθε σου αναγκη. Μην τον φοβασαι που ειναι τραντιστορ, εχει πολυ ενταση για οτιδηποτε, και ποιοτικα ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα λαμπατα με μεγαλα ονοματα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου