Προς το περιεχόμενο

Πέτρινα Χρόνια Vst Κλαρίνο/Σαξόφωνο


Marios Paradisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχιζουμε να σου απανταμε και να βαζουμε ασχετα βιντεακια για το λογο για τον οποιο συνεχιζεις να προκαλεις.

 

Μανώλη, σ'ευχαριστώ που υποστηρίζεις την προσπάθειά μου και κυρίως που κοιτάς την ουσία των πραγμάτων χωρίς να ασχολείσαι με τα υπόλοιπα ανάξια λόγου σχόλια που δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που δημιούργησα εδώ στο φόρουμ.

 

Την κουβεντα περι τεχνολογιας εσυ την ανοιξες...

 

Η μουσική είναι κάτι το οποίο διαρκώς εξελίσεται, παράλληλα με την τεχνολογία, και μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει αυτό, σίγουρα υπάρχουν και αρνητικές συνέπειες, αλλά αυτό μου δίνει την δυνατότητα να πειραματίζομαι με πράγματα που δεν θα μπορούσα πριν 15 χρόνια ας πούμε, και, γιατί όχι, μου ανοίγει νέους ορίζοντες στον τομέα της μουσικής δημιουργίας, αφού το κάθε όργανο σε σπρώχνει από μόνο του να δημιουργήσεις κάτι διαφορετικό, εξαρτώμενο σε μεγάλο βαθμό από το ηχόχρωμά του, την ιστορία του αλλά και τις τεχνικές του ιδιαιτερότητες.

 

....δινοντας μαθηματα περι τοιουτης (σαν καθηγητης που εισαι) και οχι εγω.

 

Προσπαθησε να καταλαβεις τελος παντων οτι ζητησες τη γνωμη του φορου για κατι που εκανες, και δεν πηρες απαντηση απο κανεναν παρα μονο απο μενα που σου εγραψα απο την πρωτη στιγμη οτι δεν μου αρεσει αυτο που εκανες και αρχισες να με βριζεις.

Αν δεν ηθελες τη γνωμη μου να ελεγες οτι ζητας μονο θετικες γνωμες και οχι αρνητικες, και να ησουν σιγουρος οτι δεν θα σου απαντουσα.

Τελος παντων ας σταματησουμε εδω.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού λοιπόν δεν είναι off-topic ας μου εξηγήσει κάποιος τί σχέση έχουν τα παρακάτω posts με το θέμα που άνοιξα:

 

Φιλε marathon "σαχλοφωνα" χρησιμοποιει πολυς κοσμος και οχι μονο η jennifer batten.

Ο φιλος μου εδω στην οπισοδρομικη και κακη επαρχια ο Τολης (δεξια με τη dearmont) εχει τετοιο πραμμα πολλα χρονια τωρα.

Ακουσε το που κανει κατι σαν ορχηστρα πνευστων (δεν υπαρχουν κημπορτ στο σχημα) οσο ακουγεται γιατι η ηχογραφηση ειναι κακομοιρα.

 

 

Και γω θα ειχα παρει αλλα ειναι ακριβο και δεν εχω λεφτα τωρα. Του χρονου το τελος του καλοκαιριου θα στο βαλω βιντεο να το ακουσης. Δεν ειμαστε εμεις οι οπισοδρομικοι και οι σκληροπυρηνικοι δηλαδη.

Καλα ειναι τα σαχλοφωνα και εντυπωσιακα...μη σε παρουν μονο απο κατω και πιστεψεις οτι το σαχλοφωνο ειναι η τεχνολογια και το σημαντικοτερο....η προοδος στη μουσικη.  :-\

Τα κημπορτς γενικως (απο τα λιγα που ξερω στο θεμα αυτο) εχουν πολλα πραγματα να κανουν, ειναι ολοκληρη τεχνολογια, μπορουν να παραξουν ατελειωτους φανταστικους και εξωπραγματικους ηχους που σε βοηθουν για να δημιουργησεις αρμονια και μουσικη.

Επιπλεον... μπορουν να μιμηθουν και διαφορα αλλα οργανα η ηχους. Αυτο ειναι ολο το θεμα....

 

 

Συμπληρωματικα στη συζητηση (κατι που ξεχασα).

Το ηλεκτρονικο πιανο που παιζει ο Νικολας στα βιντεο, ισως ειναι η μοναδικη εξαιρεση στον κανονα που πιστευω. Και να μην υπηρχε το ηλεκτικο πιανο επρεπε να εφευρεθει για να καλυψει τις συγχρονες αναγκες της μουσικης.

Ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα ο συσχετισμος ενος κανονικου πιανου με ενα ηλεκτρονικο (στην ουσια ειναι το ιδιο οργανο) και διαφορετικος ο συσχετισμος ενος σαξοφωνου με ενα σαχλοφωνο.

 

Για τα βιολια.

 

Εσυ να εισαι πιο ανεκτικος, εγω δεν ειμαι μεγαλος, ειμαι ακομα κατω απο 100  ;D

 

 

Σορυ τα βιολια δεν τα βαλες εσυ. Το διορθωσα παραπανω

Αρχιζουμε και το χανουμε σιγα σιγα....  ;D

 

TSotir δεν ξέρω πού ακριβώς διαπίστωσες οτι σε βρίζω, το επαναλαμβάνεις συνεχώς και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο. Δεν σε γνωρίζω και δεν έχω λόγο να σε βρίσω. Κι αν δε σου αρέσει αυτό που έστειλα δεν με πειράζει ειλικρινά. Μάλλον έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα.

 

Κάνεις μεγάλο λάθος. Αυτό ενδιαφέρει κυρίως. Αν το είχες κάνει από την αρχή θα μιλούσαμε γι αυτό και όχι για το αν είναι πειστικός ο ήχος ή όχι (που δεν είναι).

 

Ίσως κάνω λάθος αλλά εκτός του Μανώλη Χναράκη κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για το πώς έφτιαξα αυτό που έφτιαξα, και ακόμη και όταν έδωσα από μόνος μου κάποιες πληροφορίες τα σχόλια που ακολούθησαν ήταν πάλι άσχετα με το θέμα.

 

Τελος πάντων, no hard feelings που λένε και στο χωριό μου. Ευχαριστώ για τη φιλοξενία και καλές γιορτές.

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μαριε, προσεξε τωρα.

Οταν στο θεμα ετουτο παρακατω...

http://www.noiz.gr/index.php?topic=191855.msg643899#new

...σου ειπα οτι μου αρεσει το τραγουδακι, και συ εξεφρασες την απορια σου πως και μ αρεσε εμενα, καπως μουρθε...

Ειπα τι θελει να πει ο ποιητης τωρα?? (Κατι γνωστο μου δειχνε το "Marios Paradisis" αλλα...τιποτε... ειχα ξεχασμενο τελειως τουτο το θεμα εδω και ψαχνοντας πριν μια ωρα να βρω ενα αλλο βιντεο επεσα πανω του και μου σηκωθηκε η τριχα καγκελο :o) Και προσπαθησα τοτε με μια φωτο να σου δειξω οτι ημουν και γω της δουλειας και αν εισαι αυτης της δουλειας, ασχετα με οτι αλλο παιζεις και σ αρεσει, τη δουλεια πρεπει να την αγαπας και να σου αρεσει για να μπορεσεις να επιβιωσεις....διαφορετικα??!!

 

Τελικα να σου πω που ειναι το θεμα και φτιαχνω ολο τουτο εδω τωρα το ποστ.

Σε τουτο το θεμα, μη γνωριζοντας τα περι "εφαγες Χ" παρεξηγησα και νομισα οτι ειχα να κανω με καποιο σιχαμενο κωλ@παιδο που πουλαει κουλτουρα παιζοντας πετρινα χρονια με σαχλοφωνο. ;D

Σορυ λοιπον και ολα τουτα δω που γραφτηκανε παραπανω θεωρησε τα μη γεγραμενα, αλλα και συ ρε ανθρωπε αν με αυτον τον ηχο (μπασου κλαρινου) που παιζεις εκει, εφτιαχνες κατι τετοιο

 

 

Θα ηταν ταμαμ. Γι αυτο εξ αλλου ειναι και τα σαχλοφωνα ρε Μαριε για τι αλλο??

Εσυ εξ αλλου αυτο το ξερεις καλυτερα απο μενα.

 

 

ΥΓ

Ειδες τελικα που λεει το λαικον..."ειδ ο γυφτος τη γενια του κι αλαχαρισε η καρδια του"  ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Thomsot, να είσαι σίγουρος οτι δεν παρεξηγούμαι εύκολα μέσω internet. Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος για συγγνώμες. Αν είχες ρίξει μια ματιά στα υπόλοιπα βιντεάκια που έχω ανεβάσει θα είχες δει και αυτό:

 

www.youtube.com/watch?v=CjB-qKeUxCQ&

 

Οπότε θα καταλάβαινες οτι σίγουρα δεν "πουλάω" ...κουλτούρα  ;D

 

Όσο για το αρχικό βίντεο, για το οποίο έγινε όλη η συζήτηση, δε θεωρώ λανθασμένη την επιλογή κομματιού και μου το επιβεβαιώνουν και τα σχόλια του Σταμάτη Σπανουδάκη στο youtube (με μια επιφύλαξη πάντα, γιατί στο διαδίκτυο δεν μπορείς να ξέρεις σίγουρα την ταυτότητα του καθενός)

Αν και δε σου κρύβω οτι αρχικά σκεφτόμουν να παίξω το Air on the G String (J.S.Bach) με το συγκεκριμένο σαχλόφωνο ;)

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου