Προς το περιεχόμενο

κατάλληλη γυμναστική για μουσικούς ?


joh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα . έχω ένα προβληματισμό σε σχέση με το τι γυμναστική επιτρέπετε ( δεν επιβαρύνει ) όταν κάποιος μαθαίνει κιθάρα .

   συγκεκριμένα τί άποψη έχετε για τα βάρη ;

   έχω δει και έχω γνωστούς που είναι και καλοί κιθαρίστες με φοβερή τεχνική αλλά και είναι τέρατα .

ένας παλιός φίλος  έπαιζε τζαζ και progressive αλλά  και μποξ!! οι δικοί μου τένοντες σίγουρα δέν θα

άντεχαν κάτι τόσο ακραίο . οπότε δε ζητάω να μου μιλήσετε για εξαιρέσεις αλλά για φυσιολογικές καταστάσεις ανθρώπων :)

     είχα γνωρίσει κάποτε στο αεροπλάνο  μια πανεπιστημιακή καθηγήτρια κλασικής κιθάρας και μου είχε πει οτι βάρη απαγορεύονται γιατί οι ώμοι και οι τένοντες πρέπει να είναι ευλύγιστοι και χαλαροί .

Μου φαίνεται όμως λίγο ακραίο ...

      Με προβληματίζει το θέμα γιατί βάση προγράμματος , δουλειά εξάσκηση πρόβες κοπέλα ... μόνο γυμναστήριο θα μπορούσα να στριμώξω γιατί πας όποτε θες ....

     τί άποψη έχετε λοιπόν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τι να πω,αμα δε το ξεφτιλισεις με βαρη δε νομιζω να χεις προβλημα.Στο λυκειο επαιζα πολυ κιθαρα και εκανα και αρκετη γυμναστικη(βλαμμενος εφηβος,"πρέπει να φτιάξω μπρατσα!"  ;D ),δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα στο να παιζω.Ουτε έχω παθει τενοντίτιδες και παρεμφερή.Μη σου πω,σου δινει και καπως περισσοτερη ενεργεια και τα χερια σου ειναι σε μια σχετικη εγρηγορση αν γυμναζεσαι.Μπορει να ειναι και ιδεα μου,δε ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμβία μου είναι καθηγήτρια κιθάρας . Συχνά παθαίνει τενοντίτιδες και μάλιστα οδυνηρές. Παν μέτρον άριστο.Δεν είσαι καθηγητής μουσικής, ή επαγγελματίας μουσικός ,ούτε γυμναστής ή αθλητής .

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά ωρίτσα τρέξιμο και μη πέρνεις ασανσέρ... Η καλύτερη γυμναστική...

 

+1000000  Το body building να ξερεις οτι ειναι αναεροβια ασκηση οποτε δεν νομιζω οτι συμβάλει και τοσο στην καλη υγεια οσο το τρεξιμο.Εγω γουσταρω πολυ ποδηλατο ,Ακροπολη και τετοια φαση αλλα που χρονος.Το body building πιστευω οτι δεν ειναι και τοσο καλο για τα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με γυμναστήριο (βάρη και αερόβιο) 2 χρόνια περίπου δεν έχω πρόβλημα.

Ίσα ίσα, μιας και παίζω μπάσο, καλό μου έκανε.

 

Και ρε σεις εδώ δεν έχει πρόβλημα η ντουλάπα (πλέον) ο Petrucci, τι να λέμε τώρα; ;D

 

+1000000  Το body building να ξερεις οτι ειναι αναεροβια ασκηση οποτε δεν νομιζω οτι συμβάλει και τοσο στην καλη υγεια οσο το τρεξιμο.

ψέμα απλά :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου