Προς το περιεχόμενο

Peavey Valveking ή Βugera 333?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους παιδια.Οπως φαινεται και απο τον τιτλο 8ελω τη γνωμη σας για τους δυο αυτους ενισχυτες.Το στυλ μου δεν ειναι συγκεκριμενο αν και κινουμε στα ροκ/μεταλκαι μπλουζ μονοπατια.Ο λογος που θελω εναν καινουργιο και μεγαλυτερο ενισχυτη ειανι επειδη απλα 8ελω κατι καινουργιο και επειδη οταν παιζω σπιτι μου 8ελω να αποφευγω να συνδεω την πεταλιερα μου ωστε να βγαζω ζεστο και καλο ηχο.Απλα θαρρω οτι 8α με καλυπτει και για καποα λαιβ ο ενισχυτης που 8α παρω.Ας σημειωθει οτι ως καμπινα θα παρω την harley benton 2 x 12 με τα vintage 30 ηχεια.πιστεβω ειναι αρκετα καλη για αυτες τις κεφαλες.Και ενω ξερω οτι ο bugera ειναι πιο πολυπλευρος,αυτο για το οποιο αναρωτιεμαι ειναι αν στον VK  πληρωνεις στην ουσια και το "ονομα" η αν ολα τα λεφτα ειναι η πραγματικη αξια του.ειμαι σιγουρος οτι και αυτος ειναι πολυ καλος ενισχυτης ομως...ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν είχα πάρει εγώ τον Valveking 212 δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα ο Bugera όπου και θα ήταν η επιλογή μου, άρα κατ'εμέ Bugera.

Να διευκρινίσω ότι δεν μετάνιωσα για την αγορά του ValveKing, είναι πολύ καλός και πάααρα πολύ δυνατός, "ασυμμάζευτος" θα έλεγα και ίσως αυτό είναι το μοναδικό του μείον.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει ομως οτι στον peavy πληρωνεις και τη μαρκα του?δηλαδη να οχι τοτε για ποιο λογω προτιμουν πολλοι τον bugera?και κριμα γιατι στο youtube μονο με τον valveking δεν τον συγκρινει κανενας.ακομα και με mesa και marshall εχω βρει συγκρισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει ομως οτι στον peavy πληρωνεις και τη μαρκα του?

Ε όχι, όχι τουλάχιστον σ'αυτά τα κινέζικα μοντέλα της Peavey, στους Αμερικάνικους ναι, ένα κάτι τις παραπάνω θα το δώσεις (απ'αυτό που αξίζει) και για το "Peavey" και για το "Made In USA" ;)

και κριμα γιατι στο youtube μονο με τον valveking δεν τον συγκρινει κανενας.ακομα και με mesa και marshall εχω βρει συγκρισεις...

Ναι, γιατί η ηχητική προσέγγιση της Bugera είναι πιο κοντά στους Marshall και Mesa Boogie, πάρα σε ένα all around ήχο.

Εξάλλου οι Bugera διαφημίζονται ως High Gain και δεν θα είχε νόημα να τον συγκρίνουν με τον Valveking.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εξάλλου οι Bugera διαφημίζονται ως High Gain και δεν θα είχε νόημα να τον συγκρίνουν με τον Valveking.

 

 

τον συγκρινουν με αυτους τους ενυσχητες γιατι το επιπεδο της ποιοτητας του ηχου του ειναι τοσο υψηλο οσο των προαναφερθεντων κλασσικων ενυσχητων... Μακαρι να εχουν λυσει και τα προβληματα αξιοπιστιας που ειχαν πριν μερικα χρονια , γιατι οι μπουγκερα αξιζουν και με το παραπανω τα λεφτα τους...

 

απο τους πιβι , θα μπορουσε να συγκριθει με τον 6505+... Ο βαλβκινγκ ηχητικα ειναι  κατωτερος... του μπουγκερα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απο τους πιβι , θα μπορουσε να συγκριθει με τον 6505+... Ο βαλβκινγκ ηχητικα ειναι  κατωτερος... του μπουγκερα...

 

Κατώτερος δεν είναι, είναι διαφορετικός ως προς τον ήχο του.

Ποιοτικά μη ψάχνεις... Και οι δύο παιδιά της China είναι ;D, πάνω κάτω μία από τα ίδια, μεγάλη γραμμή παραγωγής και όχι ατομικοί ελέγχοι από ανθρώπους, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν είναι καλοί ενισχυτές και οι δύο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατώτερος δεν είναι, είναι διαφορετικός ως προς τον ήχο του.

Ποιοτικά μη ψάχνεις... Και οι δύο παιδιά της China είναι ;D, πάνω κάτω μία από τα ίδια, μεγάλη γραμμή παραγωγής και όχι ατομικοί ελέγχοι από ανθρώπους, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν είναι καλοί ενισχυτές και οι δύο.

 

βασικα απο ποιοτητα ηχου τον εκρινα... το οτι ειναι και οι δυο τσαινα ειναι δεδομενο αλλα να σου πω και κατι... ουφ πια με τα τσαινα κτλ... αλλο να δωσεις 389 για τον 6260 και αλλο 1000 και για οποιονδηποτε αλλο...εξαλλου εχει ακουστει οτι η μπουγκερα πλεον εχει λυσει σε πολυ μεγαλο βαθμο τα προβληματα αξιοπιστιας που ειχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα απο ποιοτητα ηχου τον εκρινα...

Ε γι'αυτό είπα κι εγώ

Κατώτερος δεν είναι, είναι διαφορετικός ως προς τον ήχο του.

Δε μπορείς να συγκρίνεις δύο ενισχυτές ως προς τον ήχο τους, όταν ο προσανατολισμός τους είναι διαφορετικός. Ο ένας (βλ. Bugera) είναι τύπου High Gain και ο άλλος (βλ. Peavey) είναι All Around φάση.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου