Προς το περιεχόμενο

Peavey Valveking ή Βugera 333?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε γι'αυτό είπα κι εγώΔε μπορείς να συγκρίνεις δύο ενισχυτές ως προς τον ήχο τους, όταν ο προσανατολισμός τους είναι διαφορετικός. Ο ένας (βλ. Bugera) είναι τύπου High Gain και ο άλλος (βλ. Peavey) είναι All Around φάση.

 

οκ καταλαβα... παντως απο οτι εχω ακουσει μπουγκερα... θα ελεγα οτι εχουν και καλο καθαρο καναλι... οχι φεντερ αλλα αξιοπρεπεστατ καθαρο καναλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε γι'αυτό είπα κι εγώΔε μπορείς να συγκρίνεις δύο ενισχυτές ως προς τον ήχο τους, όταν ο προσανατολισμός τους είναι διαφορετικός. Ο ένας (βλ. Bugera) είναι τύπου High Gain και ο άλλος (βλ. Peavey) είναι All Around φάση.

Δηλαδη οταν θα θελω να χαμηλωσω το gain και να πιασω κατι πιο blues δεν θα μπορω να το κανω επιτυχημενα με τον bugera?καλυτερα valveking σε εκεινη τη φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οταν θα θελω να χαμηλωσω το gain και να πιασω κατι πιο blues δεν θα μπορω να το κανω επιτυχημενα με τον bugera?καλυτερα valveking σε εκεινη τη φαση?

Με τον Bugera θα βγάλεις πιο Bluesy ήχο, σε αντίθεση με τον VK που δεν φτάνει τα γκάζια του Bugera.

Το ζητούμενο είναι τι ήχο θέλεις εσύ απ'τον ενισχυτή.

Που θέλεις να έχεις μεγαλύτερη έμφαση, στα καθαρά ή στην παραμόρφωση ή μήπως και στα δύο εφόσον όμως τα επίπεδα παραμόρφωσης που ζητάς δεν είναι τύπου "νεκρομπουρμπουρουμ" ;D

 

Αν ψάχνεις καλύτερα καθαρά και από 'κει και πέρα γκάζια από πετάλια-πεταλιέρες κλπ τότε πας στον ValveKing, ο οποίος μπορεί να σου δώσει και αρκετό γκάζι στο "βρώμικο" κανάλι, όχι όμως του επιπέδου που θα πάρεις απ'τον bugera.

Τα δε καθαρά του Bugera είναι περισσότερο τύπου JCM 900, δηλαδή ναι μεν καθαρό, αλλά ένα δυνατό strum με humbuckers θα στο βγάλει με ελαφριά παραμόρφωση, κάτι το οποίο δεν θα το κάνει ο ValveKing.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή μήπως και στα δύο εφόσον όμως τα επίπεδα παραμόρφωσης που ζητάς δεν είναι τύπου "νεκρομπουρμπουρουμ" ;D

 

Ψαχνω ακριβως οτι αναφερεις εδω πανω.Οσον αφορα τις πεταλιερες απλα θελω να μπορω να εχω τον ηχο που θελω χωρις πολλα καλωδια.Δλδ καλη παραμορφωση σε αρκετα επιπεδα,καλο lead και ζεστο καθαρο ωστε καποια στιγμη να εχω πεταλια  chorus delay νατε και reverb.η απλα να χρησιμοποιω την πεταλιερα μου ως stomp box εφ οσον κανει true bypass.και παλι ομως τον ηχο της πηγης 8α τον προτιμουσα για καποιο λογο...

Αρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τον Valveking τον εχω δοκιμασει αρκετες φορες σε προβαδικα και θα ελεγα οτι ειναι καραhighgain ενισχυτης,με αρκετα καλο clean καναλι.Κατι σαν 6505 κατώτερης ποιοτητας.Δηλαδη αυτος ο bugera τι παραμορφωση εχει πια?Diezel?VHT?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτος ο bugera τι παραμορφωση εχει πια?Diezel?VHT?

Παντως απο videos τον EVH 5150 KAI MESA DUAL REKTIFIER τους πιανει πολυ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η γνωμη μου ειναι χτυπα τον.399 σε αυτη την κατηγορια ενισχυτων ειναι τσαμπα πραμα.Συνιθως μιλαμε για πανω απο 1000ρικο.Μεχρι να χαλασει θα τα χει βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω.Θα σου προτεινα να το ψαξεις λιγο παραπανω για καμπινα γιατι ειναι κατι που σου μενει περισσοτερο απο μια κεφαλη,και παιζει μεγαλο ρολο στο ποσο καλα θα ακουστει ενας ενισχυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ακριβως οτι αναφερεις εδω πανω.Οσον αφορα τις πεταλιερες απλα θελω να μπορω να εχω τον ηχο που θελω χωρις πολλα καλωδια.Δλδ καλη παραμορφωση σε αρκετα επιπεδα,καλο lead και ζεστο καθαρο ωστε καποια στιγμη να εχω πεταλια  chorus delay νατε και reverb.η απλα να χρησιμοποιω την πεταλιερα μου ως stomp box εφ οσον κανει true bypass.και παλι ομως τον ηχο της πηγης 8α τον προτιμουσα για καποιο λογο...

Αρα?

ΟΚ, αν αυτό είναι το ζητούμενο πας για ValveKing.

Το true bypass έχει να κάνει με τα πετάλια σου ή την πεταλιέρα σου που φαντάζομαι θα θέλεις να τα/τη βάλεις στο loop.

Το δε γκάζι που θα πάρεις απ'τον VK είναι αρκετό (τουλάχιστον για μένα) για να παίξεις μέχρι και Maiden, απο 'κει και πέρα αν έχεις ένα booster ή ένα OD πεταλάκι να κάνει boost είσαι ΥΠΕΡ-καλυμμένος.

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, αν αυτό είναι το ζητούμενο πας για ValveKing.

Το true bypass έχει να κάνει με τα πετάλια σου ή την πεταλιέρα σου που φαντάζομαι θα θέλεις να τα/τη βάλεις στο loop.

Το δε γκάζι που θα πάρεις απ'τον VK είναι αρκετό (τουλάχιστον για μένα) για να παίξεις μέχρι και Maiden, απο 'κει και πέρα αν έχεις ένα booster ή ένα OD πεταλάκι να κάνει boost είσαι ΥΠΕΡ-καλυμμένος.

Δηλαδη θα χρειαζομαι οποσδηποτε κατι για boost στο drive?παλι στα πεταλια καταφευγω.Οταν ανεφερα την πεταλιερα μου εννοουσα μονο για εφφε οχι και για boost η distortion.δεν σκοπευω δηλαδη να χρησιμοποιησω οποιονδηποτε απο αυτους τους ενισχυτες ως απλα περισσοτερη ενταση.θελω και τον πραγματικο τους ηχο.Και δυστυχως οσον αφορα τα drive ο vk ειναι πολυ καλος αν εχεις και ενα boost ειτε αυτο ειναι tube screamer η οτιδηποτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πιο all around φαση εχε στα υποψιν σου και τον v55. Εχει παρα πολυ καλο καθαρο και το βρωμικο καναλι του φτανει για hard rock φαση. Με ενα πεταλακι κιολας μπροστα θα εισαι super!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου