Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αγαπητέ admin, αυτό που ζητάς είναι παράλογο.

Παίρνεις σαφή πολιτική θέση χαρακτηρίζοντας "απαράδεκτη" μια πολιτική κίνηση κι έπειτα ζητάς να μην συζητούν τα μέλη πολιτικά. Προσωπικά μου είναι αδιάφορες οι πολιτικές απόψεις που εκφράζονται στο νόιζ(εκτός από τις ακραίες και μισάνθρωπες) αλλά όχι οι δικές σου τοποθετήσεις. Αναγκαστικά σιωπώντας(καθώς δεν συζητώ πλέον πολιτικά στο νόιζ) φαίνεται πως συναινώ κι εγώ στην αντίληψή σου περί απαράδεκτου. Καθώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει, δεν έχω παρά να ζητήσω την διαγραφή του λογαριασμού μου. Ευχαριστώ.

 

Οχι δεν έκανα πολιτική τοποθέτηση. Αντιθέτως... Το να γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά δεν είναι πολιτική θέση φίλε μου. Είναι σεβασμός στον παγκόσμιο πολιτισμό και τα μνημεία του πέρα από ιδεολογικά φρονήματα και εποχικές αψιμαχίες. Το ότι εσύ το θεωρείς πολιτική τοποθέτηση είναι ενδιαφέρον όμως.

 

 

Υ.Γ. Το θέμα δεν έχει λόγο υπαρξης πλέον... έχει κοπεί στα χίλια και είναι καταδικασμένο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υ.Γ. Το θέμα δεν έχει λόγο υπαρξης πλέον... έχει κοπεί στα χίλια και είναι καταδικασμένο.

Τον λόγο έχουν οι μπύρες πλέον.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kokobloko η Ιαπωνία έχει πλήρη επίγνωση των σοβαρών φυσικών καταστροφών που την πλήττουν τακτικά. Είναι προφανές απ'το γεγονός ότι η παράδοσή τους (και συνεπώς η "μοντέρνα" κουλτούρα) έχει στιγματιστεί απ'τα φαινόμενα αυτά.

 

Δες το διαφορετικά:

Παρά τις συχνότατες φυσικές καταστροφές που πλήττουν την Ιαπωνία, είναι ουσιαστικά η ΠΡΩΤΗ φορά που συμβαίνει μια τέτοια έκτακτη ανάγκη. Χρειάστηκαν ένας ισχυρότατος σεισμός και ένα τεράστιο τσουνάμι για να γίνει η δουλειά. Πάντα παίζει και ο ανθρώπινος παράγοντας σ'αυτά, δεδομένου ότι το Fukushima προβλεπόταν να πάψει τη λειτουργία του πριν από κανα μήνα. Μάλλον κάποια κομμάτια δεν αντικαταστάθηκαν στον προβλεπόμενο χρόνο δεδομένου ότι θα έβγαινε offline και δεν πρόλαβαν να ξαναμπουν στο πρόγραμμα μετά την αναπάντεχη απόφαση της συνέχισης λειτουργίας...transition periods are a bitch  :(

 

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από το Reuters:

http://www.reuters.com/article/2011/03/13/us-japan-quake-reactor-idUSTRE72C1FT20110313

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα facts και τη σοβαρή συζήτηση υπάρχει άλλο θρεντ. Ας αφήσουμε αυτό στις θεωρίες

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα facts και τη σοβαρή συζήτηση υπάρχει άλλο θρεντ. Ας αφήσουμε αυτό στις θεωρίες

 

My apologies  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν έκανα πολιτική τοποθέτηση. Αντιθέτως... Το να γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά δεν είναι πολιτική θέση φίλε μου. Είναι σεβασμός στον παγκόσμιο πολιτισμό και τα μνημεία του πέρα από ιδεολογικά φρονήματα και εποχικές αψιμαχίες. Το ότι εσύ το θεωρείς πολιτική τοποθέτηση είναι ενδιαφέρον όμως.

Ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβάνεται κανείς την πολιτιστική κληρονομιά είναι και πολιτικός. Η Ακρόπολη, μοιραία, έχει αποτελέσει πεδίο πολιτικής έκφρασης και χρησιμοποίησης πολλές φορές στο παρελθόν. Δεν είναι, ούτε ήταν πάντα ένα μάτσο πέτρες που φωτογράφιζαν οι τουρίστες. Η απολυτότητα του "απαράδεκτου" απέναντι σε μια πολιτική κίνηση, λοιπόν, εκφράζει όχι μόνο πολιτική θέση αλλά και απόλυτη πολιτική θέση. Εκφράζει επίσης μια γενικότερη αντίληψη περί απαράδεκτου η οποία δεν με βρίσκει σύμφωνο. Θεωρήθηκε πως γράφω ως εαν να ήμουν εκπρόσωπος του πάμε(με το οποίο ουδεμία σχέση έχω). Εκφράζω απλώς τον εαυτό μου και ζητώ συγνώμη για το ότι συνέβαλλα στον εκτροχιασμό του θρεντ. Εξάλλου τα γεγονότα στην Ιαπωνία είναι μακράν πιο σοβαρά από οτιδήποτε αφορά τον καθένα μας.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kokobloko η Ιαπωνία έχει πλήρη επίγνωση των σοβαρών φυσικών καταστροφών που την πλήττουν τακτικά. Είναι προφανές απ'το γεγονός ότι η παράδοσή τους (και συνεπώς η "μοντέρνα" κουλτούρα) έχει στιγματιστεί απ'τα φαινόμενα αυτά.

 

Δες το διαφορετικά:

Παρά τις συχνότατες φυσικές καταστροφές που πλήττουν την Ιαπωνία, είναι ουσιαστικά η ΠΡΩΤΗ φορά που συμβαίνει μια τέτοια έκτακτη ανάγκη. Χρειάστηκαν ένας ισχυρότατος σεισμός και ένα τεράστιο τσουνάμι για να γίνει η δουλειά. Πάντα παίζει και ο ανθρώπινος παράγοντας σ'αυτά, δεδομένου ότι το Fukushima προβλεπόταν να πάψει τη λειτουργία του πριν από κανα μήνα. Μάλλον κάποια κομμάτια δεν αντικαταστάθηκαν στον προβλεπόμενο χρόνο δεδομένου ότι θα έβγαινε offline και δεν πρόλαβαν να ξαναμπουν στο πρόγραμμα μετά την αναπάντεχη απόφαση της συνέχισης λειτουργίας...transition periods are a bitch  :(

 

Ένα ενδιαφέρον άρθρο από το Reuters:

http://www.reuters.com/article/2011/03/13/us-japan-quake-reactor-idUSTRE72C1FT20110313

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και το πολυ ωραιο λινκ που μου εστειλες...και για να ξεκαθαρισω κατι...δεν αναφερομαι στον παραγοντα ''φυσικη καταστροφη'' (σεισμος , τσουναμι κλπ) τα οποια ειναι θλιβερα να συμβαινουν σε μια ατυχη χωρα, της οποιας οι κατοικοι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν φταινε σε τιποτα (αν ειναι δυνατον-καθε αλλο εχουν τη στηριξη και την συμπονοια ολων). Αναφερομαι στις καταστροφες απο ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ αιτία (π.χ. αστοχια κτιριων , οδων , γεφυρων, λιμενων  κλπ)...Τα παραπανω εφοσον ειναι κατασκευασμενα απο ανθρωπο αποτελουν μη φυσικες καταστροφες (ειναι τεχνητες καταστροφες), ασχετα αν η αιτια ηταν ενα φυσικο φαινομενο.Ετσι και στην περιπτωση των πυρηνικων οι καταστροφες ειναι μη φυσικες, προερχονται απο ανθρωπινη αμελεια-κακο σχεδιασμο-ελλειπη μελετη και προληψη κλπ)...Για να μην παρεξηγηθω και στο τελος με πειτε και μισανθρωπο  ;D ;D

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο τρόπος με τον οποίο αντιλαμβάνεται κανείς την πολιτιστική κληρονομιά είναι και πολιτικός.

Σίγουρα... ο Χίτλερ π.χ. το έκανε στην περίπτωση του Νιτσε και του Βάγκνερ. Αλλά σίγουρα επίσης, δεν έχει αφήσει τη στάμπα του στην παγκόσμια πολιτιστική κουλτούρα. ::)

 

Η Ακρόπολη, μοιραία, έχει αποτελέσει πεδίο πολιτικής έκφρασης και χρησιμοποίησης πολλές φορές στο παρελθόν. Δεν είναι, ούτε ήταν πάντα ένα μάτσο πέτρες που φωτογράφιζαν οι τουρίστες.
:o :o :o Τώρα καταλαβαίνω και το παραπάνω...

 

Αν και πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, (καθόλου πολιτική) δυστυχώς αδυνατώ να αναπτύξω ένα τέτοιο θέμα κάτω από αυτό το πρίσμα και την ενότητα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου