Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1

Υποβοσκει ακόμα ο ρατσισμός.Η ξενοφοβία είναι το σκαλί πάντοτε για να εκδηλωθει αυτό.

 

Κρίνεις με κριτήρια Ευρωπαίου. Οι Ιάπωνες έχουν εντελώς διαφορετικό σετ αντιλήψεων και κριτηρίων. Γιαυτό και η κοινωνική τους οργάνωση ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με την Ευρώπη και την Αμερική.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το οποίο απέχει κατά τι από το Ας τα περιορίσουμε τέτοια σχόλια καλύτερα :)

Από τον ίδιο φίλο σου μάλλον διάβασα ένα λινκ ότι γενικά ότι κτίριο χτίστηκε την τελευταία 20ετία στο Τόκυο έμεινε κυριολεκτικά ανέπαφο λόγω των αυστηρότατων κανονισμών που εφαρμόζουν στις κατασκευές.

 

Τεράστια καταστροφή όπως κ να έχει με πολλές απώλειες σε ανθρώπους... Δυστυχώς είναι κ αυτά μέρος της ζωής, αλλά συμφωνώ με τον ΣΦ ότι χάρη στην οργάνωσή τους πρέπει να απέφυγαν τα εκατομμύρια θανάτους...

 

 

Iστορικα οι ιάπωνες υπηρξαν αλαζονες φασιστες και κανανε πολλα καλα.Απλα ειπα την αποψη μου για το αλάζονες που εγραψε καποιος παραπάνω.Σιγουρα περάσαν πολλα χρόνια απο τότε.Αλλα τουλαχιστον πολιτισμικα είναι κλειστος λαός ακόμα και σήμερα.

Ναι θα συμφωνησω με τον sf είναι αηδιαστικα ευγενικός λαός το οποίο φαίνεται και στην γλωσσα τους.(π.χ χρησιμοποιούνε διαφορετικες εκφρασεις για να ευχαριστησουν ή να ζητησουν το οτιδήποτε αναλογα με το που βρίσκονται).Η κουλτουρα τους σιγουρα ειναι δυσνόητη από τον δυτικό.

Απο εκεί και πέρα καμία προθεση να γυρίσω την συζητηση στα περι φασισμου και ρατσισμου.

Οποιος κοιτάξει την ιστορία τους ας βγάλει τα δικά του συμπερασματα.Η ιαπωνια είναι μία χωρα έτη φωτός μακριά όσον αφορα την τεχνογνωσία και τεραστια εξαγωγική δύναμη.Παντοτε σεισμους και καταστροφες είχανε και στο τελος ξαναχτίζανε τα παντα.

Off topic τελος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας αρκεί...

Όταν καποιος μου θεωρεί τους ιάπωνες μη αλαζονες συγνωμη αλλα Θα το σχολιαζω και θα λέω την αποψη μου.Εκτος και αμα το σχολιο μου ή ακόμα η συζητηση περι φασισμου και ρατσισμου θεωρείται ταμπού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν κάποια χρόνια είχα δεί σε μια ταξιδιωτική εκπομπή ότι αν στο Τοκυο αφήσεις την τσάντα σου σε ένα παγκάκι, δεν θα στην πάρει κανείς. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό, αν είναι τραβηγμένο, αλλά αν είναι αλήθεια τότε μιλάμε για ένα ριζικά διαφορετικό τρόπο σκέψης και στάση ζωής. Ναι, σε κάποια πράγματα οι Ιάπωνες είναι λίγο ...κάπως, όμως δεν μπορείς να μην τους θαυμάζεις. Ίσως τελικά είμαστε εμείς οι ξενόφοβοι κι όχι αυτοί.

 

Το περίεργο με το θέμα σεισμός/οικονομικά είναι ότι σύμφωνα με κάποιους γνώστες (εντός και εκτός εισαγωγικών) το πρόβλημα στην Ιαπωνία είναι ότι η κατανάλωση αγαθών είναι μικρότερη της παραγωγής τους και έτσι μέσω των νέων αναγκών που δημιουργεί ο σεισμός θα ανοιχτούν νέα οικονομικά κανάλια από όπου μπορεί να διοχετευθεί η παραγωγή και έτσι θα έχουν μεσοπρόθεσμα οφέλη.

 

Βέβαια, ποσο ψυχρά και απάνθρωπα φαίνονται όλα αυτά όταν υπάρχει τέτοια καταστροφή. Χρήμα uber alles.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλαζόνας αρσενικό

 

αυτός που έχει υπερβολική εμπιστοσύνη στις ικανότητές του και θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο από τους άλλους

 

μολις μου βρεις ΕΝΑΝ Ιαπωνα που θα σου πει οτι ειναι ο καλυτερος απο ολους και ανωτερος ολων να μου το πεις...

 

γιατι δεν εχω γνωρισει ουτε εναν Ιαπωνα που να θεωρει τον εαυτο του κατι περισσοτερο απο ενα κομματι μιας οργανωμενης ομαδας (ΟΛΟΙ μαλιστα οταν τους κανεις καποιο κοπλιμεντο  το "αρνουνται" λεγοντας "δεν ειναι ετσι","ειμαι ενα τιποτα","δεν αξιζω τοσο οσο λετε"...κτλ)

 

αντιθετα εχω... γνωρισει......8 εκατομμυρια Ελληνες  που πληρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις προϋποθεσεις του...λεξικου.... ::)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιθετα εχω... γνωρισει......8 εκατομμυρια Ελληνες  που πληρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις προϋποθεσεις του...λεξικου.... ::)  

 

;D

 

(Αισιόδοξο σε βρίσκω...Τι σε εμπόδισε να γράψεις 9.999.900? ;D)

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις μου βρεις ΕΝΑΝ Ιαπωνα που θα σου πει οτι ειναι ο καλυτερος απο ολους και ανωτερος ολων να μου το πεις...

 

γιατι δεν εχω γνωρισει ουτε εναν Ιαπωνα που να θεωρει τον εαυτο του κατι περισσοτερο απο ενα κομματι μιας οργανωμενης ομαδας (ΟΛΟΙ μαλιστα οταν τους κανεις καποιο κοπλιμεντο  το "αρνουνται" λεγοντας "δεν ειναι ετσι","ειμαι ενα τιποτα","δεν αξιζω τοσο οσο λετε"...κτλ)

 

αντιθετα εχω... γνωρισει......8 εκατομμυρια Ελληνες  που πληρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις προϋποθεσεις του...λεξικου.... ::)  

Ιστορικα αναφερθηκα superfunk.

Ιστορικα τουλαχιστον το ακριβως αντιθετο πραξαν.

Ας το σταματησουμε ομως εδω γιατι στο τέλος θα χαρακτηριστω και troll σε αντιθεση με εσενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

;D

 

Τι σε εμπόδισε να γράψεις 9.999.900? ;D)

 

 

ενταξει εχω αφαιρεσει 999.900  ανηλικους κατω των 9 ετων (δεν τους εχουν εκπαιδευσει ακομα στα "καλα" της φυλης μας) και 1εκ. υπεργηρους (ανω των 90,οι οποιοι απο την πολυ σφαλιαρα που εχουν φαει εβαλαν τελικα μυαλο... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καποιος μου θεωρεί τους ιάπωνες μη αλαζονες συγνωμη αλλα Θα το σχολιαζω και θα λέω την αποψη μου.

 

Δεκτό,αλλά διαφωνώ με το να "χτυπάς" τον "άλλο" όταν υποφέρει.

 

Προσωπικά δεν έχω γνώμη για τους Ιάπωνες,πολύ απλά γιατί δεν έχω ιδία εμπειρία...Το μόνο που ξέρω,είναι οτί δεν μιλάνε Αγγλικά. ;D

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό,αλλά διαφωνώ με το να "χτυπάς" τον "άλλο" όταν υποφέρει.

 

Προσωπικά δεν έχω γνώμη για τους Ιάπωνες,πολύ απλά γιατί δεν έχω ιδία εμπειρία...Το μόνο που ξέρω,είναι οτί δεν μιλάνε Αγγλικά. ;D

 

Συγνωμη S9F όμως το ότι "χτυπαω τον άλλον όταν υποφέρει" είναι δικό σου συμπερασμα.

Δεν χαρηκα με το συμβαν όπως και καθε υγιής ανθρωπος που βρισκεται σε πνευματικη επαφη με τον ευατο του.

Απλα σχολιασα το ότι δν ειναι αλαζονες που αναφερθηκε απο καποιον.Υπενθυμιζωντας το παρελθον τους ιστορικα τουλαχιστον.Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου