Προς το περιεχόμενο

Bass Pedalboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους απανταχού Noizάδες και κυρίως μπασσίστες...

Δημιούργησα αυτό το θέμα με μοναδικό σκοπό να μοιραστούμε εμείς οι μπασσίστες τις επιλογές μας στα χρωματιστά κουτάκια...Και ξεκινώ εγώ...

1)Dunlop bass q cry baby.

2)Boss ODB-3(Bass overdrive).

3)Electro harmonix bass big muff.

4)Boss CEB-3(Bass chorus).

5)Behringer bdi 21.

6)Electro harmonix stereo memeory man with hazarai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Με την σειρά που τα έχω συνδεδεμένα:

1) Korg Pitchblack

2) Rothwell Lovesqueeze

3) Sanford and Sonny Bluebeard fuzz

4) Tech 21 Sansamp VT Bass

5) EHX Small Stone nano

6) EHX #1 Echo digital delay

7) Tech 21 Sansamp Bass Driver DI

 

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για το (2) πρώτα. Είχα ψιλοφρίξει με το compressor που είχα και ψάχνοντας βρήκα αυτό εδώ το site http://www.ovnilab.com/ και διάβασε-διάβασε κατέληξα στο Love Squeeze. Είναι πολύ απλό στην λειτουργία του: volume και compression. Καμία αλλοίωση στον τόνο, αθόρυβο ακόμα κι αν τα βάλεις όλα στο τέρμα και είναι αυτό που πρέπει να είναι ένα compressor, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη.

Για το (3), αυτή τη φορά ήθελα να αλλάξω την παραμόρφωση μου. Ξεκίνησα από το Bass Big Muff της EHX που μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά ήθελα κάτι λίγο πιο βάρβαρο, πέρασα στο Boss ODB-3 και στο Tech 21 XXL, τα οποία όμως μου φάνηκαν πάρα πολύ σκληρά. Όταν λοιπόν συνειδητοποίησα ότι μου αρέσουν οι χροιές των fuzz και όχι των overdrive ή των distortion, ξεκίνησα να ψάχνω reviews από fuzz. Βρήκα αυτό εδώ http://bassfuzz.com/, είδα και άκουσα πάρα πολλά πετάλια και κατέληξα στο Bluebeard.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks a lot man...Αυτός από το BassFuzz κάνει από ότι βλέπω reviews σε πετάλια Fuzz και όχι μόνο...Καταλαβαίνεις πολλά από τον ήχο που προσφέρει το κάθε πετάλι...Ωραίος φίλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω συνέχεια καρφί σε ενισχυτή, δε χρησιμοποιώ σε κανένα γκρουπ ως ώρας εφέ.

 

Θεωρώ όμως πάρα πολύ ωραίο και χρήσιμο ένα fuzz και έχω εδώ κ λίγο καιρό το EHX bass big muff το οποίο μου αρέσει πάρα πολύ.

 

Οπότε no pedalboard for me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι ξεκινάνε όλα. :)

Μετά θα θες ένα κουρδιστήρι για να μην ενοχλείς, ένα DI τύπου Sansamp γιατί δεν μπορείς να βασίζεσαι στα μηχανήματα των μαγαζιών, έναν κομπρέσορα γιατί τα περισσότερα μαγαζιά δεν έχουν ούτε στο PA, πολλές φορές ούτε PA και καταλήγεις με 3-4 πετάλια στα πόδια σου.

Και μετά βέβαια ότι χρειάζεσαι για τις ανάγκες των κομματιών, όπως π.χ έχω εγώ το phaser και το delay.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή αν είχα λεφτά θα έπαιρνα 2 3 εφέ σίγουρα, όπως delay κ συνθ. Και όπως φαίνεται ίσως κ να ήταν χρήσιμος κ ένας compressor. Ευτυχώς δεν έχω δεκάρα οπότε δεν παίρνω τίποτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω απαντήσει και εδώ:

Θα μιλήσω για μπάσο γιατί δεν ξέρω τα κιθαριστικά μαραφέτια... Το ξέρω ότι είμαι προδότης που πήγα σε πεταλιέρα αλλά εκτός από τα λεφτά στα πετάλια είναι και τα ΚΙΛΑ πολλά για να τα σέρνεις δεξιά και αριστερά...

Έχουμε και λέμε:

- Tuner -> Behringer TU300 (20e) (και δεν θέλω κουβέντα με κάλυπτε απόλυτα και χωρίς κανένα πρόβλημα)

- Volume -> Δεν το χρειάζεσαι... Αλήθεια...

- Wah -> Danelectro Trip L Wah (59e)

- Comp -> Δεν είναι απαραίτητο...

- Fuzz -> EHX Bass Big Muff (75e)

- Drive -> Θα πρότεινα το Ibanez PD7 σε τιμή 49$ από ebay αλλά επειδή είναι discontinued (Μ@@@ιες της Ibanez και τα γούσταρα τα πετάλια)Άρα αναγκαστικά θα πάω στην αμέσως επόμενη λύση.. Boss ODB3 (88e)

- Phaser -> EHX Small Stone (69e)

- Chorus -> Μπάσο παίζεις... Ξεκόλλα

- Delay -> Θα πρότεινα πάλι το Ibanez DE7 αλλά όπως και στο drive θα πάω στην άλλη μου επιλογή (φθηνότερη βέβαια) Behringer VM1 (60e)... Αλλιώς take your chances και ίσως προλάβετε τα τελευταία κομμάτια από το DE7 (82e)

- EQ -> Fame sweet tone EQ10 (49e)

- Booster -> EHX The mole Bass Booster (35e)

- Τροφοδοσία -> One Spote (25e)

- Pedalboard -> 20e από τα Learoy Merlin με ροδάκια και από όλα +10 ευρώ για την ταινία...

Κόστος:

465e (Όλες οι τιμές από Thomann εκτός από το EQ και το Booster)

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες γιατί το τελικό μου gear ήταν αρκετά πιο ακριβό και αρκετά διαφορετικό... Απλά αυτά τα είχα δοκιμάσει όλα και πιστεύω πως αν δεν έχεις (τρελό)GAS σε βγάζουν άνετα πολλά χρόνια

 

Και επίσης υπάρχει και αυτό εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175608.0

;)

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου