Προς το περιεχόμενο

Bass Pedalboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση προς τους κατόχους του Bass Blogger της ΕΗΧ.

Τι λέει σαν πετάλι; Έχω ακούσει αρκετές αρνητικές κριτικές, χωρίς να το έχω ακούσει ο ίδιος. Δεν ψάχνομαι να το πάρω γιατί με το fuzz που έχω είμαι υπερκαλυμένος, αλλά έχω την απορία εδώ και καιρό.

Ωραιότατο πετάλι απλά δεν κολλούσε με τον ακατάδεχτο σε πετάλια ampeg b100r....To fuzz του δεν έλεγε και μάλιστα αν απο drive το γύριζες σε fuzz 'επρεπε να παίξεις με το tone και το volume αλλιώς τρίριζε λιγουλάκι!το drive του πάντως ήταν πολύ ωραίο και μου άρεσε περισσότερο απο το bass big muff....

με την ευκαιρία να πω και τι είχα:

bass blogger/big muff

ebs multi comp

Dunlop bass Q CRYBABY

digitech x-series multi chorus

πεταλιέρα korg axb1 για reverbs/delays και

behringer bass synth...

Για να μη χάνω το σήμα στο δρόμο είχα και το line-selector της boss ;D

Μετά πήρα τη line6 m9 αλλά ξενέρωσα που δεν είχε dry mix για τα drive της,;άθλια phazer/chorus,μέτρια flangers(εκτώς απο ένα),μέτρια delay...Το looper της περίμενα να επηρεάζεται απο το tap tempo αλλά μπα!Βέβαια το octaver της ήταν απλά τέλειο και είχε ένα πολύ ψυχεδελικό reverb...(κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα)

Τώρα έχω μόνο το bass-synth ,θα του προσθέσω ενα expression pedal και θα πάρω ένα καλό delay και ένα reverb της behringer(RV600 για το space mode)

Πάντως μου έκανε καλό που έπαιζα καρφί στον ενισχυτή για μεγάλο διάστημα γιατί μαθαίνεις να βγάζεις τις ψυχεδέλειες του οργάνου άμεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραία και πλουσιοπάροχα πράγματα βλέπω στα πόδια μας.

Πάντως, επειδή είμαι σίγουρος ότι έχει συμβεί σε όλους, υπάρχουν βραδιές που δεν πατάω ούτε κουμπί. Βάζω το pedalboard στην πρίζα, ανάβω το BDDI και τα ξεχνάω όλη νύχτα. Υπάρχουν όμως και βραδιές που κάνω την μπαλαρίνα και δεν σταματάω να πατάω κουμπάκια.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον ακατάδεχτο σε πετάλια ampeg b100r

 

αυτό είναι αλήθεια και καλά κάνει  ,έτσι και αλλιώς είναι ''εφφετζίδικος'' από μόνος του  ;)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zoom B2.1u

DHA VT-1 Eq DI

 

Αλλά είμαι τεμπέλης και βαριέμαι να χρησιμοποιώ πετάλια, πολλώ δε μάλλον να αλλάζω και patches (αυτό δεν παίζει με τίποτα).

Αν βάλω το DHA, μένει on συνέχεια με μικροδιορθώσεις στο eq ανάμεσα στα κομμάτια.

Υπάρχει βέβαια και το eq του μπάσου.

Δοκίμασα και ένα chorus, πλάκα είχε αλλά δεν το χρειάζομαι.

Το comp το χω στον amp.

Το κουρδιστήρι το χω στο μπράτσο (δόνηση).

Βέβαια δεν έχω και πολλούς ήχους να αλλάξω και κατά βάση καλύπτομαι με αλλαγές με το που θα παίξω τη χορδή, πως (πένα ή δάχτυλα) blend μαγνητών, tone, eq, κλπ.

Υποθέτω όμως τα παιδιά που έχουν ανάγκες για περισσότερες ηχητικές αναζητήσεις, χρειάζονται και περισσότερα πετάλια.

 

Εγώ το μόνο πετάλι που νομίζω ότι (μάλλον) χρειάζομαι, είναι το Boss VE-20.

Γιώργηηηηηηηηηηη το ΣΚ σου ρχομαι  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω Guys δεν βρισκόμαστε πολύ πίσω από τους κιθαρίστες...Έχουμε και εμείς ανάγκη από εφφέ και αυτό φαίνεται από τις απαντήσεις σας...Κάποιος άλλος εφφετζής μπασσίστας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον συνδεδεμενα με την εξης σειρα

 

1) BOSS NS-2 Noise Suppressor

και απο εκει συνδεδεμενα Send Return

2)Boss TU-3 Chromatic Floor Tuner

3)Electro Harmonix Small Clone

4)MXR M80 Bass DI Plus

 

Αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Κι εγώ, αν και για χρόνια έπαιζα καρφί – ενισχυτή, τώρα έχω τα εξής.

 

1.Korg Pitchblack Tuner

2.Electro Harmonix Bass Big Muff

3.Boss SD-1

4.Ibanez Phat-Hed PD7

5.Digitech Bass Multi Chorus

6.Electro Harmonix Nano Bassballs

7.Boss Bass EQ GEB-7

8.Ibanez Delay-Echo DE7

 

Είχα και το Electro Harmonix Bass Blogger  το οποίο αντάλλαξα με το Bass Big Muff και βρήκα την υγεία μου. Πραγματικά δεν μου έκατσε καθόλου καλά αυτό το πετάλι.

Επίσης στο Boss SD-1 που είναι για κιθάρα σκεφτομαι να κάνω ένα mod το οποίο αφήνει να περάσουν περισσότερα μπάσα. Πάντως και ως έχει μια χαρά ακούγετε στο μπάσο (αν δεν το παρακάνεις με το tone βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ καλο θεμα να περνουμε καμια ιδεα και οι υπολοιποι.εγω προσφατα αρχισα να χτιζω πεταλιερα γιατι οπως και να το κανουμε κρινεται απαραιτητη.

προς το παρων λοιπον

1)korg dt-10

2)ebs valvedrive

 

εντως ολιγων ημερων προστειθεται και ενα wah(εχω ανοιξει threat αν θελετε να μου προτεινετε κατι ;D)

και αργοτερα κανα 2 ακομα

 

τελικα αποφασισα να μην βαλω(ακομα τουλαχιστον)το wah στην αλυσιδα μου αλλα ενα phaser η καποιο αλλο modulation πεταλι γιατι ταιριαζει περισσοτερο στα θεματα της μπαντας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ πάρα πολύ ωραία pedalboards με τρομερά εφφέ...Προτείνω να αρχίσουμε να ανεβάζουμε και φωτογραφίες τους...Θα κάνει κάποιος την αρχή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου