Προς το περιεχόμενο

Bass Pedalboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

DSC01444.jpg

Γαμ@@@το pedalboard φίλος...Σύντομα θα ανεβάσω και εγώ φωτογραφία του δικού μου γιατί τώρα βρίσκεται σε κατάσταση πολέμου(καθάρισμα,ΞΕκαθάρισμα,)και το ξανασυναρμολογώ οπότε,stay tuned...

Κάποιος άλλος με φωτογραφίες του pedalboard του???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πλεον, μετα και τις τελευταιες 2 προσθηκες, εφτιαξα και εγω το δικο μου. Μεχρι προτινως τα ειχα χυμα και με μπαταριες. Μεχρι που επρεπε να αγορασω 5 9βολτες μαζι, οποτε και εκανα pedalboard.  ;D

 

1. Behringer TU300 (tuner μια χαρα με βγαζει..)

3. MXR MC-401 Boost

2. Boss ODB-3 (το λατρευω...)

3. EHX Bass Big Muff Pi (προφανης επιλογη, ισως πειραματιστω και με αλλα..)

4. Tech 21 Sansamp Bass Driver Programmable (απλα απιστευτο...)

 

Και νομιζω ειμαι καλυμμενος. Choruses, Octavers, Flangers και τετοια τα αφηνω στους κιθαριστες.  :P Ισως ενας κομπρεσορας να προστεθει στην αλυσιδα.

 

Γενικα δεν ειμαι φαν, αλλα καποια μου εχουν δωσει πραγματικη βελτιωση στον ηχο. Το κουρδιστηρι μεγαλη ευκολια, το boostακι με εχει βοηθησει πολυ για σολο και το Tech 21 το χω συνεχεια ανοιχτο. Το Fuzz ειναι αυτο που χρησιμοποιειται ελαχιστα εως καθολου αλλα γενικα το γουσταρω πολυ. Το boss απ'την αλλη, αν και βαρυ distortion, το χρησιμοποιω αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία ερώτηση να κάνω. Το delay στο μπάσσο τι μπορεί να το θέλει κανείς? ??? ???

Δεν έχω καμία πρόθεση να ειρωνευτώ όποιον έχει, απλά δεν καταλαβαίνω σε τι ήδη μουσικής μπορεί να ταιριάξει και σε τι κομμάτια. Πραγματικά έχω την απορία.

Έχω δύο delay στο σπίτι και βρίσκω ποτέ κάποιο λόγο να τα χρησιμοποιήσω με το μπάσσο, εκτός και αν θέλω να σαχλαμαρίσω λιγάκι ;D ;D ;D Μου φαίνεται ότι αν επιχειρήσω να βάλω delay στο μπάσσο, το μόνο που θα καταφέρω θα είναι μία μεγάλη βαβούρα μέσα στο κομμάτι.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;)

 

Εμένα με ψήνει πολύ σαν ιδέα. Και πρέπει να δοκιμάσω και το συστηματάκι delay με expression pedal να βγει πάλι σαν ήχος τσέλο.

 

Πάντως νομίζω δεν τίθεται θέμα ΟΛΟΙ έχουν το big muff... Ακόμα κ εγώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία ερώτηση να κάνω. Το delay στο μπάσσο τι μπορεί να το θέλει κανείς? ??? ???

Δεν έχω καμία πρόθεση να ειρωνευτώ όποιον έχει, απλά δεν καταλαβαίνω σε τι ήδη μουσικής μπορεί να ταιριάξει και σε τι κομμάτια. Πραγματικά έχω την απορία.

Έχω δύο delay στο σπίτι και βρίσκω ποτέ κάποιο λόγο να τα χρησιμοποιήσω με το μπάσσο, εκτός και αν θέλω να σαχλαμαρίσω λιγάκι ;D ;D ;D Μου φαίνεται ότι αν επιχειρήσω να βάλω delay στο μπάσσο, το μόνο που θα καταφέρω θα είναι μία μεγάλη βαβούρα μέσα στο κομμάτι.

 

Το delay στο μπάσο μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πάάάάάάάάρα πολλούς τρόπους οι οποίοι ποικίλουν ανάλογα με το είδος μουσικής που παίζει ο καθένας μας...Εγώ προσωπικά το delay το πήρα επειδή το βρήκα σε καλή τιμή και σκέφτηκα πως θα ήταν μια καλή ευκαιρία να πειραματιστώ με αυτό και τελικά μου βγήκε σε καλό γιατί τελικά χρειάστηκε(το δεύτερο κομμάτι που ετοιμάζουμε με το συγρότημα έχει intro με delay) οπότε δεν πήγαν τζάμπα τα λεφτά...Βέβαια και η σωστή χρήση του είναι και θέμα υπομονής και επιμονής πολλές φορές...Αν υπάρχουν αυτά και βρίσκεσαι μαζί με το groupάκι σου στο επίπεδο να γράψεις ένα κομμάτι από το μηδέν τότε,και με λίγη φαντασία θα το λατρέψεις...  :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το muff συμφωνώ, όλοι έχουμε ή είχαμε (τουλάστιχον) ένα.

Για το delay με καλύψατε και σε ό,τι αφορά την φώτο, το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα βάση χρησιμοποιώ την πεταλιέρα του Mesa Boogie.

Έχω 3 διαφορετικούς ήχους, ( ένα απο κάθε προεισχυτή + έναν απο την μίξη των δύο).

Στον καθένα έχω διαφορετικό κομπρέσορα σάν πρεσέτ. ( Απο τους ενσωματωμένους στο μηχάνημα).

Προσθέστε 4 ήχους ακόμα με την χρήση του eq του καθενός προενισχυτή, Α.TUBE / B.FET/ C.MIX+TUBE CHANEL EQ / D.MIX+FET CHANEL EQ.

Drive έχω απο το κανάλι της λάμπας του ενισχυτή. Switchable απο την πεταλιέρα επίσης.

Το μόνο εξωτερικό πετάλι που χρησιμοποιώ είναι το Chorus της EBS. Στην λούπα του ενισχυτή, με κατεύθυνση στις ψηλές συχνότητες, μου δίνει αυτή την δυνατότητα ο Mesa, έτσι ώστε να μήν επηρεάζονται οι θεμελιώδεις συχνότητες ( χαμηλές).

Έχω επίσης ένα παλιο eq BOSS ένα Compressor/Limiter & ένα αναλογικό delay ( D-2 ) της ίδιας εταιρίας, τα οποία όμως δέν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ, εκτός άν υπάρχει ειδικός λόγος.

Στο οπλοστάσιο επίσης υπάρχουν Line 6 Pod XT Live + bass expansion, BEHRINGER Bass-Vamp 2 + FC1010 floor board. Αυτά ως επι το πλείστον για ταξίδια και για όπου δέν επιτρεπόταν ο Boogie.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι και το δικό μου.

 

IMAG0118.jpg

 

Ωραίο!!!Συμμαζεμένο και καλοφτιαγμένο!! Έτσι πρέπει να είναι τα pedalboards,όχι velcro από εδώ,καλώδιο από εκεί,τροφοδοτικό παραεκεί...  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου