Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση μπαντών συχνοτήτων απο recording room?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, θα μπορούσες να μας στείλεις ένα δείγμα, για να ακούσουμε κι εμείς τι εννοείς. Έχω την εντύπωση οτι μάλλον γράφεις καλά και ακούς λάθος απο τα μονιτορ. Συνήθως ένα ακουστικό όργανο τύπου κιθάρας δεν έχει την απαιτούμενη ένταση για να επηρεαστεί απο τις ανακλάσεις του δωματίου. Αντιθέτως ένα 5' μονιτορ σε τόσο μικρό χώρο είναι πολύ πιθανότερο να έπηρεάζεται απο το δωμάτιο. Αν μπορείς λοιπον στείλε μας αποιο ηχογράφημα με λίγες πληροφορείες για αυτό που ακούμε.

Have a nice day

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω πω !!!!!!!!!!! ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας.θα στειλω το συντομοτερο ενα δειγμα προφανως flat απο οργανα,γενικα η φωνη μου ακουγεται καλυτερα.

 

τον ηχο απο οτι συνειδητοποιω τον ακουω τελικα σκληρο.(μεγαλη υποθεση να μαθεις να ακους)τον θελω πιο μαλακο χωρις να ειναι αδειος(αυτο που λεγαμε πριν καποια χρονια στο live οταν πετυχαιναμε καλο ηχο:πιο στουντιακο :)

 

τελος,εστειλα μια κατοψη αν μπορειτε πιο αναλυτικα τι ειναι καλο να κανω,

 

στο recording room εχω βαλει 13 πανελ απο πετροβαμβακα 120x0.60 σε διαφορες θεσεις τα 2 στο ταβανι,ενα δυαχυτη 1 μετρο x 0.50 απεναντι στο μικροφωνο,το πατωμα ειναι laminate με γερμαδες αναμεσα πετροβαμβακας νοβοπαν αυτο το λεπτο μαλακο για τους κραδασμους και το laminate.(οχι πλωτο).

 

στο control room χοντρη κουρτινα στο παραθυρο μοκετα στο πλακακι 15 πανελ στους τοιχους σε γωνιες και στο ταβανι πανω απο το κεφαλι μου.

καποια σχολια για παρεμβασεις και στους δυο χωρους, ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια που ακουσες αυτο το...απιστευτο "αυτος με τα πριμα"?

Να σου πω που το άκουσε... Σε πάρα πολλές ηχογραφήσεις, όπου οι ηχολήπτες/παραγωγοί ακολούθησαν τον εύκολο δρόμο της ψηφιακούρας, και δεν μπήκαν στον κόπο να εκμεταλλευτούν τις πραγματικές δυνατότητες της ψηφιακής εγγραφής. Οπότε, συγκριτικά, οι αναλογικές εγγραφές ακούγονται ζεστές και cozy.

 

STELRETH, δεν είμαι ηχολήπτης, αλλά εμπειρικά μόνο μπορώ να σου πω ότι ο ψηφιακός ήχος δεν είναι εξ ορισμού "πρίμος" και στείρος. Φτιάξε το χώρο σου ακολουθώντας τις συμβουλές ανθρώπων που ξέρουν (βλ. SF, Yameth κ.λπ.), και κυρίως άκου και διόρθωνε. Μέχρι να σου αρέσει. Και μετά ξανα-άκου και ξαναδιόρθωσε, μέχρι να σου αρέσει κι άλλο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα δειγμα με τον avalon flat, βλεπω μια γωνια του δωματιου με αρκετη ηχοαπορροφηση με πανελ απο πετροβαμβακα το oktava mk012 εχει 7cm απο το 11ο ταστο του λαουτου,εμενα μου ακουγετε αρκετα σκληρο,στο σαλονι μου το ακουω πιο μαλακο απο οτι στο recording room.

 

θα το ηθελα πιο μαλακο και πιο φυσικο.θα ηθελα πολυ να μου πειτε καποιες γνωμες για το τι χρειαζεται να γινει,και καποιες παρεμβασεις βλεποντας την κατοψη,ευχαριστω.

LAOYTO_FLAT.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινω πιο κατανοητος αλλα και για να σας το υπενθημησω,σε αυτο το δειγμα χαμηλωνω  καποιες μεσαιες και απο τον avalon πριν την ηχογραφηση αλλα και μετα απο το cubase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Οταν βάλεις ακουστικά, πως σου φαίνεται;

2. Το δείγμα που ανέβασες έχει υποστεί EQ ή όχι;

 

Ετσι όπως το ακούω πάντως δεν ακούω χώρο, αφού έτσι κι αλλιώς έχεις κάνει close miking. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι τι σε δυσαρεστεί. Ο ηχογραφημένος ήχος ή το monitoring εκεί που ακούς;

Το πρόβλημα δηλαδή είναι στο control ή στο recording room;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχογραφημένος ήχος δεν μου αρεσει.

Το πρόβλημα είναι στο recording room.

το δειγμα δεν εχει καμμια επεξεργασια.

 

οταν βαλω τα akg240 το ακουω πιο μαλακο αλλα σε πολλες συσκευες (αυτοκινητο, σπιτι και στο control room)ειναι σκληρο σε συγκριση με αλλες ηχογραφησεις (οχι δικες μου) αλλα και χωρις συγκριση.

 

θελω να αφαιρεσω καποια μεσαια απο το recording room,ποιος ειναι ενας καλος τροπος, ισως με ρικοφων λεπτο,ή μοκετα στον τοιχο στα μερη που δεν εχω πανελ πετροβαμβακα? ή κανω δοκιμαζω και ξανακανω.

 

το οργανο το ακουω  στο recording room με τονισμενες τις πριμομεσαιες κα πριν να ηχογραφησω,ενω π.χ.στο σαλονι μου οπως ειπα και πριν ειναι πιο μαλακο.

 

ευχαριστω για τις τυχον απαντησεις και παρατηρησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου