Προς το περιεχόμενο

EBS Microbass II ή Tech21 Bass driver


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω το TECH 21 BASS DRIVER D.I. και σκεφτομαι να το αντικαταστησω με το EBS MICRO BASS II.

Για το πρωτο την ξερω την αξια του και ειναι απο τα καλυτερα στο ειδος τους.

Για το δευτερο δεν βρηκα καποια αξιολογα βιντεο για να καταλαβω αν οντως αξιζει τα λεφτα του.

Αν καποιος το εχει δοκιμασει θα ηθελα την γνωμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το TECH 21 BASS DRIVER D.I. και σκεφτομαι να το αντικαταστησω με το EBS MICRO BASS II.

Για το πρωτο την ξερω την αξια του και ειναι απο τα καλυτερα στο ειδος τους.

Για το δευτερο δεν βρηκα καποια αξιολογα βιντεο για να καταλαβω αν οντως αξιζει τα λεφτα του.

Αν καποιος το εχει δοκιμασει θα ηθελα την γνωμη του

 

To EBS υπεραξιζει τα λεφτάκια του. Αλλα γιατι να αλλαξεις κατι που γνωριζεις οτι ειναι αξιόλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ebs δεν παίζεται!είναι τρελό εργαλείο.όσο για τη τιμή,όντως είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά αξίζει.ο καθένας ότι προτιμά.δεν θα χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις!!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το TECH 21 BASS DRIVER D.I. και σκεφτομαι να το αντικαταστησω με το EBS MICRO BASS II.

Για το πρωτο την ξερω την αξια του και ειναι απο τα καλυτερα στο ειδος τους.

Για το δευτερο δεν βρηκα καποια αξιολογα βιντεο για να καταλαβω αν οντως αξιζει τα λεφτα του.

Αν καποιος το εχει δοκιμασει θα ηθελα την γνωμη του

 

Λοιπον το εχω το συγκεκριμενο πεταλι και ειναι απιστευτο οσο αφορα τις καθαρες ρυθμισεις

μπορει να κανει ενα μπασο της πλακας να φυσαει.

Αν το θες για το drive του κατσε εκει που εισαι γιατι

(ειναι πολλα τα λεφτα που κανει)

και αυτο που εχεις ειναι κατα την γνωμη μου κλασεις ανωτερο.

 

Επισης εχει καποια θεματακια αν το μπασο ειναι active

πικαρει πολυ ευκολα  ειδικα σε χαμηλες νοτες απο 5αρι.

 

Και ενα αλλο που εμενα δεν μου αρεσει ειναι οτι δεν μπορεις να το εχεις κλειστο και να λειτουργει το μπασο σου παντα κποιο καναλι θα λειτουργει.(Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και στο

TECH 21)

 

Αλλα κατα τα αλλα σε ηχογραφησεις και στα καθαρα του ειναι τοπ ποιοτητα.

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχει καποια θεματακια αν το μπασο ειναι active

πικαρει πολυ ευκολα  ειδικα σε χαμηλες νοτες απο 5αρι.

Επειδής με αυτο το προενισχυτή την βγάζω κι εγω θα ηθελα να διευκρινήσεις λιγο εαν δοκίμασες να κόψεις τα 10dB με το σχετικό διακοπτάκι ωστε να μην σου peakάρει. Νομίζω μάλιστα πως το Β' κανάλι ειναι πιό φιλικο στα υψηλά input. Πάντως αν και έχω ενα αρκετα ισχυρό σήμα (G&L L2xxx ειναι και 5άρι), δεν έχω συναντήσει προβλημα peak ακόμα και δίχως τα -10dB.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδής με αυτο το προενισχυτή την βγάζω κι εγω θα ηθελα να διευκρινήσεις λιγο εαν δοκίμασες να κόψεις τα 10dB με το σχετικό διακοπτάκι ωστε να μην σου peakάρει. Νομίζω μάλιστα πως το Β' κανάλι ειναι πιό φιλικο στα υψηλά input. Πάντως αν και έχω ενα αρκετα ισχυρό σήμα (G&L L2xxx ειναι και 5άρι), δεν έχω συναντήσει προβλημα peak ακόμα και δίχως τα -10dB.

 

 

Παντως με το Ibanez BTB 675 και με το Corvette Warwick που εχω ουτε καν τολμαω να μην κοψω τα -10dB αλλα ακομα και ετσι και με flat πυθμισεις στο EQ του μπασου και του ενισχυτη πικαρει.

Σε οτι passive μπασο το εχω βαλει παντως τα αποτελεσματα  ειναι παραπανω απο τελεια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με το Ibanez BTB 675 και με το Corvette Warwick που εχω ουτε καν τολμαω να μην κοψω τα -10dB αλλα ακομα και ετσι και με flat πυθμισεις στο EQ του μπασου και του ενισχυτη πικαρει.

Σε οτι passive μπασο το εχω βαλει παντως τα αποτελεσματα  ειναι παραπανω απο τελεια. 

Μαλιστα. Σε αυτη τη περιπτωση θα ρύθμιζα το output volume του μπασου ωστε να παραμείνει το eq που επιθυμώ δίχως peakαρισμα. Ίσως έτσι να μην χρειαστει και το "-10db".

 

Σε γενικές γραμμές αν και EBS, δεν κάνει παντου θαύματα. Π.χ. το bright switch ενίοτε προσφέρει αισθητό φύσημα, το drive έχει μια ιδιαίτερη φιλοσοφία (σουηδική ισως?), το headphone connector δείχνει ιδιαιτέρως ευαίσθητο ως κατασκευή και τα tube sim & speaker sim σε κάνουν να νοιώθεις οτι τα πλήρωσες δίχως λόγο. Και αναρωτιέμαι εαν έχει καθαρό bypass output με κάποιο τρόπο, αλλα δεν το έχω πολυψάξει.

Ολα αυτα βέβαια ειναι τρίχες μπροστά στην ποιότητα και την ευχρηστία που παρέχει ως προενίσχυση. Απλως το συνδέεις σε όποιο FX return βρεις μπροστα σου και παίζεις με τον δικο σου ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου