Προς το περιεχόμενο

Βιντεοκάμερα Zoom Q3HD και τύμπανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρεμπιπτόντως, εσύ αφού διδάσκεις έτσι κι αλλιώς, δεν έχεις σκεφτεί και για online μαθήματα; Σίγουρα είναι κάτι που λείπει από την Ελλάδα.

Εδω δεν προλαβαινω με  αυτους που εχω...

Η αληθεια ειναι δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει .προτιμω τις τετ α τετ καταστασεις

Δεχομαι ομως οτι το youtube...ειναι μεσο...και σοβαρο μεσο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λάκη θενκς, αλλά για μαθήματα απευθύνσου στο Βαγγέλη. Εγώ δεν αναλαμβάνω την ευθύνη να σε καταστρέψω!

To 57 ήταν πίσω και δεξιά μου, εκεί περίπου που είναι η κάμερα στο πρώτο βίντεο. Για το συγκεκριμένο χώρο έχω βρει ότι είναι το καλύτερο σημείο (και φυσικά δεν είναι τυχαίο που το 57άρι είναι industry standard εδώ και δεκαετίες).

Παρεμπιπτόντως, έχεις δίκιο για την κάσα της πόρτας και το δάπεδο (το οποίο όπως παρατήρησε ο Κώστας - τι μάτι είναι αυτό ρε θηρίο! - είναι όντως μαύρο μωσαϊκό). Δεν ταιριάζουν. Όμως, αντί να αλλάξω την κάσα κάποια στιγμή θα περάσω ξύλινο πάτωμα.

 

Νέστορα, ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια, αν και συμφωνώ κυρίως ως προς την αίσθηση του χιούμορ ;). Επίσης, έχω ήδη σχολιάσει τα εξαιρετικά βίντεο του Λάκη παρά το ότι δεν έχουμε αναπτύξει κάποια "πώς να το πεις" σχέση (Τι εννοείς δηλαδή; Σιγά μη τα φτιάξουμε κιόλας! ;D).

 

kostas80, kguitar: Το πήρα από τον Thomann 244 Ευρώ, ενώ 29 Ευρώ κάνει το ξεχωριστό πακέτο με τα αξεσουάρ (τρίποδο, καλώδιο ρεύματος, αντιανεμικό κάλυμμα, θήκη κ.λπ.).

Πάντως για όποιον ενδιαφέρεται μόνο για τον ήχο, είναι προτιμότερο να πάρει το H2 (φτηνότερο αλλά εξαιρετικό) ή το H4Ν (ακριβότερο, αλλά κάνει παπάδες, μεταξύ των οποίων και ταυτόχρονη 4-κάναλη εγγραφή).

 

Έκανα άλλο ένα δοκιμαστικό βίντεο, αυτή τη φορά με την κάμερα μπροστά. Ο ήχος δεν είναι τόσο καλός όσο στο προηγούμενο, αλλά αυτό είναι το μειονέκτημα που ανέφερα πιο πάνω, ότι δεν μπορείς να έχεις πάντα και καλό ήχο και καλή γωνία λήψης. Παρακαλώ, αγνοήστε πάλι το παίξιμο...

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ εσένα θέλω για δάσκαλο, τι να κάνουμε τώρα!! Καλά Ο Κώστας στην ανάλυση του με άφησε speechless!!

μωσαϊκό πολυτελείας old school με μαρμαρίνη είναι  

Έχεις ξεφύγει τελείως λέμε! ;D ;D

 

Λεπόν στο λέω σοβαρά. Αν ψήνεσαι για διαδικτυακή   youtube interaction φάση……και είμαστε χαλαροί και έχουμε χρόνο…Ι’ am in!

 

P.S. Προς θεόυ μην αλλάξεις το πάτωμα!! Το καραγουστάρω 8)

 

P.S. 2 Θα ψήσω και τον Παπαδόπουλα…να μοστράρει την Φάτσα του και να φτύνει στην κάμερα σαν γνήσιος Rocker.. Ξάδερφε βγάλε την  camera από το ψυγείο. ;D ;D ;D

 

P.S . 3 Νέστορα με εκείνες τις Σουηδέζες που λέγαμε τι παίζει;;; :P ;D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ βοηθητικό κ το συγκριτικό με το sm57 και το zoom. Ευχαριστώ! Όντως πολύ καλό ήχο πιάνει!

 

Εγώ εσένα θέλω για δάσκαλο, τι να κάνουμε τώρα!!

Εγώ τον θέλω για ντράμερ, τι μπορούμε να κάνουμε;  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ τον θέλω για ντράμερ, τι μπορούμε να κάνουμε;  :P

 

Τον πληρώνεις για session και εγώ κρυφοκοιτάζω στο live μπας και μάθω τίποτα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostas80, kguitar: Το πήρα από τον Thomann 244 Ευρώ, ενώ 29 Ευρώ κάνει το ξεχωριστό πακέτο με τα αξεσουάρ (τρίποδο, καλώδιο ρεύματος, αντιανεμικό κάλυμμα, θήκη κ.λπ.).

σαν γνήσιος τεμπέλης δεν έκανα καν τον κόπο να δω στο thomann  ;D αργότερα το κοίταξα . ευχαριστώ .

 

Όσο για το πάτωμα ..... (τι κάνουμε δλδ μύδια ανοιγοκλείνουμε εμείς οι μάστοροι  :P) , δεν πάει με τίποτα άλλο παρά με λευκές κάσες επίσης old school παραλληλόγραμμης αισθητικής  ;)

vintagiά κάργα ρε παιδί μου . ;D  

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάκη, Εύη, με κατασυγκινήσατε αλλά πιστέψτε με, δεν με θέλετε ούτε για δάσκαλο ούτε για ντράμερ! ;D

 

Και ένα τελευταίο (το υπόσχομαι!) από άλλη γωνία. Τελικά στο συγκεκριμένο χώρο (που είναι σχετικά μεγάλος, ψηλοτάβανος, με μεγάλη αντήχηση και κεκλιμένη οροφή) διαπίστωσα ότι η καλύτερη θέση είναι πίσω από το σετ και όσο πιο κοντά του γίνεται.

Ξέρω, δεν ενδιαφέρει κανέναν πλέον άλλα όπως λέει και μια παλιά κινέζικη παροιμία "καινούργιο κοσκινάκι μου και πού να ηχογραφείς καλύτερα" (ή κάτι τέτοιο...).

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπύρο, ωραίο, λυμένο παίξιμο - παρά τα κανα-δυο λαθάκια - και καλός ήχος δεδομένων των συνθηκών (και πολύ γρήγορο δεξί χέρι στο 'Murders...'!).

Για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω και τόσο δραματική διαφορά στην εικόνα σε σχέση με το HD. Το έχεις δοκιμάσει σε χαμηλό φωτισμό, π.χ. σε club;

 

Αν μπορέσεις κάποια στιγμή, βάλε το κάπου που να πιάνει όλη τη μπάντα (ηχητικά κυρίως, γιατί είναι δύσκολο να βρεις καλή γωνία λήψης και να έχεις και καλό ήχο).

 

Α, και φόρεσε μια μπλούζα! Υπάρχουν και κορίτσια στο φόρουμ και τα σκανδαλίζεις! ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπύρο, ωραίο, λυμένο παίξιμο - παρά τα κανα-δυο λαθάκια - και καλός ήχος δεδομένων των συνθηκών (και πολύ γρήγορο δεξί χέρι στο 'Murders...'!).

Για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω και τόσο δραματική διαφορά στην εικόνα σε σχέση με το HD. Το έχεις δοκιμάσει σε χαμηλό φωτισμό, π.χ. σε club;

 

Αν μπορέσεις κάποια στιγμή, βάλε το κάπου που να πιάνει όλη τη μπάντα (ηχητικά κυρίως, γιατί είναι δύσκολο να βρεις καλή γωνία λήψης και να έχεις και καλό ήχο).

 

Α, και φόρεσε μια μπλούζα! Υπάρχουν και κορίτσια στο φόρουμ και τα σκανδαλίζεις! ;D

 

Ευχαριστω Χαρη, νομιζω εκανα παραπανω λαθη αλλα τα κομματια δε τα εχω ''μελετησει'' και πολυ

Ειδικα το Last in Line μπορω να πω οτι ειναι αρκετα δυσκολο κομματι και τα λαθη γενικα ειναι θεμα δεσιματος στη μπαντα μιας και ειμαστε καινουργιο group

Σε χαμηλο φωτισμο δεν το εχω δοκιμασει του εχω κανει όμως firmware update για αυτο το θεμα

Το Zoom το πηρα κυρίως για να γραφω εμενα στις πρόβες για να βλέπω τα λάθη μου

Στην επόμενη όμως θα το βαλω κεντρο ώστε να ''πιάνει'' τα πάντα αλλά θα είναι μπροστα από τα τυμπανα

Μπλούζα δε πάιζει να βάλω! Ιδρώνω πάρα πολύ!

 

ΥΓ Τα τυμπανα αυτά είναι Castler η κάσα ΣΚΟΤΩΝΕΙ!

 

edit:

 

Στο θεμα ''συγκρισης'' με το HD δε ξερω αν αξιζει η διαφορα των 95 με 250 ευρω γιαυτό και πήρα το απλό μαζι με τροφοδοτικό, 16GB καρτα, τρίποδο μικρό, φορτιστη για μπαταρίες και μπαταρίες

Γενικα κοιταξτε το θεμα των επαναφορτιζόμενων ΑΞΙΖΟΥΝ!

Πήρα φορτιστη FischerAmps για 4xAA ή ΑΑΑ και φορτιστη για 9V μπαταρίες μαζι με 8 μπαταριες FischerAmps 2850MhA και 2 μπαταριες 9V FischerAmps

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου