Προς το περιεχόμενο

Βιντεοκάμερα Zoom Q3HD και τύμπανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδιά ψάχνω έναν "αντάπτορα" για το zoom για να το μπορώ να το βάζω σε βάση μικροφώνου ώστε να μπορώ να το τοποθετώ ψηλά.

 

Ουσιαστικά είναι αυτό: http://www.amazon.com/Zoom-H2-Mic-Clip-ZMA2-Recorder/dp/B001CZZLOW αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει και ούτε στο thomann.

 

Αυτό που είδα στον thomann είναι αυτό: http://www.thomann.de/gr/millenium_sg2.htm

 

H εναλλάκτική που έχω σκεφτεί είναι να πάρω το κλασσικό τριποδο και να το τυλίξω με ταινία μέχρι να φτάσει στο πάχος του mic clip adapter

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και του Thomann φαίνεται ότι κάνει, αλλά γιατί δεν παίρνεις αυτό από το Amazon;

 

γιατι με τα μεταφορικα θα μου πάει ο κουκος αηδόνι για ενα αντικειμενο των 10 ευρω, δεν αξιζει να πληρωνεις τοσα λεφτα για τετοια μαραφετια απο εξωτερικο

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά πήρα ενα τρίποδα που φτάνει κόντα στο 1.60 ύψος και εκανα τη δουλεια μου

 

Και λίγο πανοραμικό ποζεριλίκι τώρα για να γουστάρουμε...

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Το Take No Prisoners το' χεις, το Pull Me Under είναι καλό αλλά θέλει λίγη δουλειά, κυρίως ως προς το γκρουβ ("τραβάς" λίγο σε κάποια σημεία). Βέβαια, δεν είναι και από τα πιο εύκολα κομμάτια.

 

Δύο παρατηρήσεις:

 

Χαμήλωσε λίγο το ύψος της κάμερας, ώστε τα μικρόφωνα να πιάνουν περισσότερο τύμπανα και λιγότερο χώρο (κι ας μην έχεις πλήρες πανοραμικό πλάνο του σετ).

 

Τα δέρματα στα τομ τι είναι; Μου φαίνονται προμαφλαρισμένα και ακούγονται λίγο dead. Χρειάζονται και τα O-Rings;

 

Μπράβο και πάλι!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Το Take No Prisoners το' χεις, το Pull Me Under είναι καλό αλλά θέλει λίγη δουλειά, κυρίως ως προς το γκρουβ ("τραβάς" λίγο σε κάποια σημεία). Βέβαια, δεν είναι και από τα πιο εύκολα κομμάτια.

 

Thanx! το Pull me Under ήταν 1 take, είχα να το παίξω και να το ακούσω από το 2002 όταν το ξαναεβγαλα με τη μια δεν το πίστευα. Κυρίως για τη σειρά. Γενικά δεν είναι πολύ δύσκολο, το είχα βγάλει όταν έπαιζα μόλις 2 χρόνια. Αλλά θέλει κ λίγη δουλίτσα.

 

Δύο παρατηρήσεις:

 

Χαμήλωσε λίγο το ύψος της κάμερας, ώστε τα μικρόφωνα να πιάνουν περισσότερο τύμπανα και λιγότερο χώρο (κι ας μην έχεις πλήρες πανοραμικό πλάνο του σετ).

 

Είπαμε το πλάνο είναι ποζεριλίκι!

 

Τα δέρματα στα τομ τι είναι; Μου φαίνονται προμαφλαρισμένα και ακούγονται λίγο dead. Χρειάζονται και τα O-Rings;

 

Τα δέρματα είναι Aquarian Studio X, είναι μονά, χοντρά με o-ring από κάτω ενσωματομένο.

Έβαλα και απο πάνω. Ο χώρος είναι όλος μπετο δεν έχω κανένα acoustic treatment και προς το παρόν κάνουν δουλειά, όταν το φτάξω λογικά θα τα βγάλω. Αν και εμένα μαρεσει ο dead ήχος, βεβαια αν έρθεις στην υπογα θα καταλάβεις ότι δεν είναι και τόσο dead...

 

397394806__1.thumb.jpg.84bb75563fc3be219322901f13b0f552.jpg

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τώρα που είδα το χώρο σε καταλαβαίνω. Πρέπει να γίνεται της ...αντήχησης το κάγκελο εκεί μέσα.

 

Αναμένω πρόσκληση! (και όταν δεν θα κοιτάς θα σου εξαφανίσω τα rings και θα βγάλω τα μαξιλάρια από τις κάσες!);D.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν βλέπω και τόσο δραματική διαφορά στην εικόνα σε σχέση με το HD. Το έχεις δοκιμάσει σε χαμηλό φωτισμό, π.χ. σε club;

 

H αλήθεια είναι ότι το απλό zoom είναι πολύ πιο φθηνό ρε γαμώτο... Haris από την εμπειρία σου χάνει πολύ σε ήχο σε σχέση με το ΗD ? Να σημειώσω ότι δεν είμαι drummer και αν το χρησιμοποιήσω το θέλω μόνο για να γράφω κιθαρο-κλιψ...(δεν έχω σκοπο να καταγράψω π.χ. πρόβα, με drums μέσα δηλαδή κ.τ.λ., ούτε να το κουβαλάω σε συναυλίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω ακούσει σε διάφορα βίντεο - μεταξύ των οποίων και του Μπύρου - σε ήχο δεν χάνει καθόλου σε σχέση με το HD. Νομίζω μάλιστα (με μια μικρή επιφύλαξη) ότι έχει τα ίδια ακριβώς μικρόφωνα.

 

Σημ. υποθέτω ότι εννοείς το απλό Q3 και όχι κάποιο από τα audio-only όπως τα H1, H2 ή Η4Ν...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου