Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για Fender Jazz Bass MIM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει εδω και κατι χρονια ενα yamaha των 300 ευρω και θελει να παρει ενα ΚΑΛΟ οργανο ή εστω ενα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο αυτο που εχει. Απο κει και περα ενταξη, μην υπερβαλουμε κι ολας. Θες να μου πεις οτι ενα fender που κοστιζει 1200 ευρω ειναι το ιδιο σε κατασκευη σε ηχο και σε παιξιμο με ενα που εχει 600 ? Οταν εχεις ενα απλο οργανο για αρχαριους και θες να πας σε κατι καλυτερο, ε θες αν μη τι αλλο να καταλαβεις διαφορα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορά θα έχει και ένα squier των 300 από ένα warwick των 300ευρώ και από το yamaha του φίλου σου.

Όμως θα πρέπει να ξέρεις γιατί να διαλέξεις το κάθε ένα από αυτά ανάλογα με το τι σε βολεύει στο χέρι, τι ήχο θες κτλ.

 

Ας απαντήσει και ο δικός σου φίλος καλύτερα την ερώτηση εδώ

Πες μας τα κριτήριά σου και την βαρύτητα (ακριβή ποσοστά παρακαλώ) που έχουν στην επιλογή σου και θα σου πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενταξη, ο τυπος (οπως και εγω  :P :P) παιζει αρκετα χρονια. Ξερει τι θελει. Θελει να παρει ενα καλο μπασο. Καλύτερο απο ενα squier .... Για τους αυτονοητους λογους. Και ενοητε πως του περισσευει το χιλιαρικο. Γι αυτο και το διαθέτει. Αλλιως δεν θα το συζητουσαμε καν τωρα ....  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είσαι  και εσυ και ο φίλος σου http://www.thomann.de/gr/fender_70_classic_jazz_bass_3ts.htm

Μη  φοβάσαι  το made in mexico η ποιότητα κατασκευής  είναι  ίσος  και καλύτερη  απο την σειρά  American standard , τουλάχιστον

Θα είσαι και vintage correct  ;)

 

Έχω precision της ίδιας σειράς  και σκοτώνει  8)

εχω και μάρτυρες  ;D

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα υποψιν οτι το 70's Jazz εχει πιο κοντα στη γεφυρα τον bridge μαγνητη και εχει αισθητα διαφορετικο ηχο απο ενα "παραδοσιακο" Jazz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τα κριτήριά σου και την βαρύτητα (ακριβή ποσοστά παρακαλώ) που έχουν στην επιλογή σου και θα σου πούμε.

 

Δεν ξερω αν ειμαι ψιλοχαζος αλλα δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις με την ερωτηση....  :P

Θα απαντησω λοιπον γι αυτο που καταλαβα - ψαχνω λοιπον για ενα ποιοτικο οργανο (ξυλα, ποιοτητα κατασκευης, αντοχη στο χρονο, χωρις προβληματα πχ στα ταστα, στη γεφυρα κτλ)

Ο ηχος των fender jazz bass με καλυπτει πληρως, με καλυπτει και η εμφανιση (ω ναι!), προτιμω λεπτες ταστιερες και με προβληματιζει ιδιαιτερα το neck-dive σε μερικα οργανα...επιθυμω να αγορασω ενα ποιοτικο οργανο το οποιο δε θα ψαχνω να το αλλαξω μετα απο λιγα χρονια για τον ενα και τον αλλο λογο, αλλα δεν ψαχνω και την κορυφη διοτι εξ'αλλου δεν το αντεχει και η τσεπη μου... επισης δεν αποκλειω αργοτερα να αλλαξω κατι πανω στο οργανο για να το βελτιωσω χωρις να αλλαξω τον χαρακτηρα του και βεβαια χωρις υπερβολες στο κοστος (αντε δλδ καποιον μαγνητη μετα απο πολυ πολυ καιρο)... απαντησα σωστα;  :)

 

Αν σκέφτεσαι να δώσεις λεφτά για κάτι φτηνότερο απο ΜΙΜ jazz καλύτερα να κοιτάξεις τα classic vibe αντί για τα vintage modified. Είχα ένα ΜΙΜ 5άρι και παρότι λάτρευα το μπράτσο και την ταστιέρα το σώμα με ξενέρωνε γιατί ηταν σαν βαρύδι. με ενοχλούσε.  Το classic vibe που επίσης είχα για κάποιο διάστημα με είχε αφήσει απίστευτα ικανοποιημένο απο κάθε άποψη (ακόμα και απο το βάρος).

 

Ζητω συγγνωμη, ξεχασα να αναφερω μια σημαντικη παραμετρο...ειμαι αριστεροχειρας! οποτε ειμαι καπως δεμενος στις επιλογες μου οπως καταλαβαινετε. Απ οτι ειδα το classic vibe δεν βγαινει σε αριστερη εκδοση. Γι αυτο κατεληξα σ αυτα τα δυο οργανα που προανεφερα.  :)

 

Εάν σκέφτεσαι αγορά από ηλεκτρονικό μαγαζί το συγκεκριμένο πρόβλημα αντιμετωπίζεται με πολύ τύχη!

 

Δεν αποκλειω να κανω την αγορα απο μαγαζι στην Ελλαδα (Αθηνα ή Θεσσαλονικη υποθετω) αρκει να μου το βρω σε μια λογικη τιμη... Το προβλημα που εχω, ειναι οτι δεν βλεπω να εχει κανεις τα συγκεκριμενα οργανα σε αριστερα για δοκιμη (και εχω και κακη εμπειρια απο αγορα που πηγα να κανω το 2003 για το ιδιο ακριβως μπασο απο Ελληνα ''επαγγελματια'' μεχρι που σπαστηκα και δεν αγορασα τιποτα, γι' αυτο ζηταω την βοηθεια σας σε μερικα πραγματακια...)

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου και με το ρίσκο να μην είναι ιδιαίτερα έγκυρη.

Παίζω 3 4 χρόνια με jazz bass, πρώτα ένα μεξικάνικο 5χορδο και τώρα ένα μεξικάνικο deluxe.

Και τα 2 τα βρήκα αρκετά αξιόλογα. Το μεν 5ρι όμως η ταστοδουλειά του φαινόταν πρόχειρη, ενώ στο τωρινό που έχω είναι ωραιότατη. Από την άλλη εξεπλάγην από την ταστοδουλειά που είδα σε ένα vintage modified. Στο τέλος όμως και με τα δύο την έκανα τη δουλειά μου.

 

Περί Neck dive, εγώ προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι που να με ενόχλησε, είτε καθιστή είτε όρθια και παίζω καθημερινά 1 2 ώρες (άρα περίπου τις ώρες που διαθέτεις και εσύ). Κατά τ άλλα δεν τα ζυγίζω τα όργανα, μου αρκεί να μπορώ να το κρατήσω εγώ. Οπότε μερικοί μου λένε είναι βαρύ αυτό που έχω. Συγκρίνοντας με το 5ρι που είχα είναι πούπουλο. Τώρα τι να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα και το fender jazz MIM και το squier vintage mod. Το δεύτερο το είχα αγορασει απο Thomann και επαιζε καλύτερα από το πρώτο. Το πρώτο το είχα αγοράσει από το Guitar store στην Pennsylvania USA. Και τα δύο ξερυθμίζονταν με την παραμικρή αλλαγή υγρασίας ή θερμοκρασίας στον καιρό, αλλά το squier εκανε τα μισά λεφτά, οποτε δε με πειραζε τοσο,μια και έχω πείρα στο να ρυθμίζω όργανα. Αν όμως πρεπει να τρεχεις στο μάστορα, θα στη δώσει. Επίσης για να μειώσουν το κόστος στα ΜΙΜ βάζουν προενίσχυση ότι νά ναι γεγονός που φαίνεται στο παιξιμο. Το squier ήταν passive το οποιο τελικά ήταν πλεονέκτημα για φτηνό όργανο. Προσέγγιζε και καλύτερα το vintage ήχο των Jazz (χωρίς όμως να αγγίζει καν τον ήχο ενός καλού  Πάντως κανένα δεν είχε πρόβλημα neck dive. Το squier είχε επίσης αθλια τάστα. Τρίζαν πολλά και ήταν αδύνατο να τα ρυθμίσω, μέχρι που τα έψαξα ένα ένα και κοπάνισα με τη ματσόλα όσα χρειάστηκε για να τα φέρω στη θέση τους (αυτό έχει βεβαια και το ρίσκο να γίνει το τάστο χαλια και να θελει μαστορα). Γενικά αν είχα ένα χιλιαρικο να διαθέσω, θα προτιμούσα να βρώ ενα μεταχειρισμενο από την ακριβή σειρά της Fender. Γενικά στα fender πιστευω ότι δεν πρεπει να αγοράζεις κατι που δεν το εχεις παιξει πρώτα. Σου προτείνω να βγεις τσαρκα να δοκιμάσεις τι υπάρχει. ....

Κοντά στο χιλιάρικο σε Jazz Bass παίζουν το Ιαπωνικό του Marcus Miller (εξαιρετικό όργανο) και το αμερικάνικο του Geddy Lee (επισης πολύ καλό) τα οποία σου προτείνω ανεπιφύλακτα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου