Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

υπάρχει κανένας που να ασχολείται με Modular Synthesizers

 

σχολή η στούντιο που να μπορείς να δείς απο κοντά ενα τέτοιο σύστημα?  

 

 

 

 

 

αρχησες απο τα σκληροπυρηνικα βλεπω (αριστερα ειναι ενα BUCHLA).....

υπαρχει κοσμος ... τωρα για σχολη λιιιιγο χλωμο αλλα υπαρχουν αρκετες επιλογες πλεον

αναλογα με το βαλαντιο και την ορεξη κλπκλπ

 

παρεπιπτωντος αυτο που εχεις βαλει παραθεση στο yοutube θα κανει κανα 60000 ευρουλακια ...

 

τι ακριβως θελεις απο ενα Modular ?

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδηποτε, ο τροπος προσεγγισης και οι δυνατοτητες που προσφερει ενα τετοιο συστημα μου εχουν τραβηξει την προσοχη. Παρακολουθω και εγω το Muff's και αναρωτιομουνα αν υπαρχει καποια κοινοτητα στην Ελλαδα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι γνωριζω οχι.

εισαι παντος σε καλο δρομο..

to Muff's ειναι το καλυτερο φορουμ για οτιδηποτε τετοιο.....

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κανένας που να ασχολείται με Modular Synthesizers

 

σχολή η στούντιο που να μπορείς να δείς απο κοντά ενα τέτοιο σύστημα?   

 

 

 

 

Σχολή δε νομίζω να υπάρχει στην Ελλάδα. Υπάρχουν όμως χρήστες που έχουν modulars.

 

Αν θες να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο, εδώ είμαστε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ελλάδα δεν ξέρω αλλά Ολλανδια υπάρχει το sonology στην Χάγη στο οποίο έχουν ένα πολύ ωραίο modular studio όπου σχεδόν όλα τα Modules είναι φτιαγμένα από το τεχνικό τους τμήμα και αρκετά από αυτά (vossim generators, tendency masks, ethernet-cv converters,κτλ δεν υπάρχουν καν στο εμπόριο).

Η σχολή έχει δυο προγράμματα ένα μονότετές και ένα bachelor 4ετες (αυτό ακολούθησα εγώ, αλλά εάν δεν σε ενδιαφέρει η ηλεκτροακουστική μουσική δεν το προτείνω-έχουν αλλεργία στην ποπ μουσική).

Ο kees tazelaar που διδάσκει τα modular, έχει πάρα πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα και πραγματικά μαθαίνεις (το λέω γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη αρκετοί ιδιοκτήτες modular δεν ξέρουν την τύφλα τους).

Τα βίντεο που βλέπει κάποιος στο ίντερνετ είναι στην πλειοψηφία τους τραγικά αφότου φαίνεται μια παντελή έλλειψη γνώσης control, και τελικά περιορίζονται σε τετριμμένο sound design που κάποιος θα μπορούσε άνετα να κάνει στο πι σι.

 

Προσωπικά πολύ θα ήθελα να φτιάξω ένα modular , αλλά κάθε φορά που το σκέφτομαι ξενερώνω με τους χρόνους παραλαβής, τις προ-πληρωμές και τελικά μάλλον δεν έχω την υπομονή για αυτά. Βέβαια αυτό εξαρτάται από τι modules θέλεις και από ποια εταιρία. Έχω φάει ένα κόλλημα αυτήν την περίοδο με τα cwejman....

Είναι πάντως το επόμενο μου βήμα :)

 

Έχω διαβάσει κάπου στο ιντερνέτ για έναν Ελληνα -ες δεν ξέρω (paralell worlds νομίζω λέγονται ) που φαίνεται να έχει ένα κτήνος :)

πούλησε δε πρόσφατα κάτι serge, το είδα στο electro-music και τράβαγα τα αρ@#*(@#  μου οπότε φαντάζομαι ότι δεν θα είναι στο noiz :)

 

Μαζί με τον Ourdarkness έχουμε 2 επιβεβαιωμένους Eλληνες με modular να μια καλή αρχή :)

 

Υ.γ πιθανώς στα τ.ε.ι στο Ρέθυμνο να έχουν ένα doepfer σύστημα, νομίζω ότι ένας φίλος μου είχε πει κάτι τέτοιο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα τα buchla , δεν εχω την παραμικρη ιδεα για το που μπορεις να τα δεις εδω στην Ελλαδα.

Ο Μπάκης Σύρρος εχει ενα πολυ αξιολογο Doepfer A-100 συστημα, αν επικοινωνησεις μαζι του μπορει να ειναι διατεθειμενος να στο δειξει. Απο οσο γνωριζω ειναι χρηστης του νοιζ, οποτε δεν χανεις τιποτα να του στειλεις ενα μυνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο κ. Σύρρος έχει μια απίστευτη συλλογή και δραστηριοποιείται αρκετά στο χώρο αυτό. Το σάιτ του είναι http://www.parallel-worlds-music.com/home.html.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ελλάδα δεν ξέρω αλλά Ολλανδια υπάρχει το sonology στην Χάγη στο οποίο έχουν ένα πολύ ωραίο modular studio όπου σχεδόν όλα τα Modules είναι φτιαγμένα από το τεχνικό τους τμήμα και αρκετά από αυτά (vossim generators, tendency masks, ethernet-cv converters,κτλ δεν υπάρχουν καν στο εμπόριο).

Η σχολή έχει δυο προγράμματα ένα μονότετές και ένα bachelor 4ετες (αυτό ακολούθησα εγώ, αλλά εάν δεν σε ενδιαφέρει η ηλεκτροακουστική μουσική δεν το προτείνω-έχουν αλλεργία στην ποπ μουσική).

Ο kees tazelaar που διδάσκει τα modular, έχει πάρα πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα και πραγματικά μαθαίνεις (το λέω γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη αρκετοί ιδιοκτήτες modular δεν ξέρουν την τύφλα τους).

Τα βίντεο που βλέπει κάποιος στο ίντερνετ είναι στην πλειοψηφία τους τραγικά αφότου φαίνεται μια παντελή έλλειψη γνώσης control, και τελικά περιορίζονται σε τετριμμένο sound design που κάποιος θα μπορούσε άνετα να κάνει στο πι σι.

 

Προσωπικά πολύ θα ήθελα να φτιάξω ένα modular , αλλά κάθε φορά που το σκέφτομαι ξενερώνω με τους χρόνους παραλαβής, τις προ-πληρωμές και τελικά μάλλον δεν έχω την υπομονή για αυτά. Βέβαια αυτό εξαρτάται από τι modules θέλεις και από ποια εταιρία. Έχω φάει ένα κόλλημα αυτήν την περίοδο με τα cwejman....

Είναι πάντως το επόμενο μου βήμα :)

 

Έχω διαβάσει κάπου στο ιντερνέτ για έναν Ελληνα -ες δεν ξέρω (paralell worlds νομίζω λέγονται ) που φαίνεται να έχει ένα κτήνος :)

πούλησε δε πρόσφατα κάτι serge, το είδα στο electro-music και τράβαγα τα αρ@#*(@#  μου οπότε φαντάζομαι ότι δεν θα είναι στο noiz :)

 

Μαζί με τον Ourdarkness έχουμε 2 επιβεβαιωμένους Eλληνες με modular να μια καλή αρχή :)

 

Υ.γ πιθανώς στα τ.ε.ι στο Ρέθυμνο να έχουν ένα doepfer σύστημα, νομίζω ότι ένας φίλος μου είχε πει κάτι τέτοιο.....

 

 

 

 

συμφωνω με οτι λες παρολα αυτα να ξερεις οτι εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα

ετσι ηταν μεχρι το 2007 (ετσι ειναι ισως ακομα για τα serge  και buchla που ειναι πιο κατα παραγελλια μιας και το καθε panel/module μπορει να σου κοστισει αρκετα ακριβα...)

 

το Eurorack (doepfer φορματ) δεν εχει τετοια προβληματα. μαλιστα μπορεις να εχεις ενα συστημα πολυ δυνατο χωρις ουτε ενα doepfer module....

 

επισης στο 5U φορματ ειναι καλα τα πραγματα....

 

το μονο προβλημα με τα modular που να σε ανυσηχει ειναι οτι ειναι εθιστικα... ;)

 

 

ΥΓ.. 3 χρηστες.. ;)

 

αλλα μπορεις να συμπεριλαβεις και χρηστες semi-modular.... σαν το ms20 η το moog voyager με το VX-352 expander οποτε νομιζω οτι ο αριθμος ανεβαινει...

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια βιβλια παντως που ειναι αρκετα κατατοπιστικα ειναι τα εξηs:

 

1) Allen Strange "Electronic Music. Systems, Techniques and Controls."

2) το manual του arp2600

3) ενα βιβλιαρακι απο wizoo που ειχε βγει για το nord modular

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου