Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για Ελλάδα δεν ξέρω αλλά Ολλανδια υπάρχει το sonology στην Χάγη στο οποίο έχουν ένα πολύ ωραίο modular studio όπου σχεδόν όλα τα Modules είναι φτιαγμένα από το τεχνικό τους τμήμα και αρκετά από αυτά (vossim generators, tendency masks, ethernet-cv converters,κτλ δεν υπάρχουν καν στο εμπόριο).

Η σχολή έχει δυο προγράμματα ένα μονότετές και ένα bachelor 4ετες (αυτό ακολούθησα εγώ, αλλά εάν δεν σε ενδιαφέρει η ηλεκτροακουστική μουσική δεν το προτείνω-έχουν αλλεργία στην ποπ μουσική).

 

Ζηλεύω που σπούδασες στο Sonology και παράλληλα χαίρομαι. Κατά την γνώμη μου έχει το πιο πλήρες πρόγραμμα σπουδών - τα μαθήματά τους είναι απλά εκπληκτικά. Όταν έψαχνα για μεταπτυχιακό τους είχα στα υπόψιν, αλλά δυστυχώς τότε δεν είχαν τέτοιο πτυχίο.

 

Ο kees tazelaar που διδάσκει τα modular, έχει πάρα πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα και πραγματικά μαθαίνεις (το λέω γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη αρκετοί ιδιοκτήτες modular δεν ξέρουν την τύφλα τους).

 

Τον τύπο τον ξέρω από την mailing-list του αρχικού Nord Modular (παρεπιπτόντως το καλύτερο μακράν *forum* σχετικά με ηχοσύνθεση). Είχε συνεισφέρει αρκετά patches - θυμάμαι τρελό κόλλημα και άπειρες ώρες μελέτης στο γιατί ένα patch κάνει αυτά που κάνει. Για αυτό και θεωρώ ότι το Nord Modular είναι ότι καλύτερο για να μάθει κανείς ηχοσύνθεση. Εκεί τα πράγματα μπορεί να είναι γελοιωδώς απλά έως τραγικά πολύπλοκα και με όλες τις ενδιάμεσες διαβαθμίσεις. Φυσικά και το κόστος παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτή την περίπτωση.

 

Βέβαια αυτό εξαρτάται από τι modules θέλεις και από ποια εταιρία. Έχω φάει ένα κόλλημα αυτήν την περίοδο με τα cwejman....

Είναι πάντως το επόμενο μου βήμα :)

 

Ίσως να ξέρεις ότι ο Rob Hordijk (τον οποίο τον εκτιμώ βαθύτατα και είναι ένας από τους μέντορες μου στην ηχοσύνθεση) βγάζει πλέον modulars. Έχω δε την εντύπωση ότι κατά καιρούς πρέπει να κάνει διαλέξεις στο ινστιτούτο Σονολογίας που σπούδασες (μαζί με τον Roland Kuit). Απλά μία εναλλακτική επιλογή σε 5U... ;)

 

Τα βίντεο που βλέπει κάποιος στο ίντερνετ είναι στην πλειοψηφία τους τραγικά αφότου φαίνεται μια παντελή έλλειψη γνώσης control, και τελικά περιορίζονται σε τετριμμένο sound design που κάποιος θα μπορούσε άνετα να κάνει στο πι σι.

 

Αυτό ξαναπέστο. Έχω δει άπειρα youtubia με εκπληκτικά modular συστήματα που απλά παράγουν ... bug music. Σεβόμενος βέβαια το δικαίωμα του καθενός να δημιουργεί ότι θέλει και να το ονοματίζει όπως θέλει... απλά δεν σχολιάζω. Πλην όμως η ηχοσύνθεση δεν είναι μόνο sawtooth κυματομορφές σε lowpass φίλτρα, ούτε σκοπός του modular είναι να βουλώσουμε κάθε υποδοχή με ένα καλώδιο, ελπίζοντας κάπου στην πορεία να πετύχουμε κάτι ενδιαφέρον.

 

Έχω διαβάσει κάπου στο ιντερνέτ για έναν Ελληνα -ες δεν ξέρω (paralell worlds νομίζω λέγονται ) που φαίνεται να έχει ένα κτήνος :)

 

Ναι, ο Μπάκης έχει απίστευτα synthesizers. :)

 

οτιδηποτε, ο τροπος προσεγγισης και οι δυνατοτητες που προσφερει ενα τετοιο συστημα μου εχουν τραβηξει την προσοχη.

 

Στο youtubi που παρέθεσες υπάρχει ένα Buchla και ένα Euro σύστημα, τα οποία έχουν πολύ διαφορετικές προσεγγίσεις, που ξεκινάει από την χρήση banana jacks στο Buchla έναντι 1/4 ή 1/8 jacks στο Euro, και από την ονοματολογία που χρησιμοποιεί για τα τρελά modules σε σχέση με τα πιο *συμβατικά* ονόματα που έχει το Euro, μέχρι φιλοσοφικές προσεγγίσεις στο patching αυτό καθ' αυτό. Υπάρχει δε και ολόκληρη ιδεολογία West coast (Moog Modular κλπ) vs East coast (Serge, Buchla κ.λ.π.). Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα (για μένα τουλάχιστον).

 

Οι δυνατότητες που σου δίνει ένα τέτοιο σύστημα μπορούν να διαπιστωθούν κατ' ευθείαν, αλλά θα εκτιμηθούν μετά από αρκετό καιρό. Εφάμιλλες/αντίστοιχες δυνατότητες παρέχουν και ψηφιακές modular υλοποιήσεις (όπως πχ το Nord Modular, NI Reaktor, KYMA/Capybara, CSound κ.λ.π.). Αλλά ένα κακό patch, μπορεί να είναι κακό είτε σε hardware είτε σε software υλοποιήσεις. Οπότε πάλι καταλήγουμε στο ότι το ζητούμενο είναι η ηχοσύνθεση και η εφαρμογή της. Αν κάποιος δεν ξέρει βασικές αρχές ηχοσύνθεσης, το modular είναι δώρον άδωρον.

 

Εκτός φυσικά αν υπάρχουν απλά λεφτά για ξόδεμα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Αυτό ξαναπέστο. Έχω δει άπειρα youtubia με εκπληκτικά modular συστήματα που απλά παράγουν ... bug music. Σεβόμενος βέβαια το δικαίωμα του καθενός να δημιουργεί ότι θέλει και να το ονοματίζει όπως θέλει... απλά δεν σχολιάζω. Πλην όμως η ηχοσύνθεση δεν είναι μόνο sawtooth κυματομορφές σε lowpass φίλτρα, ούτε σκοπός του modular είναι να βουλώσουμε κάθε υποδοχή με ένα καλώδιο, ελπίζοντας κάπου στην πορεία να πετύχουμε κάτι ενδιαφέρον.

 

 

μιση ικανοποιηση σε ενα μεγαλο patch ειναι να εχεις σχεδιασει τι θες να κανεις στο μυαλο σου και να καταφερνεις να το φερεις εις περας (εκει χρειαζονται και πιο κλασικες /θεωρητικες /εστω καποιες βασικες τελος παντων γνωσεις ) και η αλλη μιση να βρισκεις τα hotspots απο την αλληλεπιδραση τοσων μεταβλητων.

 

αρα και η τυχη/ψαξιμο καμια φορα ειναι μερος του παιχνιδιου...

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος κόσμος τα modular ..θεωριτικά για μένα βεβαια γιατι δεν είχα-έχω την ευκαιρεία να δώ και παίξω κάποιο απο κοντά. :( :( :(

 

Σας ζυλεύω εσάς τους 2-3 κατοχους modular systems...

Ειναι και το κόστος ομώς λίγο βαρύ με το είδος αυτο.

Οχι ότι έχω τις γνώσεις βεβαια αλλα αμα το είχα θα ασχολιόμουν.

Παντως επι την ευκαιρεία αν ξέρετε τίποτα  καλές πηγές για διαβασμα περί modulars κλπ προαπαιτούμενα που να μπορούν να εφαρμοστούν τουλαχιστον στο REAKTOR για μας τους οικογενειάρχες-φτωχαδάκια  ;D ;D ;D δώστε τα φώτα σας γιατι ειδικά για REAKTOR και πώς φτιαχνεις modules κλπ δεν έχω βρεί κάτι καλό.

Απο hardware παντως οικονομικά σε αυτή την φάση μόνο Dark Energy θα μπορούσα να χτυπήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε νικο στην προηγουμενη σελιδα παρεθεσα καποια βιβλια που ισως σε βοηθησουν

 

παντως για hardware μια καλη αρχη ειναι ενα semimodular synth που μπορεις μετα να κανεις expand. Το Dark Energy καθως και ενα αναμενομενο expansion του που νομιζω λεγεται dark matter ειναι επισης μια καλη αρχη...

 

 

επισης το NORD MODULAR 1/ G2 ειναι η καλυτερη εισαγωγη στον κοσμο των modulars οπου εκει μπορεις να δεις ανετα αν σου αρεσει αυτος ο τροπος σκεψης κτλ...... και αν σου αρεσει αν κανεις μια μεγαλυτερη επενδυση σε hardware modular

 

Ενα καλο παντως ειναι οτι αν αρχισεις με ενα καλο σχεδιο μπορεις σιγα σιγα να προσθετεις modules και σιγα σιγα να επεκτεινεις τις δυνατοτητες του

 

 

για μενα το πιο δυσκολο και αυτο που κραταει πολυ κοσμο μακρια απο το να αρχιζει να ασχολειται ειναι το αρχικο κοστος.... δηλαδη για να εχεις μια θηκη 6U που να μπορει να παρεχει ρευμα σε πχ 15 modules μεχρι τωρα επρεπε να δωσεις γυρω στα 300-400 ευρω....

(για κατι που δεν παραγει ηχο!!!)

 

αλλα φετος εχουν αρχισει να υπαρχουν αλλες λυσεις σε αυτο οποτε το κοστος εισαγωγης ειναι πιο μικρο....

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφιές!!..Ανεβάστε και μουσικές κύριοι.

 

Το doepfer είναι δ η μ ι ο ύ ρ γ η μ α !

 

Αρκεί να αποσβένονται πλέον. Ακριβό το σπόρ μόνο και μόνο για το ενδιαφέρον.

 

 

(έχω 2 dark energy...πιάνουν?  :) )

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο youtubi που παρέθεσες υπάρχει ένα Buchla και ένα Euro σύστημα, τα οποία έχουν πολύ διαφορετικές προσεγγίσεις, που ξεκινάει από την χρήση banana jacks στο Buchla έναντι 1/4 ή 1/8 jacks στο Euro, και από την ονοματολογία που χρησιμοποιεί για τα τρελά modules σε σχέση με τα πιο *συμβατικά* ονόματα που έχει το Euro, μέχρι φιλοσοφικές προσεγγίσεις στο patching αυτό καθ' αυτό. Υπάρχει δε και ολόκληρη ιδεολογία West coast (Moog Modular κλπ) vs East coast (Serge, Buchla κ.λ.π.). Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα (για μένα τουλάχιστον).

 

Οι δυνατότητες που σου δίνει ένα τέτοιο σύστημα μπορούν να διαπιστωθούν κατ' ευθείαν, αλλά θα εκτιμηθούν μετά από αρκετό καιρό. Εφάμιλλες/αντίστοιχες δυνατότητες παρέχουν και ψηφιακές modular υλοποιήσεις (όπως πχ το Nord Modular, NI Reaktor, KYMA/Capybara, CSound κ.λ.π.). Αλλά ένα κακό patch, μπορεί να είναι κακό είτε σε hardware είτε σε software υλοποιήσεις. Οπότε πάλι καταλήγουμε στο ότι το ζητούμενο είναι η ηχοσύνθεση και η εφαρμογή της. Αν κάποιος δεν ξέρει βασικές αρχές ηχοσύνθεσης, το modular είναι δώρον άδωρον.

 

Εκτός φυσικά αν υπάρχουν απλά λεφτά για ξόδεμα. ;D

 

Ειναι αυτο που λενε για να σπασεις τους κανονες πρεπει πρωτα να τους ξερεις πολυ καλα.....

 

απλα να διορθωσω οτι  East coast(Moog Modular κλπ) vs  West coast(Serge, Buchla κ.λ.π.)

 

επισης οτι αυτοι οι οροι εχουν αρχιζει και μπερδευονται τελευταια μιας και θα βρεις διαφορα modules ακομα και σε Euro που ασπαζονται west coast φιλοσοφια....

 

 

 

παντως διακρινω μια ειρωνια ως προς τη λεγομενη  "bug music"... εγω θα πω απλα ο καθενας κανει οτι θελει και αυτο ειναι το ζητουμενο αλλωστε....

 

 

 

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφιές!!..Ανεβάστε και μουσικές κύριοι.

 

Το doepfer είναι δ η μ ι ο ύ ρ γ η μ α !

 

Αρκεί να αποσβένονται πλέον. Ακριβό το σπόρ μόνο και μόνο για το ενδιαφέρον.

 

 

(έχω 2 dark energy...πιάνουν?  :) )

 

πιάνουν πιάνουν!

 

δηλαδη ... να αποσβένονται ενοεεις.... να βγαζεις λεφτα απο αυτο....??????  :o

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιάνουν πιάνουν!

 

δηλαδη ... να αποσβένονται ενοεεις.... να βγαζεις λεφτα απο αυτο....??????  :o

 

 

Σαφέστατα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου