Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν πεζουν modular στα σκυλαδικα τοτε...

 

α) θα βγουν λεφτα απο αυτα...(στην ελλαδα)

β) θα ερθει η δευτερα παρουσια...

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Mια σκέψη που μου δημιουργήθηκε αυτή τη στιγμή: γνωρίζω τα Nord Modular εδώ και χρόνια, αλλά ποια η χρησιμότητά τους σαν ψηφιακές συσκευές από τη στιγμή που υπάρχουν πολύ αξιόλογες λύσεις σε soft synths που είναι επίσης modular, και που όσο προοδεύουν οι αλγόριθμοί τους γίνονται όλο και καλύτερα ηχητικά? Αν θέλει κάποιος να στήσει ένα αναλογικό modular να πω πως αξίζει σίγουρα τον κόπο, αλλά το Nord Modular? Τόσο σημαντικό είναι να μπορείς να το πάρεις σε λάιβ μαζί σου? Αυτό συμβαίνει άνετα πχ. και με τα λάπτοπ της Apple (που προσωπικά έχω δει άπειρες φορές σε μεγάλες σκηνές).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια σκέψη που μου δημιουργήθηκε αυτή τη στιγμή: γνωρίζω τα Nord Modular εδώ και χρόνια, αλλά ποια η χρησιμότητά τους σαν ψηφιακές συσκευές από τη στιγμή που υπάρχουν πολύ αξιόλογες λύσεις σε soft synths που είναι επίσης modular, και που όσο προοδεύουν οι αλγόριθμοί τους γίνονται όλο και καλύτερα ηχητικά? Αν θέλει κάποιος να στήσει ένα αναλογικό modular να πω πως αξίζει σίγουρα τον κόπο, αλλά το Nord Modular? Τόσο σημαντικό είναι να μπορείς να το πάρεις σε λάιβ μαζί σου? Αυτό συμβαίνει άνετα πχ. και με τα λάπτοπ της Apple (που προσωπικά έχω δει άπειρες φορές σε μεγάλες σκηνές).

 

ειναι χρησιμο γιατι μαθανεις την νομενκλατουρα η τον τροπο σκεψης χωρις να χρειαστει να εχεις ξοδεψει 10000 ευρω. (εκει εχεις οσα VCA ποθει η καρδια σου χωρις να κοστιζει το καθενα 100 ευρω και βαλε  ;D)

 

ισως μπορεις να το κανεις και με πιο φτηνο τροπο αλλα δεν θα ειναι ενα περιβαλλον σαν και αυτο. (μπορεις να μου πεις καποιο τετοιο περιβαλλον που εννοεις..?)

 

Προσωπικα το χρησιμοποιησα για πανω απο 6 χρονια μεχρι να παρω αποφαση να παρω κατι Modular σε hardware.

 

μια αλλη πλατφορμα ειναι το eventide HW8000 (το οποιο δεν εχω...) .

αν εχεις τις γνωσεις μπορεις να κανεις οτι σου περασει απο το μυαλο...

 

το προβλημα με καποια soft synths ειναι οτι πολλες φορες αυτο που διαφημιζεται δεν ειναι αυτο που υπαρχει πραγματικα... δηλαδη ναι θεωρητικα οσο προοδεύουν οι αλγοριθμοί τους γινονται και καλύτερα αλλα πολλες αλλες φορες ειναι ενα ωραιο bitmap και οι ιδιοι αλγοριθμοι απο πισω.....  

 

παντως δεν ειμαι αφοριστικος με τα Modular soft synths .

 

Με την ακριβεια εχει βγει κατι καινουργιο που νομιζω ειναι πολυ ενδιαφερον...

λεγεται Aalto απο την εταιρεια  madrona labs.... το οποιο ειναι soft synth με πιο  Buchla  φιλοσοφια.. δεν το εχω αγορασει ακομα αλλα απο βιντεακια που εχω δει φαινεται ακρως ενδιαφερον...

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Καλησπέρα και από εμένα.

 

Πιστεύω πως οποιοσδήποτε θέλει να εμβαθύνει λίγο παραπάνω στην δημιουργία ήχων έχει να κερδίσει μελετώντας modular συστήματα.

Συμφωνώ με όλα όσα έχουν γραφτεί μέχρι τώρα, κυρίως για την παρατήρηση γύρω από τα βιντεάκια που κυκλοφορούν στο youtube...απίστευτη πλάκα

Να πω και τη δική μου γνώμη βέβαια γύρω από τα modular soft synths: σίγουρα ο προγραμματισμός τους δεν πλησιάζει την...τελετουργική φύση του patching ενός αναλογικού "θηρίου" αλλά παρόλα αυτά πιστεύω ότι σε αυτά οφείλεται η άνθιση που γνωρίζει τελευταία ο χώρος της modular synthesis.

Πολλά από αυτά με αποκορύφωμα τα NI Reaktor και AA Tassman είναι από μόνα τους ξεχωριστή κατηγορία. Το μόνο που δε περιορίζει είναι η επεξεργαστική ισχύς του μηχανήματος που τα τρέχεις και πλέον από αυτήν διαθέτουμε να...φαν' και οι κότες!

Για μένα εφαρμογές όπως τα Synthedit,Plogue Bidule, Energy XT, Karma FX αλλά και πιο εμπορικά plug ins όπως uhe ACE (το Baesil αναμένεται), Artutia Moog Modular V και βασικά το Reason είναι αυτά που με έκαναν να ασχοληθώ σοβαρά με το όλο θέμα και πλέον να σκέφτομαι σοβαρά να αποκτήσω ένα hardware σύστημα.

Ότι resources πάντως υπάρχουν γύρω από τα modular συστήματα (soft-hard, forums, blogspots κτλ) παραθέστε τα άφοβα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα απο τα ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά του modular αποτελεί η κατανόηση και διαμόρφωση της δομής, είτε πρόκειται για hardware είτε για software. Απο εκει και έπειτα είναι θέμα προτίμησης και αναγκών, θεωρώ οτι και τα δυο συστήματα είναι εξαιρετικά και περιμένω στο μέλλον να δούμε περισσότερους και καλύτερους τρόπους αλληλεπίδρασης.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω στο μέλλον να δούμε περισσότερους και καλύτερους τρόπους αλληλεπίδρασης.      

 

κατι πολυ ενδιαφερον πανω σε αυτο ειναι η εταιρια EXPERT SLEEPERS...

εχει βγαλει plugin ελεγχου CV  και καποια σχετικα module.

 

οχι μονο ελεγχος  MIDI(η οτιδηποτε απο ενα υπολογιστη τελος παντων) -> CV  αλλα και CV->MIDI

 

οποτε αυτο το μελλον ειναι ηδη πολυ κοντα.....

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ήδη στη λίστα,

 

τι θα έλεγες για ένα H-8000 με Voltage control? 

 

 

αν το H-8000 δεχεται midi cc (που ειμαι σιγουρος οτι δεχεται_

ειναι ηδη δυνατον.... μεσω του EXPERT SLEEPERS ES-2. (2 καναλια βεβαια μονο..)

 

(δεν εχω τα λεφτα αυτη τη στιγμη για H-8000

αν και πολυ θα το ηθελα..) :'( 

 

παντως αυτο γινεται και θα ηταν καταπληκτικο  ;)...

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτοντως φιλε Roth στη φωτο σου εχεις 2 modules που ειναι στη λιστα μου για επομενη αγορα... ;D

 

(Ε350 και WMD......)

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου