Προς το περιεχόμενο

Modular Synthesizers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι πολυ ενδιαφερον πανω σε αυτο ειναι η εταιρια EXPERT SLEEPERS...

εχει βγαλει plugin ελεγχου CV  και καποια σχετικα module.

 

οχι μονο ελεγχος  MIDI(η οτιδηποτε απο ενα υπολογιστη τελος παντων) -> CV  αλλα και CV->MIDI

 

οποτε αυτο το μελλον ειναι ηδη πολυ κοντα.....

 

 

 

Να προσθέσω και ενα πολύ καλο konta στην φιλοσοφία τον modulars που μπορει να οδηγησει και software και hardware.  http://www.five12.com/n2.html

Απο την Five12 το Numerology. Step sequencer και cv step step sequencer.

Βεβαια είναι μόνο για MAC αλλα αξίζει.

 

Ολο λέω να κατεβάσω και το demo και όλο το ξεχνάω  ::)

 

Mamonu thanx για το Aalto δεν το γνώριζα αλλα φαίνεται μαμάτο...απο τα youtubia που είδα τουλαχιστον. Θα παώ σπίτι να το κατεβάσω το Demo. Είναι και φθηνό 99$.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Roth, σε λιγες μερες ερχεται ενα FRAC rack με το Wiard/Blacet Miniwave μεταξυ αλλων

αλλα το Ε350 μου εχει γυαλισει και σιγουρα συντομα θα ειναι εδω...... οποτε μπορει να μαι καλυμενος σχετικα απο wavetable modules....

 

οποτε οχι Harvestman modules προς το παρων.....

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και ενα πολύ καλο konta στην φιλοσοφία τον modulars που μπορει να οδηγησει και software και hardware.  http://www.five12.com/n2.html

Απο την Five12 το Numerology. Step sequencer και cv step step sequencer.

Βεβαια είναι μόνο για MAC αλλα αξίζει.

 

Ολο λέω να κατεβάσω και το demo και όλο το ξεχνάω  ::)

 

Mamonu thanx για το Aalto δεν το γνώριζα αλλα φαίνεται μαμάτο...απο τα youtubia που είδα τουλαχιστον. Θα παώ σπίτι να το κατεβάσω το Demo. Είναι και φθηνό 99$.

 

σε λιγο καιρο που "μεταναστευω" πλεον σε MAC σκοπευω να το αγορασω το Numerology... ειναι στα υποψην μου

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ''κάψατε'' με το παλιοθέμα σας !  :P

 

Πάω να ''καώ'' όλο το βράδυ απόψε...(θα τεστάρω και το Apple G3 ,έχει να γίνει του καλωδίου το ανάγνωσμα απόψε....)

 

 

 

 

Παλιόπαιδα!....ε παλιόπαιδα...μην πω τίποτ' άλλο... :P

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ήδη στη λίστα,

 

τι θα έλεγες για ένα H-8000 με Voltage control?  

 

Έχω το Eventide H8000-FW και εννοείται ότι εκτός από MIDI, έχει την δυνατότητα διαμόρφωσης/triggering παραμέτρων μέσω food pedals, ή voltage control. Και φυσικά από την στιγμή, που θα μπεί αυτό το σήμα μέσα, μέσω του γραφικού περιβάλλοντος VSig, μπορείς να του αλλάξεις τα φώτα.

 

Αλλά και να μην είχε την δυνατότητα voltage control, εσωτερικά υπάρχει ένα module, το οποίο κάνει μετατροπή audio σήματα σε control voltage. Σε αυτή την περίπτωση θα χανόταν μία είσοδος βέβαια, αλλά όπως και να έχει το θέμα μπορεί να γίνει.

 

Να και μία φωτό από τα καμάρια μου. ;D

 

5376300516_889b29c64a_z.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταραμενο ΔΝΤ

(θα ηθελα ενα icon/smiley homer simpson με σαλια... αλλα δεν εχει το νοιζ τετοιο...)

 

το βρηκα αλλου ομως

 

drooling-homer-simpson.jpg

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυνατότητες που σου δίνει ένα τέτοιο σύστημα μπορούν να διαπιστωθούν κατ' ευθείαν, αλλά θα εκτιμηθούν μετά από αρκετό καιρό. Εφάμιλλες/αντίστοιχες δυνατότητες παρέχουν και ψηφιακές modular υλοποιήσεις (όπως πχ το Nord Modular, NI Reaktor, KYMA/Capybara, CSound κ.λ.π.)

 

Η προσωπική μου αίσθηση και εμπειρία είναι ότι τα software δεν συγκρίνονται με την χρήση ενός πραγματικού modular . Το κάθε τι έχει την δικιά του λογική.

Νομίζω ότι αυτό αληθεύει ακόμα και στις περιπτώσεις των emulators, όπου υπάρχουν διαφορές οι οποίες διαφοροποιούν σημαντικά την εμπειρία ενός modular (p.x μνήμη που σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να δεσμευτείς γρήγορα σε μία φόρμα, απεριόριστες δυνατότητες που σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι να καταλήξεις τόσο εύκολα σε δημιουργικές λύσεις, και φυσικά ο υπολογιστής ο οποίος θα παρεμβληθεί υποχρεωτικά σε κάποιο στάδιο σαν interface).

Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τεχνικές από τα modular στο maxmsp για παράδειγμα ή στο kyma, αλλά τελικά αυτές δεν θα αξιοποιούσουν στο έπακρο τις δυνατότητες των άλλων προγραμμάτων.

Μπορούν όμως φυσικά να δουλέψουν λαμπρά ως εισαγωγή-πεδίο εκμάθησης.

 

Ίσως να ξέρεις ότι ο Rob Hordijk (τον οποίο τον εκτιμώ βαθύτατα και είναι ένας από τους μέντορες μου στην ηχοσύνθεση) βγάζει πλέον modulars. Έχω δε την εντύπωση ότι κατά καιρούς πρέπει να κάνει διαλέξεις στο ινστιτούτο Σονολογίας που σπούδασες (μαζί με τον Roland Kuit). Απλά μία εναλλακτική επιλογή σε 5U...

 

Ο kuit είχε περάσει σε μια από τις εβδομαδιαίες διαλέξεις στην σχολή, φοβερός τύπος. Για τον Hordijk δεν ήξερα ότι είχε δικά του σειρά. Είναι ο τύπος που έχει φτιάξει τα tutorials για το G2 ? Τα είχα διαβάσει και ήταν πραγματικά πολύ καλή δουλεία.

 

συμφωνω με οτι λες παρολα αυτα να ξερεις οτι εχουν αλλαξει καπως τα πραγματα

ετσι ηταν μεχρι το 2007 (ετσι ειναι ισως ακομα για τα serge  και buchla που ειναι πιο κατα παραγελλια μιας και το καθε panel/module μπορει να σου κοστισει αρκετα ακριβα...)

Βασικά στην αρχή της χρόνιας είχα σχεδιάσει (με modular planner) το 'ιδανικό' σύστημα.

6u μόνο από cwejman modules και με την δέσμευση απο πλευρας μου οτι θα ηταν η αρχή και το τελος :).

Κόστος  ~ 6000.

Σκεφτόμουν λοιπόν ότι τμηματικά 2 Χ 3000 θα μπορούσα να είχα αυτό που ονειρευόμουν.

Θα πουλούσα ότι άλλο είχα από synths που έτσι και αλλιώς δεν τα πολυχρησιμοποιω πλέον, και θα ξεκίναγα να το χτίζω.

Μιλώντας όμως με schneiders αλλά και βλέποντας στα φόρα του muff διαπίστωσα ότι οι χρόνοι παράδοσης είναι σε πολλές εταιρίες, συμπεριλαμβανομένου και του cwejman πολύ φλου. Υπάρχουν modules που χρειάστηκαν μέχρι και έτος για να παραδοθούν. Οπότε και κώλωσα...  :)

 

Τελικά πήρα μια pacarana αλλά δεν μου έλυσε όμως το βασικό ζητούμενο, του να ξεφεύγω που και που από τον υπολογιστή.

 

Κλείνοντας να παραθέσω και μια βαθεια μου πεποίθησή αν και καταλαβαίνω πως στον κόσμο τον modulars υπάρχουν έντονα συναισθήματα για το συγκεκριμένο ...

Banana rules !!!! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από τα 2 συστήματα, το eurorack φαίνεται λίγο πιο εύκολο -σε σχέση με Buchla- για κάποιον που τώρα ξεκινάει.

 

Γέμισε ο τόπος studio για πρόβες, χάθηκε ένας χριστιανός να κάνει το ίδιο με modular?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου