Προς το περιεχόμενο

room για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!!!!!!εχω ενα home studio στο οποιο φτιαχνω τα τραγουδια μου σε μορφη demo πριν καταληξω για να τα κανω πιο επαγγελματικα στο studio.

Το προβλημα μου λοιπον ειναι το εξης,επειδη ηχογραφω ατσαλες ωρες θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει που μπορω να βρω ενα ετοιμο room ηχομονωμενο?παλιοτερα που ειχα ψαξει στο thomann ειχα βρει καποια,αλλα τωρα δεν βλεπω να εχει.

θελω κατι σαν αυτο http://www.thomann.de/gr/auralex_acoustics_max_wall_1141vb_burgundy.htm αλλα να ειναι κλειστο απο παντου.το θελω μονο για ωα ηχογραφω φωνες.Επισης τα μαγαζια στην ελλαδα,τυπου νακας

εχουν τετοια rooms?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο noiz.

Τέτοιες έτοιμες λύσεις υπάρχουν και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.

Το πρόβλημα είναι ότι μια λύση σαν αυτή της auralex δεν προσφέρει ηχομόνωση.

Προσφέρει κάποια υποτυπώδη ακουστική διαμόρφωση.

Ακόμα και κλειστό από παντού να ήταν πάλι δε θα έκανες δουλειά.

Γενικά πάντως πιστεύω ότι τέτοιου είδους έτοιμες λύσεις ακόμα και αυτές που προσφέρουν κάποια ηχομείωση έχουν ένα πολύ σοβαρό μειονέκτημα.

Είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος που σου προσφέρουν για να δουλέψεις για πολύ ώρα.

Για να είναι αξιοπρεπής ο χώρος πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα, οπότε δεν αξίζει.

 

Εν κατακλείδι, βολέψου με αυτά που έχεις.

Θα πετάξεις τα λεφτά και δουλειά δε θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο noiz.

Τέτοιες έτοιμες λύσεις υπάρχουν και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.

Το πρόβλημα είναι ότι μια λύση σαν αυτή της auralex δεν προσφέρει ηχομόνωση.

Προσφέρει κάποια υποτυπώδη ακουστική διαμόρφωση.

Ακόμα και κλειστό από παντού να ήταν πάλι δε θα έκανες δουλειά.

Γενικά πάντως πιστεύω ότι τέτοιου είδους έτοιμες λύσεις ακόμα και αυτές που προσφέρουν κάποια ηχομείωση έχουν ένα πολύ σοβαρό μειονέκτημα.

Είναι πολύ περιορισμένος ο χώρος που σου προσφέρουν για να δουλέψεις για πολύ ώρα.

Για να είναι αξιοπρεπής ο χώρος πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα, οπότε δεν αξίζει.

 

Εν κατακλείδι, βολέψου με αυτά που έχεις.

Θα πετάξεις τα λεφτά και δουλειά δε θα κάνεις.

 

Καλως σας βρηκα!!!!το καταλαβα πως αυτο που εβαλα δεν ηταν για ηχομονωση.

Στο σπιτι που ειμαι αυτη την στιγμη,που δεν ειναι δικο μου ομως υπαρχει αλλο ενα δωματιο

το οποιο ναι μεν εχει καποια πραγματα αλλα θα χωρουσε ενα αλλο room σχετικα ανετο!!

το λεο αυτο γιατι ξεχασα να το πω πιο πανω.Το θεμα ειναι πως απλα δεν μπορω να επεμβω στον χωρο.

Στο στουντιο που γραφω περα απο τον μεγαλο χωρο που εχει για rec.εχει και αλλο ενα ελαχιστα μικρο,δηλαδη 1μ επι 1μ και καποια στιγμη που επρεπε να γραψω εκει δεν με ενοχλησε.

Εμενα αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι αν οντος ειναι αρκετα ηχομονωμενα και οχι ελαχιστα ηχομονωμενα,δηλαδη δεν θελω να βγαινει τιποτα εξω,παρα να ειναι καπως στενο οπως λες.

Και φυσικα αν εχεις να προτεινεις κατι?η και καποιος αλλος και που μπορω να βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά και από εμένα:

 

μάλλον κάτι τέτοιο σκέφτεσαι?

 

http://www.vocalbooth.com/vocalbooth-silver-series.html

 

;)

 

Ναι!!αν καταλαβα καλα γιατι και τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα,ειναι 4 επι 4 μετρα?δηλαδη 16 τετραγωνικα?τι κοστος εχει??γιατι δεν ωλεπω καπου να γραφει τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για σένα είναι 4*4 πόδια δηλαδή 1,2*1,2 μέτρα.

Όσο για την τιμή, δεν πιστεύω ότι θα κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά κάτω από 3.000 ευρώ.

Και πάλι σαν λύση είναι άβολο εφόσον πρέπει να γράφεις τον εαυτό σου (εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για σένα είναι 4*4 πόδια δηλαδή 1,2*1,2 μέτρα.

Όσο για την τιμή, δεν πιστεύω ότι θα κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά κάτω από 3.000 ευρώ.

Και πάλι σαν λύση είναι άβολο εφόσον πρέπει να γράφεις τον εαυτό σου (εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά).

 

 

Καλα εχεις καταλαβει!!!!ακριβο μου φαινεται!!εγω υπολογιζα καμια 1500αρια με 2000 euro.

Αλλα και παλι το σκεφτομαι :)

την τελικη αποφαση θα την παρω οταν παω να το δω απο κοντα!!!!υπαρχει καπου ελλαδα να παω να το δω???αραγε υπαρχει κατι αντιστοιχο και σε Control room?

Συγνωμη που ρωταω τοσα αλλα σε αυτο το κοματι ειμαι λιγο ασχετος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για σένα είναι 4*4 πόδια δηλαδή 1,2*1,2 μέτρα.

Όσο για την τιμή, δεν πιστεύω ότι θα κοστίζει μαζί με τα μεταφορικά κάτω από 3.000 ευρώ.

Και πάλι σαν λύση είναι άβολο εφόσον πρέπει να γράφεις τον εαυτό σου (εκτός αν δεν έχω καταλάβει καλά).

 

Ρε παιδιά με αυτές τις διαστάσεις αυτό κάνει μόνο για νάνους!

Καλά και αυτοί φτιάξανε vocal booth με ύψος 1,2m????

Κάτι μου διαφεύγει μήπως? ??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παραγγειλει αυτο

http://www.clearsonic.com/IsoPacG.htm

 

Ειναι portable και δεν πιανει τοσο μεγαλο ογκο , οποτε ειναι ευκολο το στησιμο ξεστησιμο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου