Προς το περιεχόμενο

room για home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα εχεις καταλαβει!!!!ακριβο μου φαινεται!!εγω υπολογιζα καμια 1500αρια με 2000 euro.

Αλλα και παλι το σκεφτομαι :)

την τελικη αποφαση θα την παρω οταν παω να το δω απο κοντα!!!!υπαρχει καπου ελλαδα να παω να το δω???αραγε υπαρχει κατι αντιστοιχο και σε Control room?

Συγνωμη που ρωταω τοσα αλλα σε αυτο το κοματι ειμαι λιγο ασχετος!!!

Χμμμ...πολλά τα φράγκα ρε παιδιά.Θα πω κάτι και μη με παραξηγήσετε.

Σιχαίνομαι το DIY και την  νεοελληνική  νοοτροπία της πατέντας, το ''έλα μωρέ τι ξέρουν αυτοί καλύτερα'' κλπ, αφορισμοί που προέρχονται από ανρθώπους που συνήθως οι ίδιοι δεν έχουν σπουδάσει κάτι οπότε εγωιστικά και αφελώς εκμηδενίζουν την αξία της ίδιας της σπουδής.Δεν έχουν συναίσθηση και πάνω από όλα δεν σέβονται την εργασία, τον κόπο και την

ευφυΐα των συνανθρώπων τους.

Παρόλα αυτά λοιπόν θα σου έλεγα σε αυτή την περίπτωση, επειδή αυτή η κατασκευή είναι σχετικά απλή, να εξετάσεις και  την ύπαρξη αυτής της λύσης.

Right off the top of my head λοιπόν εγώ θα:

-Αντέγραφα τις διαστάσεις(γιατί παίζουν ρόλο για την ακουστική) από ένα από τα έτοιμα vocal booths που προτάθηκαν ή θα κοίταζα για κάποιο room mode ανάλογα με το τι θέλω να κάνω

-Εφτιαχνα τεχνιτό ξύλινο τοίχο.Δηλαδή από έξω προς τα μέσα

ξύλο>>>πετροβάμβακας(ή  κάποιο άλλο ηχομονωτικό)>>>ξύλο>>>ηχοαπορροφητικό(στο εσωτερικό πλέον)

-Του φτιάχνεις και ξύλινη βάση για  ηχομονωση του booth σε σχέση με το πάτωμα(κάτι σαν μεγάλη βάση ηχείων)

Ακόμα και σε ξυλουργείο να πας και να το πάρεις έτοιμο το κουτί με κομένα ξύλα φτιαγμένο κομπλέ(δηλαδή πλερώνεις και εργατικά) νομίζω ότι το κόστος θα παίξει κοντά στα 1000 ευρώ.

Αυτή είναι φυσικά μια πολύ πρόχειρη ιδέα με την οποία απλά θέλω να σου ξαναπω να το ψάξεις και λίγο παραπέρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω παραγγειλει αυτο

http://www.clearsonic.com/IsoPacG.htm

 

Ειναι portable και δεν πιανει τοσο μεγαλο ογκο , οποτε ειναι ευκολο το στησιμο ξεστησιμο  :)

 

Μαλιστα!!ωραιο φαινεται και βολικο!!ειδα και το σχετικο βιντεο!!!

εχω καποιες ερωτησεις....1)ποιο ειναι το κοστος? 2)διαστασεις?3)ηχομονωση στο πατωμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου