Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε passive υπάρχουν και οι blackouts βέβαια..Kατά κοινή ομολογία έχουν περισσότερο headroom και δεν χρειάζονται μόντες 18V και τα συναφή.Δεν έχω προσωπική εμπειρία,απλά σου δίνω και μια εναλλακτική.Πριν κάνεις το οτιδήποτε γενικά σου συνιστώ να παίξεις λίγο περισσότερο με το EQ.Όντως πές μας τι δε σου αρέσει αρχικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού έχεις πολλές κιθάρες, αν πιάνει το χερι σου γιατί να μην κάνεις αλλαγές και δοκιμές

με τους μαγνήτες και να δεις αν θα σου κάτσει κάποιος απο αυτούς που ήδη έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτη ν'αλλαξεις...

 

χμμμ κατι θα ξερεις... σκεφτομαι να παρω τον bugera 6262  , πρεπει να ειναι καλος... οταν τον παρω θα σε φωναξω σπιτι μου να τον ακουσεις  ;D ;D ;D ;D ;D BTW ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΦΙΛΕ...

 

Εγώ δεν παίζω τη μουσική που παίζεις αλλά θεωρώ ότι ένα σετάκι 81/85 θα ήταν ό,τι πρέπει. Κάνε και το 18άρι mod και είσαι κύριος.

Όσο για τους μαγνήτες και ποιοι παίζουν που, ας μην την πιάσουμε αυτή τη συζήτηση... ;)

 

Άρη πες μας πως κατά τη γνώμη σου ακούγεται η jackson και πως ΘΑ ΘΕΛΕΣ ΕΣΥ να ακούγεται.Εγώ λέω να αποφύγεις τους emg πάντως.Θα αδικήσεις την κιθάρα σου.

 

τωρα εδω  ειναι που εχω μπερδευτει... αμφιταλαντευομαι σε αυτες τις δυο αποψεις... αν θελετε ας το συζητησουμε λιγο παραπανω...

 

Τα upgreats για το τρεμολο θα τα τσεκαρω εκτενως , παντως δεν θα ηθελα να το κλειδωσω ...

 

εχω βαλει TB-6 DISTORTION ANTI TB-4 JB,,JACKSON SOLOIST ,,,BEST UPGRADE,,,,DO IT........

 

ειχες κι εσυ φιλε μου θεμα με τον μαγνητη της γεφυρας ?

 

εμενα προσωπικα με ενοχλει καπως το γεγονος οτι ο ηχος φιζαρει καπως και δεν εχει διαυγεια , ξυραφι ηχο . Η esp ας πουμε με τον ιδιο μαγνητη αλλα επειδη δεν εχει τρεμολο αλλα σταθερη γεφυρα η ταλαντωση ειναι πολυ συγκεκριμενη και ο ηχος ειναι τελειος ,  ενω στην τζακσον ,  και ετσι οπως το καταλαβαινω εγω τουλαχιστον  το τρεμολο κανει αντιθετες κινησεις απο το σωμα της κιθαρας και αποσβενει την ταλαντωση και την διαυγεια ...

 

θα μου πειτε αυτο δεν θα αλλαξει με την αλλαγη μαγνητων ομως σε μια ιμπανεζ πρεστιζ που εχω ,  βλεπω οτι με ντιμαρζιο-ιμπανεζ μαγνητες , η κιθαρα συμπεριφεται πολυ καλυτερα... σαν να αποκεφαλιζετε ο ηχος στην τζακσον... δεν εχει ογκο , ουτε διαυγεια ουτε τιποτα... ωραιο μανικι ωραια ολα αλλα ο ηχος δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε μάλλον θες λιγάκι πιο warm ήχο.Ένας καλός μαγνήτης γι αυτό ειναι ο seymour duncan tb-10 aka full-shred.O gearge lynch screaming demon είναι επίσης καλός.Τον χρησιμοποιεί ο christopher ammot από arch enemy.Δες τίποτα live μπας και σ αρέσει ο ήχος.Αν και πρώτα θα τσέκαρα τις αναβαθμίσεις.Κοίτα τι ηχητικές διαφορές θα έχεις με τα διάφορα μέταλλα και πάρε όποιο ποθείς. ;D

 

EDIT: Μπορείς να αλλάξεις και τα pots στο tone control.Είναι πολλοι οι παράγοντες σκέψου το πριν αλλάξεις μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου αρέσουν οι συζητήσεις για τους μαγνήτες παρασύρομαι κι εγώ αλλά αυτό που λέει βέβαια ο Blackie είναι σημαντικότατο. Πρώτα ενισχυτή και μετά μαγνήτες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου αρέσουν οι συζητήσεις για τους μαγνήτες παρασύρομαι κι εγώ αλλά αυτό που λέει βέβαια ο Blackie είναι σημαντικότατο. Πρώτα ενισχυτή και μετά μαγνήτες.

 

νταξει αυτο ειναι στο προγραμμα... ο ενυσχητης που εχω , για το σπιτι με καλυπτει... ειδικα στο επιπεδο του βολιουμ που παιζω...Γιατι και η λαμπα στο 0.2 το βολιουμ , χαλια ακουγεται... παντως ο ενυσχητης ειναι κατι που με απασχολει...

 

με τον υπαρχον ενυσχητη μου παντως ολες μου οι κιθαρες ακουγονται απο καλα ως πολυ καλα εκτος της τζακσον η οποια ακουγεται μετρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν είπα πουθενά ότι οι blackouts είναι passive ρε παιδιά μη με τρελαίνετε XD

 

Απ'όσο ξέρω παίζεις με HD300.. Φτιάξε presets για κάθε κιθάρα ώστε όταν πας σε studio/live και παρακάμψεις την προενίσχυση του ενισχυτή μπαίνοντας στο line in ας πούμε ,να έχεις πάντα τον ήχο σου και να μην ψάχνεσαι κάθε φορά..Δεν είναι αναγκαίο να δώσεις τόσα φράγκα για ενισχυτή απο τη στιγμή που μόνο η μια σου κιθάρα δεν ακούγεται όπως θα ήθελες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου