Προς το περιεχόμενο

Nα αλλαξω bridge μαγνητη σε jackson usa ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέν είπα πουθενά ότι οι blackouts είναι passive ρε παιδιά μη με τρελαίνετε XD

 

Πόσο σίγουρος είσαι; :P

Σε passive υπάρχουν και οι blackouts βέβαια..Kατά κοινή ομολογία έχουν περισσότερο headroom και δεν χρειάζονται μόντες 18V και τα συναφή.Δεν έχω προσωπική εμπειρία,απλά σου δίνω και μια εναλλακτική.Πριν κάνεις το οτιδήποτε γενικά σου συνιστώ να παίξεις λίγο περισσότερο με το EQ.Όντως πές μας τι δε σου αρέσει αρχικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 144
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ το μυαλό μου έριξε μια πορδίτσα κατά τη σύνταξη της πρώτης πρότασης..Προφανώς active εννοούσα...Απλά είναι τόσο καλοί που είναι σαν passive  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειδα αυτο

 

http://www.seymourduncan.com/blackouts/

 

το εχει δοκιμασει κανεις ?

 

λεει οτι κανει οποιονδηποτε πασιβ μαγνητη να ακουγεται σαν τους μπλακοουτς...

 

Ισχυει κατι τετοιο ?

 

Γιατι αν ισχυει αυτο θα κανω... παντως τιμη δεν βρισκω σε κανενα γερμανικο μαγαζι... αν εχετε και κανενα λινκ καλα θα ητανε...

 

 

Βρηκα και αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/emg_afterburner.htm

 

κανω λες και ανακαλυψα την αμερικη...

 

Αυτα τα κολπα αξιζουν τον κοπο η ειναι ημιμετρα... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καιρο να γραψω αλλα για τον φιλο μου τον αρη θα σπασω το εμπαργκο !!!  ;D

 

μην βαλεις τους emg γιατι θα το μετανοιωσεις . απο την jackson θες να εχει χαρακτηρα , τους emg και σε σκουποξυλο να τους βαλεις το ιδιο ακουγονται .

επειδη εισαι youtuboφιλος , σου παραθετω και αυτο το βιντεο , απλα και μονο για να παρεις και αλλες αποψεις , γνωριζοντας οτι σιγουρα θα υπαρχουν και βιντεακια που λενε οτι emg και τρεμολο ειναι πολυ καλος συνδυασμος 

 

 

Δοκιμασε να αλλαξεις μαγνητες με καλυτερους passive παντα . ριξε μια ματια στους bareknuckles .εχει πολυ μεγαλη γκαμα,ειδικα για high gain, τους παραγγελνεις εντελως στα μετρα σου ( διαλεγεις ceramic η alnico μαγνητες , διαλεγεις καπακια οτι θελεις κλπ κλπ κλπ ) . Ειναι βεβαια ακριβη λυση αλλα θα τους βαλεις και θα ξεγνοιασεις για παντα .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καιρο να γραψω αλλα για τον φιλο μου τον αρη θα σπασω το εμπαργκο !!!  ;D

 

Καλα αφου το καταφερα κι αυτο , τι αλλο θελω... Εξαλλου νιωθω οτι συμπασχεις καθε φορα που ανοιγω ενα θεμα  ;D ;D ;D

 

Λοιπον εφτιαξα ενα παλιοβιντεο εκει περα να ακουσεται 5 κιθαρες μεσα απο το εκπληκτικο peavey μου... απο κοντα ακουγεται καλυτερα...

 

Aκουστε και τις 5 κιθαρες αν εχετε χρονο και δεν βαριεστε και θελετε να με βοηθησετε κτλ και δειτε ποσο αδυναμη ακουγεται η τζακσον των 2500 ευρω σε σχεση με τις υπολοιπες...

 

Αν παλι δεν ακουτε προβλημα παλι πειτε το...

Ομως ακουστε καλα την esp που γα.......μει  !!!  Γενικα ακουστε και πειτε μου τα συμπερασματα σας...

 

Η ηχογραφηση εγινε στα domatiotouspitioumou studios με ενα μικροφωνο shure beta 58 και μια καρτα ηχου E-mu...

 

Να και το βιντεο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα των jackson-esp ειναι αρχικα το ξυλο...

alder-μαχογκανι...

ο μαγνητης ειναι ιδιος νομιζω(JB)

Ισως να χρειαζεται ρυθμιση το υψος του μαγνητη...(ανεβασε τον λιγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος μας τρελανες παλι. ;D

Εγω μπορει να ειμαι και λιγακι κουφος ;D...αλλα δεν ειδα τιποτα διαφορες αξιες λογου στις κιθαρες....απλα η jackson μου ακουστηκε λιγακι πιο ''ασθενικη''....οχι τιποτα χυπητο....για παιξε λιγο με τον μαγνητη η λιγακι με τις ρυθμισεις...δεν νομιζω οτι θελεις αλλαγη μαγνητη παντως....εκτος αν κανω τοσο λαθος. :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Jackson βγάζει Jacksonιλα εμενα μου ακουγεται μια χαρά.

 

Η ESP ειναι πιο πλουσια συχνοτικά αλλα νομιζω οτι η jackson ειναι πιο καλη για σολο με πιο τσιριχτό ήχο. Ενω η ESP για NU-metal καταστασεις και πιο βαρια ρυθμικά.

 

Για μένα την παράσταση κλεβει η BC Rich που με τους EMG ειναι ο ήχος όπως μου αρεσει. Oι EMG γιατι να μην μπουνε σε κιθάρα των 2.500 ε???

 

Προσωπικα δεν θα άλλαζα τίποτα πάνω της καθε μια που ακουσα έχει τον χαρακτήρα της!!!

Η jackson θα ηταν παντως η αγαπημένη μου απόλες και ας μη φοραει EMG :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να χρειαζεται ρυθμιση το υψος του μαγνητη...(ανεβασε τον λιγο)

Aυτό που λέει ο blackie. Έχω τον jb σε μια κιθάρα και τον έβρισκα μουντό κλπ. Πειραματιζόμενος με το ύψος του μαγνήτη, κινδυνεύοντας να αφοριστώ από τον Superfunk  :P, ανέβασα τον μαγνήτη σε απόσταση 1 ευρώ από τις χορδες για τις μπασες και σε λιγοτερο από ευρώ στα καντίνια (βασικά, πανω στα νεύραμου το'κανα που δεν με ικανοποιούσε σε κανένα εντος προδιαγραφών ύψος). Το αποτέλεσμα ξεπέρασε κατά πολύ τις μηδαμινές προσδοκίες μου. Σε άλλους high output μαγνήτες δεν μου άρεσε καθόλου η μετακίνηση πολύ κοντά στις χορδές, αλλά στον συγκεκριμένο τρελάθηκα, συν του ότι μου έδωσε έναν humbucking in your face ογκώδη και διαυγή ήχο που δεν είχα πριν, έστω κιαν μου χρειάζεται κάποιες και οχι ολες τις φορες. Παρεπιπτόντως, έφυγε κι ημουντίλα στα καθαρά. Δεν μπορώ να το εξηγήσω λογικά μάλλον,  αλλά δοκίμασέ το, μπορεί και να σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα των jackson-esp ειναι αρχικα το ξυλο...

alder-μαχογκανι...

ο μαγνητης ειναι ιδιος νομιζω(JB)

Ισως να χρειαζεται ρυθμιση το υψος του μαγνητη...(ανεβασε τον λιγο)

 

Και οι δυο αλντερ ειναι ρε μποι... Η esp ειναι η παλια με το αλντερ και οχι η καινουρια με το μαχογκανυ...

Φιλος μας τρελανες παλι. ;D

απλα η jackson μου ακουστηκε λιγακι πιο ''ασθενικη''....

 

εμ αυτο ειναι που με χαλαει...

 

H Jackson βγάζει Jacksonιλα εμενα μου ακουγεται μια χαρά.

 

 

Για μένα την παράσταση κλεβει η BC Rich που με τους EMG ειναι ο ήχος όπως μου αρεσει. Oι EMG γιατι να μην μπουνε σε κιθάρα των 2.500 ε???

 

 

βασικα αυτο ειναι το θεμα οτι αφου εχω την ριτς που ακουγεται πραγματικα ωραια , σκεφτομαι οτι αλλη μια κιθαρα με emg μαλλον δεν μου χρειαζεται...

 

Δεν ξερω αλλα μαλλον πρεπει να βρω καποιον πασιβ μαγνητη για την γεφυρα της τζακσον... εχω και τον Invader που μπορω να βαλω αλλα δεν ξερω... μηπως ειναι βιασμος ?

 

Το θεμα ειναι οτι ψαχνω εναν γκαζωμενος μαγνητη ο οποιος να σεβεται και το οργανο καπως... να μην το αποκεφαλιζει εντελως... Παντως η esp ειναι αλλο πραγμα... πολυ ξυραφι ρε παιδι μου...

 

ο πιβι πως σας φανηκε ? αισχος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου