Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει εναλλακτικός τρόπος On/Off στα active monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

A ok, αρα συνηθως το κανω λαθος γιατι κλεινω πρωτα την κονσολα..

 

Εχω Maudio project mix I/O , Krk Subwoofer 10S, Krk Rokit 8 active.

Συνδεω οπως ελεγε το μανουαλ απο την κονσολα στο sub και τα ηχεια στο sub. Aρα θα κανω αυτο που ειπες οτι:

Αν ομως στέλνεις 2 εξόδους από την κονσόλα στο Sub και στη συνέχεια από τις εξόδους του Sub δίνεις σε κάθε 8άρι Monitor τότε θα πρέπει κατά το άνοιγμα μετά την κονσόλα να ανοίγεις πρώτα το Sub και στη συνέχεια τα 2 8άρια Monitor. Κατά το κλείσιμο θα κλείνεις πρώτα τα 8άρια Monitor, στη συνέχεια το Sub και τέλος την κονσόλα.

 

Το πρόβλημα ειναι οτι το sub το εχω παντα ανοιχτο, αλλιως πρεπει για να το κλεινω να σκυβω να χωνομαι πισω στα καλωδια στο πισω μερος του και να κλεινω τον διακοπτη.. ειναι λιγο μανικι.. τροπος να το αποφυγω αυτο δεν παιζει; Εστω μια πριζα με διακοπτη για το sub να την κλεινω με το ποδι; Ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θέλεις οπωσδήποτε να κλείνεις το Sub από άλλο διακόπτη πέρα από τον δικό του φρόντισε να προμηθευτείς ένα πολύπριζο με διακόπτη στο οποίο θα βάλεις μόνο το Sub και τίποτα άλλο. Τον διακόπτη του Sub θα τον έχεις συνεχώς στο On έτσι ώστε να έχεις αποκλειστικό έλεγχο μόνο από τον διακόπτη του πολύπριζου.

 

Κατά την έναρξη θα ανοίγεις υπολογιστή, κονσόλα, Sub (από το διακόπτη του πολύπριζου) και τέλος τα KRK (δεν παίζει ρόλο ποιο από τα 2 πρώτο).

 

Kατά τον τερματισμό θα κλείνεις τα KRK (δεν παίζει ρόλο ποιο από τα 2 πρώτο), στη συνέχεια το Sub (από το διακόπτη του πολύπριζου) έπειτα την κονσόλα και τέλος το PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μα δεν πρέπει να κλείνεις πρώτα την κονσόλα κατά το σβήσιμο!!!!

 

Κατά το άνοιγμα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής:

Πρώτα ανοίγεις την πηγή ήχου (PC, όργανο κτλ) στη συνέχεια την κονσόλα και στο τέλος τα ηχεία συμπεριλαμβανομένου και του Sub. Κατά το κλείσιμο πρώτα θα ρίχνεις τα Volumes των ηχείων στο 0, μετά θα τα κλείνεις και στη συνέχεια θα κλείνεις την κονσόλα και τέλος την πηγή ήχου.

 

 

Καλησπερα απο μενα... και συγγνωμη που 'ξεθαβω' αυτο το θεματακι. Εχω μια απορια. Εγω τα monitors τα κλεινω με την σειρα που αναφερεις μιας και ετσι λεει και το manual. Το μονο που δεν κανω ειναι να κλεινω το volume των ηχειων. Κλεινω ολες τις εντασεις της κονσολας. Κλεινω ηχεια,κονσολα και pc. Δεν λεει καποια τετοια λεπτομερεια το manual.

 

Ειναι απαραιτητο?

Αν δεν γινεται ,ειναι καταστροφικο προς τα ηχεια?

 

Επισης : και μενα στο κλεισιμο κανουν pops και clips. Δεν τα εχω υπεροδηγησει ποτε. Ειναι κατι ανυσηχητικο ?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην αγχώνεσαι πολύ φίλε.

Οι περισσότεροι τα κλείνουν απ' ευθείας.

 

 

 

 

 

 

 

 

(Προηγούμενη απάντηση:  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μην αγχώνεσαι πολύ φίλε.

Ακριβώς...

Τα ηχεία επισκευάζονται...

 

(Προηγούμενη απάντηση:  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( )

Ένας μήνας...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου