Προς το περιεχόμενο

Ποιο Ιεκ Προτεινεται Για Μουσικη Τεχνολογια?


dimis_69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και απο μενα... βρηκα την αφορμη να κανω αυτο το τοπικ διοτι ακουω διαφορα και θα ηθελα μια εμπεριστατομενη γνωμη για να βγαλω ενα τελικο πορισμα ωστε απο του χρονου να μπορω να παω σε ενα ιεκ οπου θα αξιζουν τα λεφτα του και φυσικα θα μπορω να μαθω καλυτερα και σωστοτερα.. αν και ειμαι dj χρονια σαν μουσικος παραγωγος εχω περιπου 8 μηνες... ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε δημοσιο να πας που ειναι φτηνα, το ποσο καλα και σωστα θα μαθεις εξαρταται απο το ποσο θα προσπαθησεις, και με ποιον δασκαλο θα κατσεις, αυτο ισχυει απο δημοτικο μεχρι αει και ειναι θεμα τυχης, τα ιδιωτικα ιεκ δεν κανουν την επιλογη καθηγητων που θα φανταζεσαι για τα λεφτα που ζητιανε, τιποτα, καλη σου τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα σου πω τη προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί να ακουστεί κουφή σε μερικούς,αλλά είναι απλά άποψη όποτε ας ακουστεί.

Με τα λεφτά που θα δώσεις για να πας στη σχολή μπορείς να αγοράσεις αξιόλογα μηχανήματα και να φτιάξεις το δικό σου home studio,με το οποίο θα μπορείς να μάθεις στη πράξη το τι και πως.Αγόρασε και μερικά βιβλία,μελέτησε τα,μπαίνε στο φόρουμ μας να λύνεις απορίες και να αποκτάς απόψεις,ψάξε wikis στο internet και tutorials στο youtube.

Ανάλογα με το χρόνο που θα αφιερώνεις κάθε μέρα,θα εξαρτηθεί και ο χρόνος για να μάθεις να χειρίζεσαι σωστά κάποια πράγματα..

Και θα μπορείς να κάνεις πρακτική εξάσκηση,να μαθαίνεις παίζοντας.

Στο τέλος θα σου έχει μείνει προίκα ο εξοπλισμός,τον οποίο θα μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις δικές σου δουλειές, χωρίς να χρειαστεί να σκάσεις κι άλλα πολύτιμα χιλιάρικα.

Μουσική μουσική μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τη προσωπική μου άποψη η οποία μπορεί να ακουστεί κουφή σε μερικούς,αλλά είναι απλά άποψη όποτε ας ακουστεί.

Με τα λεφτά που θα δώσεις για να πας στη σχολή μπορείς να αγοράσεις αξιόλογα μηχανήματα και να φτιάξεις το δικό σου home studio,με το οποίο θα μπορείς να μάθεις στη πράξη το τι και πως.Αγόρασε και μερικά βιβλία,μελέτησε τα,μπαίνε στο φόρουμ μας να λύνεις απορίες και να αποκτάς απόψεις,ψάξε wikis στο internet και tutorials στο youtube.

Ανάλογα με το χρόνο που θα αφιερώνεις κάθε μέρα,θα εξαρτηθεί και ο χρόνος για να μάθεις να χειρίζεσαι σωστά κάποια πράγματα..

Και θα μπορείς να κάνεις πρακτική εξάσκηση,να μαθαίνεις παίζοντας.

Στο τέλος θα σου έχει μείνει προίκα ο εξοπλισμός,τον οποίο θα μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις δικές σου δουλειές, χωρίς να χρειαστεί να σκάσεις κι άλλα πολύτιμα χιλιάρικα.

 

 

ναι σιγουρα με τα 1500 ευρω που θα εχει δωσει για 4 εξαμηνα σε δημοσιο ιεκ λεω κι εγω να μην παει γιατι θα εχει παρει τελειο εξοπλισμο... και πως θα παρει δουλειες δικες του χωρις πτυχιο ? μηπως απλα θα μεινει να κοιταει τα αξιολογα μηχανηματα? και θα τα μαθει ολα απο το youtube ε? α ρε μαμωτο δεν το ξερα και τωρα ειμαι στο 4ο εξαμηνο .. να βλεπα βιντεακια ολη μερα αλλα να μην ηταν καποιος πανω απο το κεφαλι μου να μου τα δειχνει και να απαναταει στις αποριες μου... και θα μουν τζιμανι και sound master

 

τι ακουμε πρωινιατικα..

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει πάντως σίγουρα έχει να κάνει με την προσωπική ενασχόληση που λέει και η μπετονιέρα αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

 

σίγουρα δεν πρόκειται και για τη δυσκολότερη επιστήμη του κόσμου αλλά όταν βρίσκεσαι σε μια σχολή μόνο και μόνο απο την συνεχή συναναστροφή με ανθρώπους του ίδιου χώρου, τις ασκήσεις, τα βιβλία/σημειώσεις και φυσικά τους καθηγητές παίρνεις αυτο το κάτι παραπάνω που σε κάνει απο σοβαρό ερασιτέχνη επαγγελματία.

 

και αυτά τα λέω για κάθε κλάδο επιστημών.

 

χώρια που ο εξοπλισμός που μπορεί να διαθέτει κάποια σχολή (πάλι μιλάω για όλους τους κλάδους) ειναι αδύνατον να αποκτηθεί, στεγαστει και συντηρηθει απο κάποιον άνθρωπο μόνο του.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι σιγουρα με τα 1500 ευρω που θα εχει δωσει για 4 εξαμηνα σε δημοσιο ιεκ λεω κι εγω να μην παει γιατι θα εχει παρει τελειο εξοπλισμο... και πως θα παρει δουλειες δικες του χωρις πτυχιο ? μηπως απλα θα μεινει να κοιταει τα αξιολογα μηχανηματα? και θα τα μαθει ολα απο το youtube ε? α ρε μαμωτο δεν το ξερα και τωρα ειμαι στο 4ο εξαμηνο .. να βλεπα βιντεακια ολη μερα αλλα να μην ηταν καποιος πανω απο το κεφαλι μου να μου τα δειχνει και να απαναταει στις αποριες μου... και θα μουν τζιμανι και sound master

 

τι ακουμε πρωινιατικα..

1500 για τέσσερα εξάμηνα ?

Ο.Κ. εγώ είχα υπ' όψιν μου μια σχολή που είχα ρωτήσει που μου 'χαν πει 3500 ευρώ το χρόνο για 4 χρόνια σπουδών..

Αυτό που ακούς πρωινιάτικα είναι η αντίθετη άποψη από την επικρατούσα.

Οι πάντες στην Ελλάδα φαίνεται να κυνηγάν ένα χαρτί παρ' ότι τα χαρτιά είναι τελείως άχρηστα. Το χαρτί από μόνο του δε βρίσκει δουλειά σε κανέναν. Ξέρεις πόσοι με πτυχία είναι άνεργοι ? Στη καλύτερη των περιπτώσεων με ένα τέτοιο χαρτί,άντε να πιάσεις δουλειά σε κάνα συνοικιακό μπαράκι ή ταβερνάκι με live...

Χωρίς ΙΚΑ,χωρίς ένσημα..

Ξέρω πολλούς που ούτε αυτό δε μπορούν να κάνουν και έχουν ένα κομμάτι χαρτί σε κορνίζα στο σαλόνι του σπιτιού τους και το κοιτάνε και θυμούνται ιστορίες..

Γνωστός μου απόφοιτος πανεπιστημίου Αμερικής,και δουλεύει ντελιβεράς σε πιτσαρία..

        Δεν είπα πως βλέποντας ένα tutorial στο youtube κάποιος θα αποκτήσει γνώσεις πτυχιούχου,αλλά πως με συνεχή ενασχόληση και πρακτική εξάσκηση και έρευνα κάποιος μπορεί να φτάσει σε ένα επίπεδο που να μπορεί από αυτό που κάνει να βγάζει χρήμα.

Το χρήμα είναι η υπόθεση..

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε κυνηγοί ταλέντων,ούτε "καλοί άνθρωποι" οι οποίοι θα σε πάρουν χωρίς να έχουν ακούσει δουλειά σου.

Ότι πτυχία και να 'χεις τον άλλον τον ενδιαφέρει να ακούσει το αποτέλεσμα.

Και με τις τιμές των εργαλείων να πέφτουν και τη πληροφορία να γίνεται πιο άμεση τα home studios ξεπηδάν σαν μανιτάρια και πολλά επαγγελματικά studios κλείνουν,με τον ανταγωνισμό για αγορά εργασίας σε αυτό το τομέα να γίνεται ακόμα πιο έντονος. Υπάρχουν χιλιάδες νέοι που αποφοιτούν από παρόμοιες σχολές,αλλά αυτό που δε σου λεν στις σχολές είναι πως τα studios που υπάρχουν στην Ελλάδα είναι ελάχιστα και πως πάνω από το 50% των πτυχιούχων δε θα εργαστούν ποτέ σε τέτοια δουλειά,γιατί δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας...

Άμα κάποιος ξέρει να φτιάχνει beats,instrumentals,το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να αρχίσει άμεσα να φτιάχνει δουλειές και να τις πουλάει σε καλλιτέχνες.

Το internet μπορεί να βοηθήσει αρκετά σε αυτό.

Μουσική μουσική μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα παιδια... μενω αθηνα... εχς σκεφτει να μεσω βιβλιων και τα σχετικα με το youtube αλλα και παλι τις αποριες τις εχεις κακα τα ψεματα... εγω δεν θελω για να βγαλω ενα χαρτι αλλα οτιδηποτε μου ερχεται σαν ιδεα να εκτελω εκεινη τι στιγμη και να μην τρεχς απο δς και απο κει για οποιαδηποτε βοηθεια και extra χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια... μενω αθηνα... εχς σκεφτει να μεσω βιβλιων και τα σχετικα με το youtube αλλα και παλι τις αποριες τις εχεις κακα τα ψεματα... εγω δεν θελω για να βγαλω ενα χαρτι αλλα οτιδηποτε μου ερχεται σαν ιδεα να εκτελω εκεινη τι στιγμη και να μην τρεχς απο δς και απο κει για οποιαδηποτε βοηθεια και extra χρηματα...

 

Aν δεν σε ενδιαφερει το πτυχιο τοτε διαβασμα! Ελπίζω να ξέρεις αγγλικά γιατι ολα τα "σοβαρα" βιβλια ειναι γραμμένα στα αγγλικα... Και έχεις τρελό διαβασμα να ριξεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου