Προς το περιεχόμενο

Καθάρισμα ποτενσιόμετρων σε ενισχυτή κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια! Εχω το εξης προβληματακι. Εδω και εναν περιπου χρονο εχω τον (περιπου 4ετιας ) ενισχυτη

 

μου σε (σχεδον ) μονιμη αχρησια. Τον χρησιμοποιω το πολυ 3-5 φορες ανα 4μηνο περιπου

 

και οχι για πολυ ωρα. Απο τοτε εχω παρατηρισει το εξης συνηθες προβληματακι.Καθως

 

πειραζω τα knobs του κανει το γνωστο χριτσ-χριτσ (θελω να πιστευω οτι ειναι τα

 

ποτενσιομετρα) Και τωρα ερχονται οι ερωτησεις μου !

 

1) Εχω σπρευ επαφων αλλα ποτε δεν το ειχα χρησιμοποιησει για αναλογο εξοπλισμο. Που πρεπει ακριβως να το ψεκασω ? Μπορω να το κανω εξωτερικα "πισω" απο τα κουμπια ?

 

2)Αν χρειαστει να τον ανοιξω (ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ) ωστε να ψεκασω τα pots , διατρεχω καποιο κινδυνο ?

 

3)Αυτη η μακροχρονια αχρησια μηπως κανει κακο στον ενισχυτη ? Γιατι σκεφτομαι το γνωστο  "recapping" που κανουν στους παλιους ενισχυτες. Εκει το κανουν λογω παλαιοτητας η λογω μακρας αχρησιας ?

 

Ευχαριστω !

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Σπρέι καθαρισμού μπορείς να ρίξεις απο τις μικρές εσοχές που υπάρχουν και την έξοδο των pins πάνω στα ποτενσιόμετρα. Αν δεν είναι εύκολη η πρόσβαση, καλό είναι να αφαιρεθούν απο το πάνελ.

 

2) Οι πυκνωτές τροφοδοσίας, σε κάποιες περιπτώσεις και κυρίως σε παλιούς ενισχυτές μπορούν να κρατάνε μια αρκετή δόση τάσης στα άκρα τους. Αν εν ακουμπήσεις τίποτα -όπως αναφέρεις- προφανώς και δεν διατρέχεις κάποιο κίνδυνο.

 

3) Οι πυκνωτές χαλάνε και στις δύο περιπτώσεις. Περισσότερο απο το σβήσε-άναψε παρά απο τη μη χρήση αλλά και στις δύο περιπτώσεις...

 

 

Υγ. Άλλαξα το τίτλο του θέματος, για να είναι πιο κατατοπιστικός.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου !

 

3) Οι πυκνωτές χαλάνε και στις δύο περιπτώσεις. Περισσότερο απο το σβήσε-άναψε παρά απο τη μη χρήση αλλά και στις δύο περιπτώσεις...

 

 

  μλκια !  :-\
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αργησα !  8) Λοιπον, εχω ανοιξει το σασι και βλεπω τα εσωτερικα του ενισχυτη. ακριβως πισω απο τα knobs εχει κατι μικρα πρασινα κουτακια με 4 αν δεν κανω λαθος πινς. Εκει να ριξω σπρευ ? Να πω επισης οτι δοκιμασα να βγαλω τα knobs . Αφου τα εβγαλα το μονο που "βλεπεις" απο εκει ειναι ενα παξιμαδι που τα βιδωνει πανω στο σασι και το μερος του ποτενμσιομετρου που κουμπωνει πανω του το knob. Δεν νομιζω να εχει τρυπουλα για να περασει καπου το σπρευ απο κει . Αναμενω με αγωνια !  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αργησα !  8) Λοιπον, εχω ανοιξει το σασι και βλεπω τα εσωτερικα του ενισχυτη. ακριβως πισω απο τα knobs εχει κατι μικρα πρασινα κουτακια με 4 αν δεν κανω λαθος πινς.

 

Μάλλον, πρόκειτε για σφραγισμένα ποτενσιόμετρα και δεν γίνετε να καθαριστούν.  :-\

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα μεινω με το χριτσ-χριτσ  ??? Τραγικο ! Να σε ρωτησω βρε τοουνλες να ριξω λιγακι σπρευ πανω σε αυτα ? Υπαρχει πιθανοτητα για ζημια ? Μιας και το ανοιξα που το ανοιξα ! Σε ευχαριστω παντως πολυ για τις απαντησεις σου ! Ενα καλο φυσημα θα βοηθουσε σε τιποτα πιστευεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Καλύτερα με σκέτο πεπιεσμένο αέρα και ταυτόχρονα γύρισμα στα pots, το πρόβλημα θα βελτιωθεί αλλά δεν θα εξαλιφθεί.

 

Εαν υποθέτω σωστά για τα ποτενσιόμετρα που έχεις, υπάρχει λίγο κενό γύρω απο το περιστρεφόμενο άξονα. Καθάρισε και ότι σκουπιδάκια υπάρχουν ανάμεσα και μέχρι εκεί είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Απο εκεί και πέρα, είτε ξεπρεσσάρεις τα ποτενσιόμετρα για καθάρισμα (το εχω κάνει αρκετές φορές σαν μαζοχιστής που είμαι  ;D ) αλλά η σοβαρή λύση είναι αλλαγή με νέα.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toneless, το προβλημα εξαλειφθηκε ΤΕΛΕΙΩΣ  :D Ειναι πραγματικα σαν καινουριος και μαλιστα τα ποτακια γυρνανε σαν τρελα απο το σπευ . Σε λιγες μερες θα ανεβασω και φωτογραφιες απο το εσωτερικο του αμπ.  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μιας και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τα pots της κιθαρας, ειπα να ρωτησω σ' αυτο το thread.

Που μπορω να αγορασω ενα contact cleaner στην Αθηνα; Υπαρχει καποιο που προτεινετε;

 

Σε ενα αλλο forum (strat-talk) ειδα να αναφερουν το Caig DeoxIT D5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου