Προς το περιεχόμενο

Η καινούρια μου warmoth strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμβόλαιο ο λόγος του Harilatron, έτσι παιδιά;

 

[...]ας ενημερώσω ότι κι εγώ έχω ξεκινήσει το τελευταίο ( :P ) μου strat project όπου θα συμμετέχουν διάφορα "εξωτικά" ξύλα και το σώμα θα είναι κούφιο (warmoth).

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Με ενδιαφέρει πολύ το γεγονός ότι επενδύεις ξανά σε μια εταιρεία που είχες χαρακτηρίσει τότε "εξαιρετικά ασυνεπή". Αποδεικνύεται ότι η Ρώμη (πόσο μάλλον η Warmoth) δε χτίζεται σε μια μέρα. Επίκαιρη παρατήρηση...αν σκεφτείς το thread παραδίπλα με το GoogleMaps... ;)

 

(Μα να τους χαζεύω τόσα χρόνια και να μην καταλήγω ποτέ σε κάποιο project του γούστου μου...)

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Μα να τους χαζεύω τόσα χρόνια και να μην καταλήγω ποτέ σε κάποιο project του γούστου μου...)

 

Είσαι τελικά αδερφό πνεύμα... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το καλό Χάρυ!  ;D

 

Βέβαια... σε πρόλαβα... όπως θα δεις πιο αργά το βράδυ που θα έχω χρόνο να το ανεβάσω! Μου κάνει εντύπωση πάντως που αποδεικνύεται πάλι το... great minds think alike.  :P ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βέβαια... σε πρόλαβα... όπως θα δεις πιο αργά το βράδυ που θα έχω χρόνο να το ανεβάσω! Μου κάνει εντύπωση πάντως που αποδεικνύεται πάλι το... great minds think alike.  :P ;D

 

Aμην!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα που ξαναβλέπω τα specs και σε συνέχεια της συζήτησης για την Μανταρινούλα, αν βάλεις το tremolo με τα bent steel saddles, αρχίζω να τρομάζω για το πόσο κοντά θα ακούγονται ηχητικά.  ;D Η μόνη ουσιαστική διαφορά θα είναι η hollow κατασκευή, που είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω τι διαφορά δίνει (σίγουρα θα δίνει, το έχω διαπιστώσει και από την 25th).

 

Για τα κλειδιά, μήπως να κοίταγες για Gotoh locking vintage? Εκτός των άλλων είναι staggered, πράγμα που θα σε γλυτώσει από το string tree.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος.

Η μπορεις και με teflon

TeflonTape450.jpg

 

 

Οι λύσεις που παραθέσατε, λειτουργούν μόνο μια φορά.. Πρέπει να βάζει φρέσκο τεφλόν σε κάθε βάλε βγάλε του tremolo arm.. Ενώ με τη δική μου λύση...!! ;D  Το αλλάζω μια φορά ανα 2-3 μήνες... ;)

Άσε που σε πρασινάκι, ταιριάζει  και με το surf green της στρατ μου!! ;D

 

 

edit: Την παραπάνω λύση την εφαρμόζω στον βιδωτό μοχλό του vintage trem που έχω. Απλα κόβω ένα κομματακι 5-6cm και το περνάω πάνω απο τα πάσα. Στην περίπτωση του "σπρωχτού" μοχλού, σε μιά Godin που είχα (αντί για καλαμάκι), πήγα σε τόρνο κι έφτιαξα ένα μικρό κομματάκι απο χαλκοσωλήνα με ένα σκίσιμο στην μια μεριά, για να μπορεί να το σφίγκει η αλενόβιδα το οποίο ήταν μονίμως μέσα στην τρύπα της γέφυρας..

Neon-Flexible-Drinking-Straw.thumb.jpg.a9713aeb91341b2249f97a093f755ecd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ουσιαστική διαφορά θα είναι η hollow κατασκευή, που είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω τι διαφορά δίνει (σίγουρα θα δίνει, το έχω διαπιστώσει και από την 25th).

 

Η αλλη στρατ που εχει ο Ταρκόφσκι (αυτή με το κουμπή) είναι η πιο ωραία στρατ που έχω παίξει (χωρίς να έχω παίξει πολλές ούτε να έχω και πολύ σχέση με το θέμα ποιά είναι καλή στρατ). Εγώ το αποδίδω στο hollow σώμα, της δίνει οπωσδήποτε έναν ακουστικό ήχο που περνάει στους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λύσεις που παραθέσατε, λειτουργούν μόνο μια φορά.. Πρέπει να βάζει φρέσκο τεφλόν σε κάθε βάλε βγάλε του tremolo arm.. Ενώ με τη δική μου λύση...!! ;D  Το αλλάζω μια φορά ανα 2-3 μήνες... ;)

Άσε που σε πρασινάκι, ταιριάζει  και με το surf green της στρατ μου!! ;D

 

 

edit: Την παραπάνω λύση την εφαρμόζω στον βιδωτό μοχλό του vintage trem που έχω. Απλα κόβω ένα κομματακι 5-6cm και το περνάω πάνω απο τα πάσα. Στην περίπτωση του "σπρωχτού" μοχλού, σε μιά Godin που είχα (αντί για καλαμάκι), πήγα σε τόρνο κι έφτιαξα ένα μικρό κομματάκι απο χαλκοσωλήνα με ένα σκίσιμο στην μια μεριά, για να μπορεί να το σφίγκει η αλενόβιδα το οποίο ήταν μονίμως μέσα στην τρύπα της γέφυρας..

 

αψογος!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου