Προς το περιεχόμενο

Mac Mini Για μουσικές εφαρμογές, κάνει?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σ'αυτό το θέμα.

Γλυκοκοιτάζω αυτό εδώ

http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/Nettop-computers/Apple-Mac-Mini-MC270ZH-A-MC270ZH-A.htm

 

Αλλά θα ήθελα να ξέρω:

1) Aν μπορεί να σηκώσει απροβλημάτιστα μουσικές εφαρμογές όπως garage band, logic κλπ.

2) Επίσης θα έχει θέμα αν φορτωθεί με VSTs & VSTi ένα project?

3) Αν μία οποιαδήποτε κάρτα ήχου υποστηρίζεται από πλευράς drivers για Mac, τη δουλεύει το ίδιο καλά όπως και σε ένα μεγάλο Mac?

4) Γνωρίζετε αν η RAM που έχει επεκτείνεται?

 

Αλλό?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

mac mini, κάνει.

 

Οπως και σε PC, έτσι και στα MAC, ο Intel Core 2 Duo στα 2.4 GHz+ 2GB μνήμης Ram DDR3, είναι αρκετά για να τρέξουν μουσικές εφαρμογές. Πάντα παίζει ρόλο πόσα κανάλια και πόσα instruments τρέχεις ταυτόχρονα.

 

Η RAM επεκτείνεται, αλλά σίγουρα θα κοστίσει περισσότερο απ ότι αν το έκανες σε ένα PC.

 

Εγώ ανοίγω AVID MC5 και μοντάρω βίντεο HD σε mac mini Intel Core 2 Duo στα 2 GHz+ 4GB μνήμης Ram DDR3 άνετα. Είναι κανονικός υπολογιστής. Μην το σνομπάρετε.

8)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κανονικός υπολογιστής. Μην το σνομπάρετε.

8)

Δε τον σνομπάρω, απλά δεν είχα ποτέ Mac και δεν έχω ιδέα για το τί παίζει.

Με κάρτες, drivers κλπ είναι όλα ΟΚ?

Υπάρχει κάποιο σημείο με τα περιφερειακά που θα πρέπει να προσέξω?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι σίγουρα ένα πολυπριζο USB, για garagebang είσαι μία χαρά, logic τώρα...ξεκίνα από το GarageBand και βλέπουμε. Τώρα για μνήμες τα τελευταία 20 χρόνια, ΠΟΤΕ δεν αύξησα μνήμη σε κανένα Mac μου. Πάντα μου έφτανε αυτή που είχα βάλει από την αρχή γιατί ήξερα γιατί έχω αγοράσει το κάθε μηχάνημα. Εκ πείρας σου λέω ότι με 2-4 (MAX) gb Ram, θα κάνεις όση μουσική θέλεις. Drivers... Έχεις δεί κανένα με mac να ρωτάει για drivers, εδώ στο Noiz?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι σίγουρα ένα πολυπριζο USB, για garagebang είσαι μία χαρά, logic τώρα...ξεκίνα από το GarageBand και βλέπουμε.

Το θέμα είναι ότι πχ σ'ένα project μπορεί να έχω και 10-12 κανάλια (ανάλογα το κομμάτι) wave, γι'αυτό ρώτησα και για το logic.

Δηλαδή το Garage Band, δουλεύει απροβλημάτιστα με 12 κανάλια wave?

 

Drivers... Έχεις δεί κανένα με mac να ρωτάει για drivers, εδώ στο Noiz?

Πάω πάσο εδώ, δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω και η αλήθεια είναι πως όχι, δεν έχω ακούσει-διαβάσει κάτι για θέματα με drivers σε Mac.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το Garage Band, δουλεύει απροβλημάτιστα με 12 κανάλια wave?

Τι πόρους τρώνε τα Waves δεν το ξέρω...απλά σκέψου ότι σήμερα χρησιμοποιώ ένα G5 με Garageband (δήλ 4-5 γενιές πίσω...) και τα projects που κάνω, όπως έχεις ακούσει, δεν είναι απλοϊκά. 10-12 κανάλια midi-audio-σαχλόφωνο είναι το minimum που έχω.

 

Πάω πάσο εδώ, δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω και η αλήθεια είναι πως όχι, δεν έχω ακούσει-διαβάσει κάτι για θέματα με drivers σε Mac.

Από τη στιγμή που θα περάσεις στα Macs,  θα πρέπει να συμπεριφέρεσαι ανάλογα...σαν άσχετος δηλαδή ;D ;D. Με λίγα λόγια, κάποια στιγμή θα πάρεις μία Motu ή μία Apogee και δεν θα ξαναρωτήσεις ποτέ ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πόρους τρώνε τα Waves δεν το ξέρω...απλά σκέψου ότι σήμερα χρησιμοποιώ ένα G5 με Garageband (δήλ 4-5 γενιές πίσω...) και τα projects που κάνω, όπως έχεις ακούσει, δεν είναι απλοϊκά. 10-12 κανάλια midi-audio-σαχλόφωνο είναι το minimum που έχω.

Τα waves είναι τα audio, αλλά αφού λες ότι σηκώνει...ΟΚ!

 

Από τη στιγμή που θα περάσεις στα Macs,  θα πρέπει να συμπεριφέρεσαι ανάλογα...σαν άσχετος δηλαδή ;D ;D. Με λίγα λόγια, κάποια στιγμή θα πάρεις μία Motu ή μία Apogee και δεν θα ξαναρωτήσεις ποτέ ;)

Motu ή Apogee? Και η αδυναμία που έχω στη Roland και στην Tascam? ;D

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα waves είναι τα audio, αλλά αφού λες ότι σηκώνει...ΟΚ!

Τα waves από ότι ξέρω είναι plugins...και δεν ξέρω πόσο "γονατίζουν" όλα μαζί και παράλληλα ένα μικρό μηχανάκι όπως το Mini...υπάρχει και το freeze πάντως :D

 

Και η αδυναμία που έχω στη Roland και στην Tascam?

Το καλύτερο, είναι πάντα ο εχθρός του καλού ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέει wave φαντάζομαι ότι εννοεί τα αρχεία με extension .wav  ;)

Τότε...απλά μας προσβάλλει! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου